DÜNYA
Giriş Tarihi : 16-11-2019 04:12

Bosna’da 27 yıl sonra toplu mezardan kabirlere…

Bosna’daki savaşta (1992-1995) öldürülen ve bedenlerine yıllar sonra toplu mezarlarda ulaşılan 12 sivil Boşnak, başkent Saraybosna yakınlarındaki Hadzici’de toprağa verildi.

Bosna’da 27 yıl sonra toplu mezardan kabirlere…

Boşnakların kontrolündeki bölgeye ulaşmak istedikleri esnada Sırp askerlerinin kurşuna dizerek katlettiği sivillerin 27 yıl sonra kılınan cenaze namazına Bosna Hersek Bakanlar Konseyi Başkanı Denis Zvizdic de katıldı.

Zvizdic, Bosna Hersek’te 700’den fazla toplu mezar bulunduğunu belirterek, “Burası Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un iddia ettiği gibi saatli bomba değil, başka bir dine mensup oldukları için öldürülen on binlerce Boşnak’ın gömüldüğü toplu bir mezar” dedi.

Adaletin sağlanabilmesi için suçluların cezalarını çekmeleri gerektiğini vurgulayan Zvizdic, bugünün, 27 yıl sonra sevdiklerine kavuşan kurban yakınları için özel bir gün olduğunu söyledi.

Bosna Hersek Kayıp Kişiler Enstitüsünden Marko Jurisic de savaşın üzerinden çeyrek asır geçmesine rağmen hâlâ 7 bin 210 kayıp olduğuna dikkati çekerek, toplu mezarların yerlerini bilenlerin kendilerine bilgi vermelerini istedi.

Bugün babası Salko’yu toprağa veren Lejla Beganovic babasının artık bir mezarı olacağını belirterek, “Mezarının başına gelip 27 yıldır içimde biriktirdiklerimi seninle paylaşmayı sabırsızlıkla bekliyorum” dedi.

Bu arada, 1992 yazında öldürülen bu 12 siville birlikte kurşuna dizilerek öldürülen 74 kişinin bedenine ise hâlâ ulaşılamadı. Bugün defnedilen 12 sivilin bedenlerine geçen haziran ayında Lovkice-İgman mevkisinde ulaşılmıştı.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA