GÜNDEM
Giriş Tarihi : 18-11-2019 09:56   Güncelleme : 18-11-2019 10:33

Cesetlerinin yakılmasını isteyen ünlüler

Dün hayata veda eden ünlü tiyatro oyuncusu Yıldız Kenter, ölünce cesedinin yakılmasını isteyen ünlü isimlerden biriydi. Pek çok dizinin senaryosunu yazan oyuncu Meral Okay ve ünlü opera sanatçısı Leyla Gencer de, öldüklerinde cesetlerinin yakılmasını vasiyet etmişlerdi.

Cesetlerinin yakılmasını isteyen ünlüler

“Ölünce yakılma hakkı kanunu da var, Ankara’da fırını da…”

2012 yılında ölen ünlü senarist ve oyuncu Meral Okay, ölümünden önce Göksu Göksel’e verdiği mülâkatta, ölünce cesedinin yakılıp küllerinin 3 ayrı yerde denize savrulmasını vasiyet ettiğini söylemişti.

Okay’ın röportajda söylediklerinin ilgili kısmı şöyle:

- Aykırı yanlarınız var, öldüğünüzde yakılmak istemeniz gibi meselâ…

- E çünkü suya karışmak istiyorum da ondan.

- Suyu o kadar çok seviyorsunuz?

- Çok. Yani küllerimi üç parti halinde nereye savuracaklarını da yakınlarımdan bir iki kişi biliyor. Bir kısmı şu koya, bir kısmı da şuraya gibi…

- Vasiyet gibi bir şey mi?

- Evet. Üstelik yasal olarak hakkınız da var Türkiye’de; fakat o yasa kullandırılmıyor. 1946’da çıkmış bu yasa. İstediğinde yakılma hakkın var. Ankara’da fırını bile var.

Leyla Gencer’in külleri İstanbul Boğazı’na savrulmuştu

Öldüğünde cesedinin yakılmasını vasiyet eden ve bu vasiyeti gerçekleştirilen sanatçılardan biri de “20. yüzyılın en önemli sopranolarından biri” olarak kabul edilen ünlü opera sanatçısı Leylâ Gencer’di.

Leyla Gencer için 12 Mayıs 2008’de Milano’da görkemli bir cenaze töreni düzenlenmiş, vasiyeti üzerine Milano Lambrate Mezarlığı’ndaki krematoryuma götürülen cesedi, orada yakılmıştı. Gencer’in bir kutunun içine konan külleri, daha sonra Dolmabahçe açıklarında demirleyen bir tekneden, İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestra ve Korosu’nun seslendirdiği eserler ve alkışlar eşliğinde İstanbul Boğazı’na savrulmuştu.

Cesetler krematoryumlarda yakılıyor

Öldüklerinde yakılmayı vasiyet edenlerin yakılması, halkı Müslüman olmayan ülkelerde bir sektöre dönüşmüş durumda. Cesetler, krematoryumlarda 900 derecede 40-60 dakikalık bir süre boyunca yakılıyor; daha sonra da blendırdan geçirilip, cesedin külleri özel kutulara yerleştiriliyor. Bu kül kutularının imalatı da ayrı bir sektör durumunda…

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA