GÜNDEM
Giriş Tarihi : 17-11-2019 03:43

İsrail, Prof. Hasan Köni’yi öldürmekle tehdit etmiş

Gazeteci Nedret Ersanel, 20 yıl önce İsrail’in, telefon ederek Prof. Dr. Hasan Köni’yi öldürmekle tehdit ettiğini açıkladı.

İsrail, Prof. Hasan Köni’yi öldürmekle tehdit etmiş

Yeni Şafak’ın Dış Politika Yazarı Nedret Ersanel, Haber Türk televizyonunda yayınlanan “Gerçek Fikri Ne?” programında, İsrail’in İstanbul Kültür Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan köni’yi 20 yıl önce telefonda öldürmekle tehdit ettiğini söyledi.

Ersanel, şunları söyledi:

“ ‘İran’a karşı İsrail’i burada kim korur?’ sorusu, bir soru; ama bunun tersi var. Bir tek ülke İsrail’i koruyabilir, bütün Orta Doğu’da, bir tek ülke. Başka hiçbir ülke, bunu sağlayamaz. Zaten 90’lardaki ilişki formatımıza baktığımızda İsrail’le, bu tam olarak budur. İsrail diye bir ülke vardır, Türkiye diye bir ülke vardır; Türkiye-İsrail ilişkileri, apayrı bir ilişkidir, apayrı. Bunun ne kadar felâket olduğunu biz, ileriki yıllarda öğrendik. Hocam İsrail’i söylüyor ama kıymetli hocam, İsrail tarafından benim yanımda fiilen öldürülmekle tehdit edilmiş bir hocadır. Öyledir yani… O zamanki dönem. Şimdi oralara girmeyelim isterseniz.”

Program sunucusu Eren Eğilmez’in “Senin yanında İsrail tarafından..?” sorusu üzerine Ersanel, “Tabi, telefonla” diye karşılık verdi.

Ersanel’in, “O hangi gruptu? İşte taa, bunun tarihi vardır yani… 20 yıl var değil mi hocam?” sözünü Köni, “20 yıl… Oldu…” diyerek onayladı.

Ersanel, “Şöyle düşünün: O ekolün sonucu bu. Yani bugün yaşananlar. O ekol, devam etmek istedi. Ha, böyleydi ilişkimiz. Öyleydi. Ki, yine hoşgörüsüne sığınarak özel bir şey söyleyeyim; o dönemde Hasan Hocam, meselâ Harp Akademilerinde öğretim üyesi, Millî İstihbarat Teşkilatı’nda, Dışişleri Bakanlığı’nda bilmem ne… Bu cüretteydiler. Bu cüretteydiler yani” diye konuştu.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç’e suikast iması

Ersanel, daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Sırbistan ziyaretini hatırlattıktan sonra, Sırbistan’ın, Türkiye-Rusya ortak enerji koridorunun alıcısı olduğunu belirterek, “Bugün Sırbistan Cumhurbaşkanı kalp krizi geçirdi ve askerî hastanede yatıyor. Bunların hepsinden şüphelenmemiz gerekiyor” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA