SİYASET
Giriş Tarihi : 26-11-2019 16:30

“Sayın Kılıçdaroğlu’ndan daha ideal bir genel başkan olmaz”

AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, “Hiçbir CHP’liye Genel Başkan olması gerektiği yönünde telkinde bulunmadım çünkü Sayın Kılıçdaroğlu’ndan daha ideal bir genel başkan olmaz” dedi. Erdoğan, “CHP’nin başında kimin olduğundan bize ne? Konu CHP Genel Merkezini, CHP delegelerini, CHP’ye oy verenleri alâkadar eder” diye konuştu.

“Sayın Kılıçdaroğlu’ndan daha ideal bir genel başkan olmaz”

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grubu toplantısında gündemi değerlendirdi.

“Bu Hanımefendiye haddini bildirin” konusu

AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç’un AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin’e yönelik olarak söylediği “Lütfen bu Hanımefendiye haddini bildirin Sayın Başkan” sözünü ve sokakta başörtülü hanımlara yönelik saldırıları değerlendirdi. Erdoğan, şunları söyledi:

“Önce bir grup başkanvekili Meclis Genel Kurulunda AK Parti’yi temsil eden bir grup başkanvekilimize, ‘Bu hanıma haddini bildiriniz’ diyerek imalı bir sataşmada bulunuyor. Bir de orada ‘ulan’ ifadesini kullanıyor. Dün Katar’dan dönerken basın mensupları şöyle bir soru sordu: ‘Şizofrenik vakalarla caddeler dolu. Bu durum ne olacak Sayın Başkan?’ dediler. Ben de kendilerine dedim ki, ‘Şizofrenik vakalar sadece caddelerde değil, parlamentonun içinde de var’. Önce bu şizofrenik vakaları parlamentodan temizlemek lâzım. Bu şizofrenik vakalardan parlamentomuzu temizleyemezsek Türkiye Cumhuriyeti’nin bu parlamentosuna yazık olur. Bu temizliği yapmamız lâzım.”

Sokaklarda başörtülülere, kendi anlayışlarına göre had bildirmeye kalkanların gözaltına alınıp tutuklanabildiğini dile getiren Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

“Bunlar ise dokunulmazlık zırhına sarılarak bu ifadeleri kullanıyor. Hadi bakalım, dokunulmazlık zırhı olmasa acaba bu şizofrenik vakalar bu adımları atabilir mi? Gidecekleri yer bellidir; o da akıl hastaneleridir. Hukuk devleti sınırları içinde bunların hepsinin hesabı sorulmuştur. Ama şimdi de kişisel hakkını, hukukunu korumak suretiyle grup başkanvekilimiz de bunun arayışı içinde muhakkak olacaktır. Özürmüş mözürmüş filan bunlar geçiştirme. Yüreği varsa, ‘Benim dokunulmazlık hakkımı kaldırın, hukukta bu mücadeleyi verelim’ desin. Çünkü bunların eskiden gelme alışkanlıkları var. Ama bu alışkanlıkların artık bu parlamentoda yerinin olmaması gerekir. ‘Kadına şiddet’ diyeceksin, karşı çıkacaksın. ‘Kadını doğrayanlar’ deyip karşı çıkacaksın, ‘Tokat atanlar’ diyeceksin, karşı çıkacaksın ve her tarafta bas bas bağırıp bunun istismarını yapacaksın. En önemli yeri olması gereken Türkiye Cumhuriyeti Parlamentosuna gelince, ‘Benim dokunulmazlığım var.’... ‘Ulan’ da diyeceksin, ‘haddini bildirin’ de diyeceksin. Bunu geçmişte gördük, biliyoruz. Ama artık bunları görmek istemiyoruz, bunlar geride kaldı. Eski Türkiye’de kaldı. CHP yöneticilerinin bu tavrı bu partinin 28 Şubat zihniyetinden bir milim öteye geçmediğinin işaretidir.”

Erdoğan, Türkiye’nin, demokrasiye, milli iradenin üstünlüğüne sıkı sıkıya sahip çıkıp 28 Şubat zihniyetini gömdüğünü belirterek, hâlâ bunun kalıntılarının var olduğunu, Meclis’te yaşanan tartışma dolayısıyla gördüklerini kaydetti.

“Saray’da gizli görüşme” iddiası

“Milletimizin ilk fırsatta bu kafaya hak ettiği dersi vereceğine inanıyoruz” diyen Erdoğan, bunun tartışması bitmemişken Türkiye’nin kendini CHP merkezli bir başka kavganın içinde bulduğunu söyledi.

Erdoğan, bir CHP’linin casus filmlerine taş çıkartacak bir senaryoyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne gelip gizlice kendileriyle görüştüğünün iddia edildiğini hatırlatarak, şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, milletin evidir. Herkes gibi CHP’lilerin de buraya gelme hakkı vardır. Nitekim çeşitli vesilelerle CHP’lilerden de külliyeye gelenler olmuştur. Meselâ 15 Temmuz’un ardından Bay Kemal de gelmiştir. Sayın Bahçeli gelmişti. Meselâ Cumhurbaşkanlığı adaylığı döneminde Muharrem İnce bizimle görüşmek için Külliye’ye değil ama partimize gelmişti ve genel merkezimizde Sayın İnce ile de bir görüşme yaptık. Meselâ İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın İmamoğlu da geldi. Onu da kabul ettik. Seçim sonrası tüm büyükşehir belediye başkanlarını yine külliyede kabul ettik. Onlarla da görüşmeler yaptık. Başka vesilelerle gelenler arasında da mutlaka CHP üyesi olanlar mevcuttur. Külliye benim şahsî malım değildir. Külliye, bu milletin varlığıdır.”

“Fakat son günlerdeki tartışma bambaşka bir mecrada cereyan ediyor” diyen Erdoğan, ne kadar saçma olursa olsun, CHP’nin halini göstermesi bakımından ibret verici olan böyle bir olayı takip etmeyenler için kısaca özetlemek istediğini söyledi ve şöyle konuştu:

“Londra’da tedavi gördüğü anlaşılan ve meslekî kariyeri çok da yeni nesillere örnek gösterilemeyecek olan bir gazeteci var. Bu kişi, CHP Genel Başkanı’nın, basınımızın yeni amiral gemisi olarak sıfatlandırdığı gazetede ‘müthiş bir haber’ başlığıyla bir iddia ortaya attı. Buna göre, 9 Kasım’da bir CHP’li, plakası değiştirilmiş bir araçla Külliye’ye gelip bizimle görüşmüş ve farklı plakalı bir araçla çıkıp gitmiş. Yine iddiaya göre bu görüşmede biz, gelen kişiye ‘Senin CHP Genel Başkanı olman gerekir’ demişiz.

Hani meşhur bir hikâye vardır: Adamın biri etrafındakilere kurban meselesini şöyle anlatıyormuş: Hz. Musa, Allah’a ‘Ya Rabbi bana bir kız evlat bahşedersen onu sana kurban edeyim’ diye dua etmiş. Bir zaman sonra Hz. Musa’nın bir kızı olmuş. Adını Ayşe koymuş. Çocuğun kurban edileceği zaman gelince Hz. Musa bıçağı yavrucağın boynuna dayamış. Tam kesecekken, Azrail gökten elinde bir keçiyle gelmiş. Hikâyenin tam bu noktasında dinleyenlerden biri dayanamamış ve şöyle demiş: ‘Ben bunun neresini düzelteyim? Hz. Musa değil, Hz. İbrahim; kız değil erkek; Ayşe değil İsmail; Azrail değil Cebrail; keçi değil koç.’

“Böyle bir görüşmemiz olmadı”

Şimdi biz de bu iddianın neresini düzeltelim bilemiyoruz? Her şeyden önce böyle bir görüşmemiz olmadı. İddia edildiği gibi gizli saklı hiçbir CHP’li yanımıza gelmedi. Bu Külliye’ye giren araç da bellidir çıkan araç da bellidir. Hepsinin künyesi giriş çıkışlarda bellidir. Herhalde bunlar kendi merkezleri gibi zannediyorlar burayı.”

“Sayın Kılıçdaroğlu’ndan daha ideal bir genel başkan olmaz”

“Hiçbir CHP’liye Genel Başkan olması gerektiği yönünde telkinde bulunmadım çünkü Sayın Kılıçdaroğlu’ndan daha ideal bir genel başkan olmaz” diyen Erdoğan, “CHP’nin başında kimin olduğundan bize ne? Konu CHP Genel Merkezini, CHP delegelerini, CHP’ye oy verenleri alâkadar eder” dedi.

Olmayan görüşmeyi ve olmayan bir konuşmayı ortaya atan gazeteciyi, siciline binaen bir parça mazur görmenin mümkün olduğunu belirten Erdoğan, “Nitekim bugünkü yazısında galiba özür diliyor, bizden de dilemiş, teşekkür ederiz. Peki, bu iddianın üzerine ‘doğrudur’ diyerek adeta tüy diken genel başkanı ne yapacağız? İddia öyle saçmaydı ki ilk duyduğumda cevap vermeyi kendime zul addettim. Konuyla ilgili açıklamayı da arkadaşlarımıza yaptırdım. Buna rağmen CHP Genel Başkanı televizyonda milletin gözünün içine baka baka ‘herkes konuşuyor, Erdoğan niye konuşmuyor?’ diyecek kadar seviyeyi düşürdü” dedi.

Meselenin dallanıp budaklanması üzerine “Cumhurbaşkanlığımı ortaya koyuyorum” diyerek, iddiayı yalanladığını hatırlatan Erdoğan, “Buna rağmen kendisi çıkıp delikanlıca ‘hata ettim, özür dilerim’ diyemedi. Zaten bu zatın klasik tarzıdır. Akıl ve izan dışı her türlü iddiayı ortaya atar sonra da ‘hadi cevap ver’ diyerek kenara çekilir. Çünkü yalan, en önemli mesleğidir bu zatın. Cevap verilir, iddialar belgeleriyle çürütülür ama bu zat yine aynı şeyleri söylemeye devam eder. Eline tutuşturulan kâğıtların, kulağına üflenen hezeyanların her defasında çürük çıkması, bu zatı yolundan döndürmeye yetmez” diye konuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA