SİYASET
Giriş Tarihi : 19-11-2019 07:35

Şentop: Yeni Dünya düzeninin kurucu aktörlerinden biri olacağız

TBMM Başkanı Şentop, “Belki önümüzdeki çeyrek asır içerisinde dünyada yeni bir uluslararası düzen kurulacak. Türkiye, kurulacak olan bu yeni dünya düzeninin kurucu aktörlerinden birisi olacak” dedi.

Şentop: Yeni Dünya düzeninin kurucu aktörlerinden biri olacağız

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, İstanbul Üniversitesi (İÜ) Hukuk Fakültesi Hukuk Atölyesi Kulübü’nün “Meclis Simülasyonu” etkinliği kapsamında düzenlenen Farazi Yasama Yılı Açılış Töreni’ne katıldı.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, insanlık tarihinin akışının hızlandığı bir süreçten geçildiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Dünya, uluslararası sistem anlamında bir arayış içerisinde. Birleşmiş Milletler de (BM) bir arayışta. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, bir sloganla bunu kolaylaştırarak ifade ediyor, ‘Dünya beşten büyüktür’ diyor. Eskiden iki kutuplu bir dünya vardı, şimdi çok kutup ya da hiç kutuplu bir dünyaya doğru geldiğimizi düşünüyoruz.

Daha adil bir dünya, barışı sağlamak bakımından daha etkili uluslararası kurumların ve ekonomik anlamda bütün insanların asgari bir refah seviyesinde yaşayacağı hayat standardının oluşması için büyük bir arayış var. Bu arayıştan görüyoruz ki, belki önümüzdeki çeyrek asır içerisinde dünyada yeni bir uluslararası düzen kurulacak. Türkiye, kurulacak olan bu yeni Dünya düzeninin kurucu aktörlerinden birisi olacak. Bunu geçmişe bakıp geleceğe doğru projeksiyon yaparak söylüyoruz.”

Konuşmasının ardından Hukuk Atölyesi Kulübü öğrencileri adına bir plaket ve tablo takdim edilen Şentop, öğrencilere Meclis ambleminin bulunduğu plaket hediye etti, öğrencilerle fotoğraf çektirdi.

Programa katılan İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak da TBMM Başkanı Şentop’a hukuk fakültesine kayıt olurken doldurduğu formun yer aldığı tabloyu takdim etti. Etkinliğe, İÜ Hukuk Fakültesi Dekanı Abuzer Kendigelen, İÜ Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cüneyt Yüksel ve Hukuk Atölyesi Kulübü öğrencileri katıldı.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA