GÜNDEM
Giriş Tarihi : 14-11-2019 06:30

‘İktidar, dışarıdaki olumsuz imajını kendi hatalarıyla oluşturuyor’

Prof. Dr. Arıboğan, Türkiye’de fikir özgürlüğünü kıymetli olarak kabul eden çok az insan olduğu için, dışarıda Batıya karşı Türkiye hakkında olumlu konuşanların hiçbir etki oluşturamadığını ifade etti. Arıboğan, bu yalnızlığın Barış Pınarı Harekâtı sırasında açıkça görüldüğüne işaret etti.

‘İktidar, dışarıdaki olumsuz imajını kendi hatalarıyla oluşturuyor’

Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan, HaberTürk televizyonunda yaptığı değerlendirmede, dünyadaki Müslüman, Türk ve Türkiye algılarını değerlendirdi.

Batıda IŞİD imajının tetiklediği Müslüman ve Türk korkusu

Prof. Arıboğan, Batı ülkelerinde Dünya Müslümanlarının IŞİD’le sembolleştirildiğini, Müslüman ülkeler içerisinde en etkili liderin Erdoğan olması sebebiyle, Erdoğan’ın ve Tüklerin de IŞİD imajıyla birlikte algılandığını düşünüyor.

Arıboğan, ‘öcü’ halindeki sakallı erkek IŞİD’çiler ile çarşafa girmiş hiçbir yeri görünmeyen kadın figürlerinin, Batı’nın kolektif hafızasında İslâm-Hristiyanlık çatışmasını canlandırdığını söylüyor. Arıboğan’a göre bu çağrışımlar, İstanbul’u kaybetmek gibi sandığa kaldırılmış olan bütün travmaları tetikliyor.

Arıboğan, “Türkiye’yi o İslâm elbisesi içinde gördükleri için, kendi halklarını çok kolay ikna ediyorlar. Kamuoyundan da böyle bir tepki geliyor zaten. Şu anda dünya üzerinde Müslüman’la Türk, aşağı yukarı aynı resmin içerisine giriyor” diyor.

Eskiden ‘NATO müttefiki Türk’, ‘AB müttefiki Türk’, ‘seküler ama Müslüman Türk’ imajı ön plandayken, halihazırda IŞİD’çi, El Kaide’ci bir Türk imajının öne geçtiğini ifade eden Arıboğan, İslâm dünyasında ağırlığı olan tek liderin Erdoğan olması sebebiyle, Türklerin de zihinlerinde oluşmuş olan radikal İslâm’ın temsilcisi olarak görüldüğünü söylüyor.

Arıboğan, şu değerlendirmelerde bulunuyor:

‘İslamofobi’ tabirini kullanmak doğru değil

“Erdoğan’ın kendisini konumlandırdığı yer, Batı dünyasında böyle algılanıyor. Erdoğan da aslına bakarsanız, Müslümanlığından taviz verme yanlısı filan değil yani. O, onu ön plana çıkartmaktan rahatsız da olmuyor. ‘Ben de böyleyim’ diye ortaya çıkan bir lider. Bütün dünyadaki Müslümanların hakları konusunda hassasiyet gösteren birisi…

Özellikle 11 Eylül, çok ağır bir travmaydı. 11 Eylül saldırısından sonra Amerika’dan başlayan, sonradan birtakım El Kaide saldırıları nedeniyle, IŞİD saldırıları nedeniyle bütün Avrupa’da esen bir anti-İslâm (İslâm karşıtı) ortam var. Buna kimileri İslamofobia diyor; doğru değil. İslâm fobisi (İslâm korkusu), yani bu kavram, kendi başına İslâm’ı korkulması gereken, ‘öcü’ bir fobi haline getiriyor. Biz de çok zevkle kullanıyoruz bunu, İslâmofobi falan diyoruz; ama öyle bir durum değil bu. Çünkü bir şey fobiyse, yani korku haline getirdiyseniz… Hamam böceğinden korkanın hamam böceğini öldürmesi, rahatsız edici bir detay değildir; meşruiyeti vardır. Yani fobi olarak konumlandırıyorlar. Halbuki bu fobi değil, artık nefrete dönüşmüş durumda. Yani eskiden korkuyorlardı, şimdi nefret ediyorlar. Dehümanize ediyorlar. Yani Müslümanları insan olmaktan çıkartan bir yere konumlandırıyorlar kafalarında. Onun için de “itlaf edilmeleri makbuldür” diyen birtakım gruplar çıkacak bundan sonra ve bu, eski travmaları tetikleyerek ortaya çıkıyor. Çok tehlikeli bir yere gidiyor ve Türkiye, buna karşı henüz bir PR (halkla ilişkiler / tanıtım / kamuoyu oluşturma) atağı yapmadı. Bakın, algı gerçektir. Yani siz, istediğiniz kadar konuşun; dünya nasıl algılıyorsa sizi, gerçeklik orada şekilleniyor. Bunun için Batı dünyasının bir sürü istihbarat servisi birlikte çalışıyor. İsrailliler bu konuda çok etkin bir rol oynadılar. Özellikle Erdoğan’la Netanyahu’nun arası açıldığından beri İsrail’in bütün teşkilatları, Türkiye aleyhine çalışmaya başladı. Aynı şey, Ermeni lobisi, Rum lobisi, orada Türkiye’nin Amerika’da bulunan başka lobiler var; eskiden kendimiz kullanıyorduk, şimdi tamamen anti-Türkiye haline gelmiş olan lobiler, bütün Avrupa’da Türk diasporası, aslında bir grup destekçisi var ama sonradan giden, özellikle son 5-10 yıllık diaspora, Türkiye ile ilgili çok olumlu şeyler düşünmüyor. Onu da söyleyeyim. 15 Temmuz’dan sonraki diaspora, daha da etkili bir biçimde geri geliyor.”

Türkiye, kendi olumsuz imajını kendisi oluşturuyor

Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan’a göre Türkiye, kendisine dair gerçekleri Batıya göstermeyi başaramadığı için Batı da görmüyor. Arıboğan’ın bu konudaki değerlendirmeleri ve eleştirileri şöyle:

“Türkiye’nin bütün halkla ilişkiler faaliyeti ya da kamuoyu oluşturma faaliyeti, iç kamuoyuna yönelik. İktidarın yaptığı tek şey, iç kamuoyunu belli bir sabit çizgide konsolide etmek. Onu da başarıyorlar bir şekilde. Dışarıyla ilgili bakın ne kadar zayıf olduğumuzu gördük, Barış Pınarı Harekâtı’nda. Türkiye’den 2 tane yabancı dil bilen insan çıkartıp da televizyonlara konuşturamadık. Allah’tan Cumhurbaşkanı Danışmanı Gülnur Aybet Hanım’la İbrahim Kalın vardı; aman Türkiye de onları kahraman ilân etti. Yahu 2 kişiden ibaret olur mu? Bütün dünya televizyonlarında, orada burada çıkan, Türkiye’nin diplomatlarının olması lâzım, aydınlarının olması lâzım…

Bir de bakın şu imaj çok önemli: Türkiye’de fikir özgürlüğü denilen şeyi kıymetli olarak kabul eden çok az insan var. İktidarda da muhalefette de, yani birbirlerinden farklı düşünenler, herkes birbirlerini yok etmeye çalışıyor; ama devlet tarafından geldiği zaman bu baskı, Türkiye’den giden ve dışarıda olumlu konuşan herkese, ‘Bunlar, hükümetin organik aydını’ diye bakılıyor. Çünkü öyle bir imaj verdik ki dünyaya, bu imajı da biz ürettik ve bunun gerçek temelleri de var; fikir özgürlüğüne sahip olmayan, gazetecilerini, medyasını özgür bırakmayan bir iktidar görüntüsü var. O yüzden, buradan çıkan bilgiyi karşı taraf, pozitif ve gerçek olarak algılamıyor. Hep propaganda olarak algılıyor.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA