SİYASET
Giriş Tarihi : 22-11-2019 05:02   Güncelleme : 22-11-2019 05:10

“Kılıçdaroğlu, kabullenmek yerine ‘Erdoğan ne karışır?’ demeliydi”

Gazeteci Kazdağlı, Kılıçdaroğlu’nun “Külliye’de CHP Genel Başkanlığı pazarlığı” iddiasını kabullenmesinin bir hata olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ile bir bağlantısı olmayan bir gazetecinin bu iddiasının Sözcü’de yayınlanmış olmasının, CHP’nin içine yönelik bir mesaj olduğunu ifade eden Kazdağlı, Kılıçdaroğlu’nun bu iddiayı kabullenmek yerine, “Bir partinin genel başkanı, bir başka partinin iç işlerine nasıl karışır?” diyerek bir demokrasi mücadelesi başlatması gerektiğini söyledi.

“Kılıçdaroğlu, kabullenmek yerine ‘Erdoğan ne karışır?’ demeliydi”

TV5’de yayınlanan Selim Akduman’ın sunduğu “Perde Arkası” programında, Sözcü gazetesi başyazarı Rahmi Turan’ın “Külliye’de CHP Genel Başkanlığı pazarlığı” iddiası da ele alındı.

Yılman: Böyle bir görüşme mümkün değil

Gazeteci Sevilay Yılman, Rahmi Turan’ın yazısını çok anlamsız bulduğunu söyledi. Yılman, Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘CHP’li üst düzey bir kişi’ ile bu kadar özel bir konuyu görüşürken yanlarında bulunabilecek üçüncü kişinin ya İbrahim Kalın, ya Fahrettin Altun ya da Hasan Doğan olabileceğini, böyle bir sızıntının da onlardan kaynaklanmış olamayacağını vurguladı. Yılman, “Mümkün değil. Yani bu kulisi aldım dün, çöp tenekesine koydum ve dedim ki ben böyle bir olayın yaşanmış olabileceğine ihtimal vermiyorum; ama dedim, Rahmi Turan o kadar keskin, emin ifadelerle yazdığına göre bir şey de vardır diye açık kapı bırakıyorum; ama bu olmamış dedim. Bu olmamış. Bu isim kimse, yüzde yüz Sayın Rahmi Turan, hiçbir şeyin hatırına değilse, gazeteciliğin namusu için bunu açıklamalı dedim. Böyle gazetecilik olmaz” diye konuştu.

Kazdağlı: Kılıçdaroğlu iddiayı kabullenmekle hata etti

Gazeteci Celâl Kazdağlı da, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Millet İttifakı’nı dağıtmak istediğine işaret ederek, AK Parti mahalli seçimi kaybettikten sonra Erdoğan’ın ‘kim ne yapacak?’ düşüncesiyle 3-4 ay beklediğini, CHP’nin önüne gelen topu boş kaleye atamadığını, bunun üzerine Erdoğan’ın harekete geçtiğini söyledi. Kazdağlı, Erdoğan’ın İYİ Parti ile CHP arasındaki ittifakı bozduğunu, kayyım atamalarıyla da HDP ile CHP’nin ittifakını kopardığını kaydetti.

Rahmi Turan’ın haberinden sonra şimdi de CHP içerisinde bir “hain” arandığına işaret eden Kazdağlı, CHP’de cadı kazanının kaynamaya başladığını ifade etti.

Kazdağlı, “CHP bu habere inandı mı?” sorusu üzerine de şu değerlendirmede bulundu:

“ ‘Cumhurbaşkanı, bir başka partinin içişlerine nasıl karışır?’ demeliydi”

“Genel Başkanın (Kılıçdaroğlu’nun) bu sabahki açıklamasına bakarsak, “Ben şaşırmadım” diyor. “Tahmin de ediyorum kimin gidebileceğini ama söylemem” diyor. Böyle bir tutum, böyle bir yaklaşım olur mu? Kimse sen söyleyeceksin. “Niye gittin?” diyeceksin. Ya da o ismi hemen çağıracaksın, önce görüşeceksin yüz yüze. Siyaset onu gerektirir. Kamuoyu önünde konuşmadan önce “Niye gittin, ne konuştun, ne oldu? Doğru mu bu?” diye… Sonra da kamuoyuna açıklarsın. (Bu topa) niye girersin sen kardeşim? Bir kere zaten bu etik değil. Önce oradan itiraz et. “Bir cumhurbaşkanı, bir başka partinin içişlerine nasıl karışır?” Ya da “Bir partinin genel başkanı, bir başka partinin iç işlerine nasıl karışır?” diye, buradan bir demokrasi mücadelesi başlatman gerekirken, hayır, “Tahmin ediyorum” diyor. Bu ne demek? “Evet, doğru” demek.

“CHP, yeni bir strateji belirleme imkânını kaybetti”

CHP, her an bir büyük değişime gebe bir parti idi; ama bu tartışmalardan sonra bu özelliğini de kaybetmiştir. Bundan sonra kim aday olmaya çıksa, bırakın aday olmayı, “Yaa şu Kürt meselesine nasıl bakacağız?” diye bir tartışma açmaya kalkışsa, “Sen partiyi bölüyorsun. Sen, cumhurbaşkanının buraya gönderdiği hain misin? Damgasını yiyecek. Dolayısıyla yeni bir politika belirleme, yeni bir strateji belirleme imkânını da yok etti.”

“O zaman bu haber Kılıçdaroğlu’nun işine mi yaramıştır?” sorusu üzerine de, Kazdağlı, “Kılıçdaroğlu’nun zaten çok fazla bir sorunu yoktu; ama onun genel başkan olarak kalmasını kesinleştirmiş oldu, perçinlemiş oldu.”

Eski Milletvekili Ufuk Uras’ın “ ‘Biliyorum’ diyerek de hoşnut olduğunu göstermiş oldu” yorumunu onaylayan Kazdağlı, “Bir de ondan önce bir lafı daha var yalnız; “Duyuyorum ki MİT bize operasyon yapacak” dedi. Birkaç gün önce söylemişti. E kardeşim, MİT sana operasyon yapacaksa, zaten orada başlat. Kim, nasıl? Millete anlat, teşkilatına anlat. ‘Bak böyle bir şey yapılıyor, haberiniz olsun’ de. CHP, büyük oranda direksiyonu kaybetti” şeklinde konuştu.

Yılman: İddia asılsız çıkarsa Kılıçdaroğlu zor durumda kalır

Sevilay Yılman da, Kılıçdaroğlu’nun ertesi sabah katıldığı televizyon programında yaptığı açıklamayla yazılan yazının amacına hizmet ettiğini ileri sürdü. Yılman, iddia edilen görüşmenin doğru olmadığının ortaya çıkması halinde, Kılıçdaroğlu’nun başarısız bir genel başkan durumuna düşebileceğini kaydetti.

Celal Kazdağlı, konuyu Rahmi Turan açısından da şöyle değerlendirdi:

“Evet, genel yayın yönetmenliği yaptı, başyazarlık yaptı, çok usta bir geçmişi olan usta bir yazar ve gazeteci diyebiliriz; ama son dönemde kulis yazmıyordu. Siyaset toplarına hiç giren birisi değil. Bu tür yazı yazmıyor. İki, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi ile bir ilintisi yok, bir bağı yok. Yani hiçbir zaman oraya girmemiş. Bu mümkün değil dolayısıyla, böyle bir şey olması. Bunun Sözcü’de yayınlanmış olması, tamamen CHP’nin içine yönelik bir mesaj. Orayı dalgalandırma, hareketlendirme… Bu, Erdoğan’ın hoşuna gitmiştir; ama ben de Külliye kaynaklı olduğu kanaatinde değilim.”

Kazdağlı: Kılıçdaroğlu iddiayı kabul edince Rahmi Turan düştü

Kazdağlı, “Rahmi Turan’ın eksiği olabilir; ama esas sorgulanacak olan, orada Rahmi Turan değildir. Eğer Kılıçdaroğlu, “Evet, doğrudur bu” hatta “Onu biliyorum” dedikten sonra Rahmi Turan burada düşmüştür. (Sorumluluk ondan çıkmıştır) Genel Başkan bunu kabul ediyor ise, Rahmi Turan’a “Sen burada ayıp ettin” diyemeyiz. Eksiği vardır” diye konuştu.

Ufuk Uras da, “Ama trolün tanımından bir tanesi de suda olta atmak değil mi? Belki Genel Başkan da, ilgili gazeteci arkadaşımız da o oltaya takıldı” yorumunda bulundu. Kazdağlı da, “Olabilir, takılmış olabilir; ama bilinçli olarak bir faaliyetin parçasıymış izlenimi bende doğrusu uyandırmadı Rahmi Turan. Yanlış yapmış olabilir, eksik yapmış olabilir, hatalı davranmış olabilir; ama asıl sorumlu o değil. Anında tepki vermeyen, hatta kabul eden Kılıçdaroğlu. Eğer Kemal Bey, bugün başka bir şey söyleseydi, reddetmiş olsaydı, bugün biz başka şey tartışmış olacaktık” diye konuştu.

Kesici değil, Feyzioğlu değil, İnce değil…

Sevilay Yılmaz da, medyada Erdoğan’la görüşmüş olabilecek isimlerin sıralandığına, bunlardan birinin de İlhan Kesici olduğuna işaret ederek, kendisini aradığında Kesici’nin “Ben değilim” dediğini, Metin Feyzioğlu’nun ise CHP’de bir karşılığının olmadığını söyledi. Programda, Muharrem İnce’nin de yayınladığı tweet ile söz konusu kişinin kendisi olmadığını beyan etmiş olduğu kaydedildi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA