Advert
DÜNYA
Giriş Tarihi : 19-11-2019 06:42

ABD’nin Yahudi yerleşimleri açıklamasına tepkiler yükseliyor

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, işgal altındaki Batı Şeria’da yer alan Yahudi yerleşim birimlerini artık yasa dışı olarak görmediklerini duyurdu. Pompeo’nun açıklamasının ardından İsrail Adalet Bakanı Şaked, yerleşimlerin İsrail’e ilhak edilmesi çağrısı yaptı. ABD’nin açıklamasına karşı Amerikalı bazı siyasetçiler, AB, Amerikan-İslâm İlişkileri Konseyi Başkanı Awad, Filistin Başbakanı Iştiyye, Hamas, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi, İslâmî Cihad hareketleri ve Ürdün tepki gösterdi.

ABD’nin Yahudi yerleşimleri açıklamasına tepkiler yükseliyor

Pompeo’nun açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, bakanlık binasında düzenlediği basın toplantısında, Donald Trump yönetimi olarak, Batı Şeria’da yer alan Yahudi yerleşim birimlerine yönelik Barack Obama dönemindeki politikayı değiştirdiklerini söyledi. Pompeo, işgal altındaki Batı Şeria’da yer alan Yahudi yerleşim birimlerini artık yasa dışı olarak görmediklerini duyurdu.

Pompeo’nun açıklaması İsrail’i sevindirdi

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’nun açıklaması, İsrail’de sevinçle karşılandı.

İsrail Başbakanlık Ofisinden yapılan yazılı açıklamada, İsrail’in, aldıkları karardan dolayı ABD Başkanı Donald Trump ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’ya minnettar olduğu belirtildi.

ABD’nin aldığı kararın “tarihi gerçeği” yansıttığı iddia edilen açıklamada, diğer ülkelere de yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri konusunda Trump yönetimine benzer kararlar alma çağrısı yapıldı. 

İsrailli bakandan ilhak çağrısı

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun ardından eski İsrail Adalet Bakanı ve Yeni Sağ Partisi lideri Ayelet Şaked, söz konusu yerleşimlerin İsrail’e ilhak edilmesi çağrısı yaptı.

Aşırı sağ görüşleriyle öne çıkan Şaked, Twitter mesajında, Batı Şeria’daki yasa dışı Yahudi yerleşim birimleri hakkındaki karardan dolayı ABD Başkanı Donald Trump ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’ya teşekkür etti.

Yahudilerin Batı Şeria’da yaşamaya yasal ve ahlâkî hakları olduğunu iddia eden Şaked, “Artık egemenliğimizi bu yerleşimlere uygulama zamanı” dedi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da 17 Eylül’de İsrail’de yapılan erken seçimler öncesi Batı Şeria’daki yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerini İsrail’e ilhak vaadinde bulunmuştu.

AB’den İsrail’e tepki

Avrupa Birliği (AB), İsrail’in yerleşim birimleri faaliyetlerine dair politikasının değişmediğini, bütün yerleşim birimlerinin yasa dışı olduğunu kaydetti.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, ABD’nin işgal altındaki Batı Şeria’da yer alan Yahudi yerleşim birimlerini artık yasa dışı olarak görmediklerini duyurmasının ardından yazılı açıklama yaptı.

Mogherini, AB’nin İsrail’in işgalci güç yükümlülükleri çerçevesinde tüm yerleşim birimleri faaliyetlerini sonlandırması için çağrıda bulunduğunu belirtti.

Mogherini, “AB’nin, işgal altındaki Filistin topraklarında İsrail’in yerleşim birimleri politikasına ilişkin tutumu değişmedi ve çok açık. Tüm yerleşim birimleri faaliyetleri uluslararası hukuk uyarınca yasa dışıdır ve iki devletli çözüme zarar vermektedir.” ifadesini kullandı.

AB’nin iki devletli çözümü desteklemeye devam edeceğinin altını çizen Mogherini, bunun iki tarafın da meşru taleplerini karşılayacak tek gerçekçi çözüm olduğunu vurguladı.

Amerikalı siyasetçilerden Pompeo’nun açıklamasına tepki

ABD’li siyasetçiler ve yetkililer, Trump yönetiminin işgal altındaki Batı Şeria’da yer alan Yahudi yerleşim birimlerini artık yasa dışı olarak görmediklerini duyurmasına tepki gösterdi.

ABD’de 2020’de yapılacak başkanlık seçimlerinin aday adaylarından Vermont Senatörü Bernie Sanders, Twitter’dan ABD yönetiminin kararına tepkisini dile getirdi.

Sanders, “İşgal altındaki topraklardaki Yahudi yerleşimleri yasa dışıdır. Bu uluslararası hukukta ve birçok Birleşmiş Milletler kararında açıkça belirtilmiştir. Donald Trump, bir kez daha ABD’yi izole etmekte ve aşırılıkçı tabanını tatmin etme uğruna diplomasiyi baltalamaktadır” dedi.

ABD Kongresinin ilk Müslüman kadın vekillerinden İlhan Ömer de, tepkisini twitter sayfasında dile getirdi. Açıklamasında “Her şeyin sonunda, düşmanlarımızın sözlerini değil, dostlarımızın sessizliğini hatırlayacağız” sözlerine yer veren Ömer, “Yahudi yerleşimleri uluslararası hukuku, ABD’nin on yıllardır süregelen dış politikasını ve Filistin halkının insan haklarını ihlâl etmektedir. Barış ihtimaline inanan herkes şu anda sesini yükseltmelidir” çağrısı yaptı.

ABD Dışişleri Bakanlığının eski üst düzey Orta Doğu Yetkilisi Gerald Feierstein, Politico’ya yaptığı açıklamada, Yahudi yerleşimlerinin uluslararası hukukun açık bir ihlâli olduğunu vurgulayarak, “ABD’nin bu kararı, Trump yönetiminin uluslararası toplumun durduğu noktadan ve ABD’nin 1967’den bu yana sürdürdüğü politikadan tamamen uzaklaştığını göstermektedir” yorumunda bulundu.

Müslüman toplum liderinden tepki

Amerikan-İslâm İlişkileri Konseyi (CAIR) Başkanı Nihad Awad da ABD’nin son kararına tepki gösteren isimlerden oldu.

Awad yaptığı açıklamada, “Filistin topraklarındaki Yahudi yerleşimleri yasa ve ahlâk dışıdır. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Başkan Trump, dikkatleri azil soruşturmasının üzerinden uzaklaştırmak için aşırılıkçı tabanlarını tatmin ediyor” dedi.

Filistin Başbakanı Iştiyye’nin tepkisi

Filistin Başbakanı Muhammed Iştiyye, ABD’nin işgal altındaki Batı Şeria’da yer alan Yahudi yerleşim birimlerini artık yasa dışı olarak görmeme kararı almasının, uluslararası kanunların hafife alınması anlamına geldiğini belirtti.

Iştiyye, Filistin haber ajansı WAFA’da yayınlanan açıklamasında, “ABD’nin İsrail’deki en radikal akımlardan birinin tarafgirliğini yapması, onu uluslararası kanunların temel ilkelerini görmekten alıkoyuyor. Bu, başbakanlık yarışının son anlarında Binyamin Netanyahu’ya destek olma çabasından başka bir şey değildir” dedi.

Pompeo’nun Batı açıklamalarının, yeni yerleşim yerleri inşasını suç sayan uluslararası kanunların hafife alınması anlamına geldiğini kaydeden Iştiyye, uluslararası topluma, barışın tesis edilmesi için sarf edilen çabaları baltalayan bu tür “tehlikeli” açıklamalara karşı çıkma çağrısı yaptı.

Filistin’deki hareketlerden, ABD’ye tepki

Hamas, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) ve İslâmî Cihad hareketleri de Pompeo’nun açıklamasına tepki gösterdi.

Hamas Sözcüsü Hazim Kasım yaptığı yazılı açıklamada, “ABD’li yetkililer tarafından yapılan bu açıklamalar, ABD idaresinin halkımıza ve onun haklarına yönelik saldırıya ortak olduğunun teyididir” dedi.

Kasım, söz konusu Yahudi yerleşim birimlerinin savaş suçu olduğunu, İsrail’in bu toprakların gerçek sahiplerini kovup buralarda güç kullanarak yerleşim birimi inşa ettiğini ve dünyanın her yerinden buralara Yahudi getirdiğini belirtti.

Yahudi yerleşim birimlerinin de İsrail gibi yasa dışı olduğunu kaydeden Kasım, Filistinlilerin, yerleşim birimleri ortadan kalkıncaya, işgalci kovuluncaya ve Filistin halkı göçe zorlandığı topraklara geri dönünceye kadar mücadeleye devam edeceğini vurguladı.

FHKC ve İslâmî Cihad’dan birlik çağrısı

FHKC’den yapılan açıklamada, Filistin’de siyasi parçalanmaya son verilip millî birlik sağlanması gerektiği, ancak bu sayede İsrail ile onun ortağı olan ABD yönetiminin politika ve planlarıyla mücadele edilebileceği belirtildi.

Açıklamada, ABD’nin yeni tutumunun, bu ülkenin “Filistin-İsrail” mücadelesinin çözümünde rol oynadığına dair bazı kişilerde halen var olan “vehimlere” son verilmesini gerekli kıldığı ifade edildi.

İslâmî Cihad ise siyasi bölünmeyi sonlandıracak ulusal bir toplantı düzenlenmesi ve bütün millî enerjinin İsrail’le mücadeleye yönlendirilmesi çağrısında bulundu. İslâmî Cihad ayrıca, ABD’nin söz konusu kararına karşı Arapların ortak bir tavır sergilemesini istedi.

Ürdün’den uyarı

Ürdün, ABD yönetiminin, işgal altındaki Batı Şeria’da yer alan yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerine karşı tutumunu değiştirmesinin oluşturacağı tehlikeler konusunda uyarıda bulundu.

Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi, twitter sayfasında yayınladığı mesajında, Pompeo’nun açıklamasını değerlendirdi.

Mesajında “İşgal altındaki Filistin’de bulunan Yahudi yerleşim birimleri, uluslararası kararları ve yasaları ihlâl ediyor, iki devletli çözümü baltalıyor ve kapsamlı barışı gerçekleştirme fırsatlarını öldürüyor” ifadesini kullanan Safedi, Ürdün’ün yerleşim birimlerini kınayan tavrının değişmediğini vurguladı.

Safedi, Yahudi yerleşim birimleri konusunda ABD’nin tutumunun değişmesinin oluşturacağı tehlikeler ve barışı tesis etme çabalarına yansımaları konusunda uyarıda bulundu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA