KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 19-11-2019 16:15

İzmir’de ölen Jale Birsel için sahnede veda töreni

İzmir’de, 92 yaşında hayatını kaybeden Devlet Tiyatrosu sanatçılarından Jale Birsel için Konak Sahnesi’nde veda töreni düzenlendi. Törene, Birsel’in ailesi, sanatçı arkadaşları ve sevenleri katıldı.

İzmir’de ölen Jale Birsel için sahnede veda töreni

Sanatçının torunu Damla Birsel, törenden önce gazetecilere yaptığı açıklamada, “Çok iyi bir insandı. Yıldız Kenter ile tiyatroya aynı anda başladılar ve perdeyi kapatıp gittiler. Bir gün önce bana ‘Sıram gelmedi’ diyordu. Demek ki onu bekliyormuş. Son günlerinde yeni bir oyun üzerine çalışıyordu. Bir senedir ezber yapıyordu. Gözü görmediği için yazıları büyüterek çalıştı. Bu sene oynamayı düşünüyordu” diye konuştu.

“Duymadığını yıllarca saklamış”

Oyuncu Tomris Çetinel de kürsüden yaptığı konuşmada, arkadaşının ölümü sebebiyle büyük üzüntü duyduğunu dile getirdi. Yakın zamanda Birsel ile üniversitede bir söyleşiye katıldıklarını ifade eden Çetinel, şunları kaydetti:

“Gençler soru sormaya başladı. Öndekileri duyabiliyordu fakat arkadakileri asla duymuyordu. Baktı bu bir işkenceye dönüşecek, dedi ki ‘Bugüne kadar sakladığım sırrı sizinle paylaşacağım.’ Jale Hanım, 25 yaşlarındayken oyun oynarken şiddetli grip oluyor. İki oyun arası doktora gidiyor ve kendisine yanlış bir iğne yapıyor ve sağır oluyor. İngiltere’ye gidiyor, çare bulunamıyor. Çok az duyabiliyor. Bir oyuncu için dünyanın en zor ve en kötü şeyi bu. İşten atarlar korkusuyla o yıldan sonra oynadığı bütün oyunlarda karşısındaki oyuncuların da metnini ezberleyerek oynamış.”

Önceki akşam hayatını kaybeden Yıldız Kenter ile konservatuvarda sınıf arkadaşı olan, 1999’da vefat eden şair ve yazar Salah Birsel’in eşi Jale Birsel, kaldığı bakımevinde hayatını kaybetmişti.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA