Advert
SİYASET
Giriş Tarihi : 16-11-2019 06:46

“50+1 Türkiye’de hükümeti PKK’ya mahkûm hale getirdi”

İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin gözden geçirilmesi, yeniden organize edilmesinde kuvvetler ayrılığının öncelenmesini istediklerini söyledi. Ağıralioğlu, “50+1, Türkiye’de hükümeti PKK’ya mahkûm hale getirdi. Denedik bir modeli ama iyi olmadı” dedi.

“50+1 Türkiye’de hükümeti PKK’ya mahkûm hale getirdi”

İYİ Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu, AA’ya yaptığı değerlendirmede, Hükümetin, terörle mücadeledeki adımları ile ekonomik sorunların çözümündeki makul adımlarını destekleyeceklerini söyledi.  Ağıralioğlu, şöyle konuştu:

“Kuvvetler ayrılığının sağlanması lâzım”

“Suriye konusunda makul olan adımlara destek vereceğiz. Devletin, milletin güvenlik endişelerini ortadan kaldırmaya yönelik her adımı destekleyeceğiz. Bizim teklifimiz şu: Öncelikle ekonomiye güven verecek bir kuvvetler ayrılığının sağlanması lâzım. Türkiye’de hükümetin 2002-2007 arasında yakaladığı önemli bir büyüme oranı vardı. O büyük büyüme oranı Cumhuriyet tarihinin rekorudur, 5 yıl boyunca arka arkaya yüzde 6,5 büyümenin arkasında parlamenter demokrasi, çok seslilik ve bunu zenginlik sayan tahammül, anlayış eşiği, AB vizyonu, yatırım yapacak herkesi korumak gibi bir devlet ciddiyeti vardı.”

“Denedik ama iyi olmadı”

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin gözden geçirilmesi, yeniden organize edilmesinde kuvvetler ayrılığının öncelenmesini istediklerini belirten Ağıralioğlu, “Parti olarak, Türkiye’ye sıcak para, yatırım gelecekse bunun, hukukun üstünlüğüne dayalı ve yargının siyasallaşmadığı bir zeminde konuşulabileceğine inanıyoruz. Dolayısıyla ilk adımlar orası. Bunu da 50+1 mecburiyetini ne şekilde yaşadığımızı gördüğümüz için söylüyoruz. 50+1 Türkiye’de hükümeti PKK’ya mahkûm hale getirdi. Denedik bir modeli ama iyi olmadı” diye konuştu.

Ağıralioğlu, hükümetin terörle mücadele ve ekonomik sorunların çözümü noktasında bütün çıkmaz sokakları sonuna kadar tecrübe etmek zorunda olmadığını vurgulayarak, “Biz, toptan red ya da kabul cephesi değiliz. Gelen teklife bakıyoruz; bu, milletimize yarar mı, ekonomimizi ayağa kaldırır mı? Muhalefetteyiz diye hükümetten gelen her şeyi reddetmiyoruz. Onların makul getirdiklerine destek olacağız, onlar da bizim makul getirdiklerimize destek versinler” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA