SİYASET
Giriş Tarihi : 18-11-2019 02:35   Güncelleme : 18-11-2019 07:53

Erdoğan’dan EYT açıklaması: Seçim kaybetsek de yokum

Cumhurbaşkanı Erdoğan, emeklilik için 1999 yılından sonra getirilen yaş şartı sebebiyle emekli olamayanların emeklilik taleplerine “Hayır” dedi. Erdoğan, “Arkadaşlarıma söylüyorum; beni bu yola asla teşvik etmeyin. Milletimin faydası neredeyse ona varım, milletimin ve ülkemin zararına olan bir şeye asla yokum. Seçim kaybetsek de yokum” diye konuştu.

Erdoğan’dan EYT açıklaması: Seçim kaybetsek de yokum

8 Eylül 1999 tarihine kadar, sigortalı olarak 20 yıl çalışmış kadınlar ve 25 yıl çalışmış erkekler, 5 bin gün sigorta primleri de yatırılmışsa, emekli olabiliyorlardı. 8 Eylül 1999 tarihinde çıkarılan bir kanunla, emeklilik için bir de yaş sınırı getirildi. Böylece, emeklilik hayali kuran binlerce sigortalı, hayallerini yıllar sonrasına ertelemek zorunda kaldı. Bu kitle, kendilerini “Emeklilikte Yaşa Takılanlar” olarak tanımlıyor ve bu 3 kelimenin baş harflerini kullanarak, EYT kısaltmasını kullanıyorlar. EYT, 1999’a kadar sahip oldukları emeklilik hakkının kendilerine iade edilmesini talep ediyorlar.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, EYT’nin taleplerine, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Topkapı Kampüsü’nde düzenlenen Fatih, Silivri, Topkapı ve Zeytinburnu sosyal güvenlik merkezleri toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada cevap verdi.

“Geçmişte SSK’yi iflas ettirenlerin bugün erken emeklilik başta olmak üzere, teklif ettikleri her uygulamayla aynı amacı güttükleri bir gerçektir” diyerek muhalefet partilerine tepki gösteren Erdoğan, EYT konusunda şunları söyledi:

“Tutturmuş ‘erken emeklilik.’ İskandinav ülkelerinin hepsi bu sistemle battı ve bizim ülkenin başına da bu erken emekliliği dolayanlar maalesef bunun bedelini ödeyecekler ve ödediler. Niçin erken emeklilik? Bırakalım ne zaman emekli olması gerekiyorsa o zaman emekli olsun ve parasını da en güzel şekliyle alsın. Hem erken emekli olduğu zaman ideal olan ücreti alamayacak hem de ikinci bir iş aramak suretiyle de ikinci işle, işsizliğe ne yazık ki öncü olacak. Sosyal güvenlik sistemimizin çökmesini istemelerinin zaten tek sebebi, böylece oluşan kaos ortamından kendilerine siyasi rant devşirme hesabıdır.”

Seçim kaybetsek de yokum

“Bu hesabın kötü, şer ve zararlı bir hesap olduğunu” ifade eden Erdoğan, “Biz bunu politik hesaplarla yapmayız ve yapmayacağız da. Arkadaşlarıma söylüyorum, beni bu yola asla teşvik etmeyin. Milletimin faydası neredeyse ona varım, milletimin ve ülkemin zararına olan bir şeye asla yokum. Seçim kaybetsek de yokum. Bütün dünya bizim sistemimizi kendine uyarlamaya çalışıyor, bizdeki bazı köhne zihniyetler sistemi çökertmek için hinlik peşinde koşuyor” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında, Kamu-Özel İşbirliği (KÖİ) yöntemiyle yapılan şehir hastanelerinin zarar ettiğine dair eleştirilere de karşılık verdi. Erdoğan, şöyle konuştu:

“Halka hizmet için zarar ediyorsak edelim”

“İşi gücü bu, gene bir şey söyleyecek tabii. ‘Zarar ediyor.’ Ben ne dedim? Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi / olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi. Yani halkıma hizmetten dolayı zarar ediyorsak edelim be, edelim. Şu hali görüyorsunuz bakın, buyurun. Bunlar benim Ahmet’ime, Mehmet’ime, Ayşe’me, Fatma’ma layık değil mi? Ama bunu çok görüyorlar ya... ‘Zarar ediyor.’ diyor. Halkıma hizmette zarar ediyorsak edelim; ama bunlar götürdüler, hep götürdüler. Onun için de halka hizmet veremediler. Kirli poşetleri, giyilmiş poşetleri tekrar vatandaşıma sattılar. Kan revan içindeki o serum şişeleriyle ne yazık ki tuvaletleri doldurdular, banyoları doldurdular. Sağlam girsen hasta çıkarsın; o hale getirdiler.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA