GÜNDEM
Giriş Tarihi : 23-11-2019 22:45   Güncelleme : 23-11-2019 22:52

“ ‘Bay Kemaller’ haram yemez, ‘Bay Kemaller’ kul hakkı yemez”

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisini küçümsemek ve küçük düşürmek için kullandığı “Bay Kemal” ifadesine, savunduğu değerlerin anlamını yükleyerek, Erdoğan’a karşı kullandı. Kılıçdaroğlu, ‘Bay Kemaller’ haram yemez. ‘Bay Kemaller’ kul hakkı yemez” dedi. Kılıçdaroğlu, Erdoğan’a bir televizyon kanalında karşı karşıya gelme çağrısı yaptı.

“ ‘Bay Kemaller’ haram yemez, ‘Bay Kemaller’ kul hakkı yemez”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu İzmir Büyükşehir Belediyesi Harmandalı Elektrik Üretim Tesisi’nin açılış töreninde konuştu.

“Vatandaşın derdiyle değil bizimle uğraşıyorlar”

Konuşmasında işsizlerin ve yoksulların feryadına işaret eden Kılıçdaroğlu, “Sarayda oturan zatlar, bu feryadı duyuyorlar mı acaba? İşsizliğin nasıl bir belâ olduğunu biliyorlar mı acaba? Bir elleri yağda, bir elleri balda geziyorlar. Mekân mekân geziyorlar ve bunlar, vatandaşın derdini bilmiyorlar. Vatandaşın derdini bilmiyorlar ama bizimle uğraşmak için özel çaba harcıyorlar” diye konuştu.

“Kurultayı provoke edecek adamlar bulacaklar”

Hükümetin, bir dahaki seçimlerde başarılı olabilmek için CHP’yi geriletmenin yollarını düşündüğünü ifade eden Kılıçdaroğlu, kurultay sürecinin olumsuz bir şekilde geçmesi için hükümetin elinden geleni yapacağını söyledi.

Bütün teşkilatları uyardığını hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Her şeyi yapacaklar. Sandalye atacak adam bulacaklar, yumruk atacak adam bulacaklar. Bu konularda çok dikkatli olun. Kim bir başka kişiye hakaret ederse, sandalye atarsa, yumruk atarsa, yakasından yakalayın ve kapının önüne koyun dedim. Asla ve asla o kişi CHP’li değildir, Saray’ın adamıdır o kişi” diye konuştu.

“Ben senin istediğin televizyona gelmeye hazırım”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İzmir’de söylediği “Ben cumhurbaşkanlığımı ortaya koyuyorum, sen genel başkanlığını ortaya koyabiliyor musun?” sözünü hatırlatan Kılıçdaroğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“İzmir’den, ilk kurşunun atıldığı kentten sesleniyorum. Düşmanın denize döküldüğü kentten sesleniyorum. Aydınlığın kentinden sesleniyorum. Erdoğan’a da onun yakınlarına da sesleniyorum: Sen ister cumhurbaşkanlığını koy, istersen koyma. Seninle her yerde, her ortamda tartışmaya hazırım. Daha bitmedi, bizde yürek var, bizde alın teri var, bizde namuslu insan olmak var, bizde kul hakkına saygı var, bizde dürüst olma var. Bu niteliklere sahip olmayanlar, bize kumpas kurmaya çalışıyorlar, buna asla izin vermeyeceğiz. Buradan Sayın Erdoğan’a bir daha çağrı yapıyorum. Olur ya benim dediğim televizyona gelmezsin. Olur ya bağımsız haber yapan ya da bağımsız görev yapan televizyonlara gelmezsin. Ben senin istediğin televizyona gelmeye hazırım. Nereye gidelim? ‘A Haber’e gidelim’, olur, gideriz. ‘ATV’ye gidelim’, olur, gideriz. Gelmeyen namerttir, gelmeyen. Gelmeyen namerttir. Alacaksın devletin gücünü arkaya, oturacaksın, benim aleyhime, partimin aleyhime bir sürü laflar edeceksin ve ben de sesimi çıkarmayacağım. Ben senin bildiğin adamlardan değilim. Ben, alnı temiz, yüreği temiz, insanı seven, insanlar arasında hiçbir ayrım yapmayan, hangi siyasî görüşten olursa olsun, hangi kimlikten, hangi inançtan, hangi yaşam tarzından olursa olsun, bütün insanların benim başımın üstünde yeri vardır.

Benim çoluk çocuğum, öyle gidip de dolar peşinde koşmaz. Benim çoluk çocuğum, öyle gidip de Amerikalarda büyük binalar satın almaz. Aldığı binayı, mal varlığı araştırıyor diye zararına satmaz. Çünkü biz, kul hakkı yemekten korkarız. Çünkü biz, dürüstüz. Saygılıyız insanlara.”

“ ‘Bay Kemaller’ haram yemez, kul hakkı yemez”

Belli çevrelerin, belli medya gruplarının, havuz medyasının, Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisine yönelik eleştirilerini özel olarak desteklediğini belirten Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Sizin, benim nezdimde toplu iğne ucu kadar zaten itibarınız yoktur. Siz, zaten itibarsız bir yayın organısınız. Sizler, halkı aydınlatmak için değil, halkı köreltmek için zaten görev yapıyorsunuz. Doğruları yazmıyorsunuz, doğruların arkasından gitmiyorsunuz. Yahu şu milletin haline baksanıza. Milletin anası ağladı yahu. İşsizlik, gelmiş bir belâ gibi duruyor. On binlerce çocuk yatağa aç giriyor burada. Aylık geliri 663 liranın altında olan 8,5 milyon insan var. 17 yıldır ne yapıyorlar bunlar? 17 yıldır köşeyi döndüler, 17 yıldır ceplerini doldurdular, 17 yıldır yedi sülâlerini zengin ettiler. Peki, bu halk, bu millet ne olacak? Ben söyleyince kızıyorlar, ‘Bay Kemal’ diyorlar. Bay Kemallerin tamamı onurlu insanlardır. ‘Bay Kemaller’ haram yemez. ‘Bay Kemaller’ kul hakkı yemez. ‘Bay Kemaller’ yiğit insanlardır. ‘Bay Kemaller’ tepki görünce geri adım atmaz. ‘Bay Kemaller’, nerede haksızlık, hukuksuzluk, adaletsizlik varsa, her şeyi göze alıp üzerine yürür. O kadar açık…

Çağrımı yeniliyorum. Erdoğan’a söylüyorum: Başkasının önünde konuşmak kolay. İftira atmak kolay. Yalan söylemek kolay. Senin bir sürü televizyonun var. İster televizyona yalnız gel, ister ordunla gel. Söz veriyorum, yalnız başıma gideceğim. Kendine güveniyorsa gelirsin kardeşim. Bizim verilmeyecek hesabımız yoktur. Allah’a şükür. Ama sen… Seni ben gayet iyi biliyorum. Seni gayet iyi tanıyorum. Seni de tanıyorum, yakınlarını da tanıyorum. Köşeyi dönenleri de tanıyorum, kul hakkı yiyenleri de tanıyorum. Fakir fukaranın hakkını boğazından aşağı indirenleri de tanıyorum. Ben bunları biliyorum.

Sen bana 10 soru soracaksın, ben de sana 10 soru soracağım. Sen bana 5 soru soracaksın, ben de sana 5 soru soracağım. Sen bana 100 soru soracaksın, ben sana 100 değil, sadece 50 soru soracağım, ne olduğunu millet görecek zaten.”

“Tank Palet Fabrikasının peşini bırakmayacağım”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Tank Palet Fabrikası’nı da soracağını kaydeden Kılıçdaroğlu, “Katar ordusuna bunu kim peşkeş çekti kardeşim? Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin en büyük silah fabrikasını nasıl peşkeş çekersin? Ben bunları söyleyince rahatsız oluyorlar” dedi.

Bu konunun peşini bırakmayacağını belirten Kılıçdaroğlu, “Öyle iftira atmak, kaçmak yok. Kesinlikle bırakmayacağım. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını sormak benim namus borcumdur” diye konuştu.

Soyer: Yılda 160 bin megavatsaat elektrik enerjisi üretmeyi planlıyoruz

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de Harmandalı’da koku ve kirlilik sorununun biteceğini, İzmirlilerin rahat nefes alacağını söyledi.

Harmandalı atık depolama alanına, elektrik enerjisi üretecek bir biyogaz tesis kurduklarını anlatan Soyer, “Kurduğumuz bu tesisle yılda yaklaşık 80 milyon metreküp metan gazı bertaraf edilerek, yılda yaklaşık 160 bin megavat saat elektrik enerjisi üretmeyi planlıyoruz. Bu miktar, 90 bin hanenin aylık enerji ihtiyacına karşılık geliyor” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA