GÜNDEM
Giriş Tarihi : 18-11-2019 13:40   Güncelleme : 18-11-2019 13:52

Hasankeyf sulara gömülür, Dipsiz Göl’ün suyu kurutulur

Gümüşhane merkeze bağlı Dumanlı Köyü’nün İstovrama mevkisinde yer alan ve 12 bin yıllık bir geçmişi olduğu kaydedilen göl, define aramak için resmî izinle, İçişleri Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Müze Müdürlüğü temsilcileri ile jandarma ekiplerinin gözetiminde kurutuldu. Halk arasında “Dipsiz Göl” olarak anılan tabiat harikası gölün yeniden su tutması için çalışma yapıldığı belirtiliyor.

Hasankeyf sulara gömülür, Dipsiz Göl’ün suyu kurutulur

Define uğruna ‘resmen’ kurutulan 12 bin yıllık göl

Dipsiz Göl’de define olduğu iddiasını ciddiye alan ve işadamı oldukları ileri sürülen 2 kişi, gölde define aramak için 23 Mayıs’ta resmî makamlara dilekçe verdi.

Bu talep üzerine, gölde define aranmasında tabiî, tarihî ve arkeolojik açıdan bir mahzur olup olmadığını belirlemek üzere, Trabzon Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu Bölge Müdürlüğü ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden görüş istendi.

Trabzon Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu Bölge Müdürlüğü 4 Eylül’de, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü de 22 Ekim’de yazılı olarak görüş bildirdi. Her iki kurum da, belirtilen alanın doğal ve tarihî sit alanları dışında olduğunu belirterek, define aranmasında bir mahzur olmadığını kaydetti.

Bunun üzerine Gümüşhane Valiliği, 14 Ekim’de, başvuruda bulunan 2 kişiden birisi adına define arama ruhsatı verdi.

Resmî define arama izni alındıktan sonra, 6 Kasım’da gölde define arama çalışması başlatıldı.

İçişleri Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Müze Müdürlüğü temsilcileri ile jandarma ekipleri gözetiminde, önce gölün suyu boşaltıldı. Gölün dibi iş makineleriyle kazıldı. Yüklü miktarda altın bulmak hayaliyle, suyu boşaltılan göl çukurunda 5 metre derinliğe kadar ulaşıldı. 4 gün süren kazının sonucunda değerli hiçbir şey bulunamadı. Resmî ifadesiyle, “taşınır, taşınmaz herhangi bir kültür varlığına rastlanmadı.”

Aranan define bulunamayınca, 10 Kasım’da gölden çıkarılan toprak, tekrar göl çukuruna dolduruldu. Tabiat harikası 12 bin yıllık Dipsiz Göl, artık yok olmuştu.

Define araması basına yansıyınca, tabiat varlıklarının korunması konusunda hassasiyet gösteren çevrelerden tepkiler yükseldi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gümüşhane’deki Dipsiz Göl’ün kurumasına sebep olan kişilerin görevden uzaklaştırıldığını bildirdi.

Şimdi, karların eriyip, gölün kar sularıyla dolması bekleniyor. Kaynağı ve akarı olmayan gölün eski halini alıp almayacağını ise zaman gösterecek.

Dipsiz Göl’ün suyunu kurutup, Hasankeyf’i sulara gömmek…

Yeni Asya gazetesinin karikatüristi İbrahim Özdabak, Dipsiz Göl’ün kurutulmasını hivettiği karikatüründe, sular altında kalan Hasankeyf’i hatırlattı.

Karikatürde, Hasankeyf’teki iki vatandaş arasında şu konuşma geçiyor:

- Dipsiz Göl’ü define için kurutmuşlar.

- Bu defineyi de suya gömüyorlar.

Batman’ın 1981’de doğal koruma alanı ilân edilen 12 bin yıl geçmişi olan tarihî Hasankeyf ilçesi, Ilısu Barajı’nın suları altında kalıyor.

Hasankeyf’in, UNESCO Dünya Mirası kriterlerinin 10’undan dokuzuna sahip olduğu kaydediliyor.

Hasankeyf’in kurtarılması için pek çok sivil toplum kuruluşu kampanya başlatmış, yüzlerce tarihî eserin olduğu antik ilçeden Zeynel Bey Türbesi, Eyyubi Camisi, El Rızk Camisi ve Artuklu Hamamı taşınmıştı.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA