MEDYA
Giriş Tarihi : 23-11-2019 12:41

Rahmi Turan: Haberim yanlıştır; yanıldım, hata yaptım

“Saray’da gizli görüşme” haberini yazan Rahmi Turan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da Muharrem İnce’nin de iddiayı kesin bir dille yalanladığının hatırlatılması üzerine, “Dedikleri doğrudur. Ben, iki tarafa da inanırım. Muharrem İnce de doğrudur, Sayın Cumhurbaşkanı da doğrudur. O zaman benim verdiğim bu haber yanlıştır. Tamam, sizden özür diliyorum. Yanıldım. Ben hata yaptım. Ne dememi istiyorsunuz Allah aşkına?” dedi.

Rahmi Turan: Haberim yanlıştır; yanıldım, hata yaptım

“Saray’da gizli görüşme” haberiyle tartışmaların merkezine yerleşen Sözcü gazetesi Başyazarı Rahmi Turan, CNN Türk’te yayınlanan “Gündem Özel” programına telefon bağlantısıyla katılarak soruları cevapladı.

Haberin kaynağının sorulması üzerine Rahmi Turan, şunları söyledi:

“Gazeteci, haber kaynağını açıklamaz”

“Şimdi efendim bir gazeteci kaynağı söyler mi? Lütfen yani, bana bunu sormayın. Bana gelen haberlere göre devamlı “Kimdir bu? Kimdir bu?” diye sorulmuş. Sonunda işte budur diye açıkladım. E şimdi de bu sefer “Bunu kim söyledi?” diye soruyorsunuz. Artık o benim işim değil. Benim dışımda bir olay. Araştırılsın, bulunsun ya da bulunmasın; beni ilgilendirmiyor. Benim bildiğim bu kadar. Bir gazeteci, kaynağını açıklar mı? O zaman çok ayıp bir şey olmaz mı? Yakışır mı yani?”

“Yaa yalancı sensin. Terbiyesiz herif!”

Program konuklarından Hadi Özışık, telefon hattındaki Rahmi Turan’a, “Rahmi Bey, sizin kaynağınız, sizin habere konu olan Muharrem İnce, “Ben böyle bir şey varsa kendimi Taksim’de asarım” diyor. Cumhurbaşkanı da “Ben cumhurbaşkanlığını bırakırım” diyor. Sizin kaynağınız sağlamsa, eğer sağlamsa diretirsiniz; ama iki kişi, iki özne bunu yalanlıyor” dedi.

Turan, “Yaa bırak konuşma sen yaa! Bırak, konuşma!” diye karşılık verdi. Özışık’ın “Niye konuşmayayım yaa? Senin yalanlarını konuşmayalım mı?” sorusu üzerine de Turan, “Yaa yalancı sensin. Terbiyesiz herif!” dedi.

Rahmi Turan, daha sonra şunları söyledi:

“Kaynağını açıkla demek çok ayıp bir şey”

“Bakın, bu Muharrem İnce’dir diye ben iddia etmiyorum. Sadece, aldığım böyle bir haberi naklettim. Bu arada cumhurbaşkanı doğru söylüyordur elbette. Muharrem İnce, o da doğru söylüyordur elbette. Benim bu işle bir ilgim yok. Ben, aldığım bir haberi naklettim. Aslında bu haberi… İsim vermeyecektim ama sabah akşam devamlı televizyonlarda “İsim, isim” diye tutturmuşlar. Bana İstanbul’dan arkadaşlar bildirdi bunu. Ben takip edemiyorum; çünkü takip edecek bir durumda değilim. Zaten telefonlara da çıkamıyordum. Bu akşam sadece ilk defa Mustafa Çetin aradı, onunla şey yaptık. Aaa, tamam dedim. Madem öyle hemen şey yap, Mustafa Çetin’e söyledim, bakın yarın ben bunu ayrıca yazacağım. Yarına kadar bile beklemedim, bu akşamdan Mustafa Çetin’e söyledim. Madem böyle, bilinsin dedim. Ha, şimdi kaynak… O kaynak, eğer ileride gerekirse, o kaynağın kendisi belki şey yapar, açıklar. Ya da kendisi… Ben karışmam ona; ama bana “Kaynağı söyleyin” diye zorlarsanız, kusura bakmayın, çok ayıp bir şey olur.”

“Aynı haberin gittiği diğer iki gazeteci açıklasın”

“Aynı gazetecinin başka gazetecileri yanıltmasının önüne geçmek için, bir uluslararası gazetecilik kuralı olarak kaynağın açıklanması gerekir” görüşünün dile getirilmesi üzerine Rahmi Turan, şöyle konuştu:

“Bakın, daha evvel iki gazeteci arkadaşa bu tekliflerin yapıldığını, bu haberlerin verildiğini ama onların kabul etmediği konuşuldu, söylendi. O zaman o iki arkadaş açıklasın şeyi, madem iki kişi daha biliyor bu işi. Değil mi? İki kişi açıklasınlar. Ha, onlar açıkladıktan sonra ben, doğru mudur, değil midir diye en azından bir karşılaşma yaparım. Ona göre konuşurum. Yani o bahsedilen kişiler, bahsedilen arkadaşlar kimseye söz vermedikleri için, bunu rahatlıkla açıklayabilirler. Onların açıklamasını bekliyorum.”

“Kaynağım, 20 yıldır tanıdığım bir gazeteci”

Turan, kaynağının profilinin sorulması üzerine de, “Saray’a yakın çevrelerden biri. Ben güvenilir olduğunu zannediyordum; ama güvenilirliği bundan sonra ortaya çıkacak. 20 yıldır tanıdığım bir kişidir bu şey yapan. 20 yıldır tanıdığım biri. O yüzden güvenmek zorunda hissettim kendimi; ama bu açıklamalardan sonra tabii tereddüde düşmüş durumdayım. O zaman güvenilir olmayabilir. Güvenilir olmayınca da onunla ayrıca hesaplaşmamız gerekebilir tabii. Bunlardan başka bir şey söyleyemeyeceğim.”

Turan, ilk günkü yazısında adı geçen kişiye ulaşamadığını belirttiği hatırlatılarak bu konuda bir açıklama yapması istendiğinde, şöyle konuştu:

“Ben, Muharrem İnce’nin olduğunu iddia etmedim. Bana intikal eden, bana söylenen ismi açıkladım. Yani sizler ya da kamuoyu “açıkla” diye ısrar ettiği için o ismi açıkladım. Açıklamamayı tercih ederdim aslında; ama böyle bir şey olunca tamam dedim, açıklayalım.

(Muharrem İnce’nin) telefonu filan bende yok. Bende olmadığı için bir iki arkadaşa ‘Telefonu var mı? Telefon edebilir miyiz?’ gibi şey yaptım. Baktım olmuyor, bulamıyorum, şey olmuyor. Ulaşamadım dedim. O yönden ulaşamadım dedim.

Turan, kaynağının siyasî bir kişi olup olmadığına dair bir soru üzerine, “Siyasî bir kişilik olduğunu söyleyemem; çünkü bu, benim bildiğim, 20 yıldır tanıdığım bir gazeteci arkadaş. Dolayısıyla yani siyasî bir kimliğinin olduğunu da zannetmiyorum” dedi.

Turan, “Külliye’ye yakın olduğunu söylemiştiniz” hatırlatması üzerine de “Saray çevrelerine yakın. Yani oralardan iyi haber alabilen, onlarla diyaloğu olabilen bir kişi anlamında. Yani onların içinde değil elbette canım” dedi.

Bu gazetecinin halihazırda gazetecilik yapıp yapmadığına dair bir soru üzerine de Turan, “Yok, aktif olduğunu zannetmiyorum” dedi.

“Özür diliyorum, yanıldım, hata yaptım”

Rahmi Turan’a, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iddianın ispat edilmesi halinde cumhurbaşkanlığından istifa edeceğini söylediği, Muharrem İnce’nin “Eğer böyle bir görüşme gerçekleştirdiysem ve bununla ilgili bir belge varsa, Taksim’de kendimi yakarım” dediği hatırlatıldı.

Bunun üzerine Turan, “Bakın, onu biraz evvel de söyledim; dedikleri doğrudur. Ben, iki tarafa da inanırım. Muharrem İnce de doğrudur, Sayın Cumhurbaşkanı da doğrudur. O zaman benim verdiğim bu haber yanlıştır. Tamam, sizden özür diliyorum. Yanıldım. Ben hata yaptım. Ne dememi istiyorsunuz Allah aşkına?” dedi.

Turan, haber kaynağının başka gazetecileri de yanıltmaması için açıklanması çağrısı üzerine de “Tamam, zamanı gelince düşünülür o. Bu ortamda değil tabii. Zamanı geldiği vakit düşünülür” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Trabzonspor2653
 • 2Başakşehir FK2653
 • 3Galatasaray2650
 • 4Sivasspor2649
 • 5Beşiktaş2644
 • 6Alanyaspor2643
 • 7Fenerbahçe2640
 • 8Göztepe2637
 • 9Gaziantep FK2632
 • 10Denizlispor2631
 • 11Antalyaspor2630
 • 12Gençlerbirliği2628
 • 13Kasımpaşa2626
 • 14Konyaspor2626
 • 15Yeni Malatyaspor2625
 • 16Çaykur Rizespor2625
 • 17MKE Ankaragücü2623
 • 18Kayserispor2622
HAVA DURUMU
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA