GÜNDEM
Giriş Tarihi : 28-11-2019 16:21

“Terör örgütü ile ortak mücadeleyi değerlendirdik”

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Barzani ile bugünkü görüşmede Türkiye, Irak ve bölgesel yönetimi ilgilendiren güvenlik meselelerinin ele alındığını belirtti. Çavuşoğlu, “Terör örgütü ile ortak mücadele unsurlarını birlikte değerlendirdik” dedi.

“Terör örgütü ile ortak mücadeleyi değerlendirdik”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile IKBY Başbakanı Barzani, Dışişleri Resmi Konutu’ndaki görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

“PKK’nın Sincar’da ve diğer bölgelerde bulunmasını onaylamıyoruz”

Barzani, terör örgütü PKK’nın Irak’ın Sincar bölgesindeki varlığı hakkındaki soruyu cevaplarken, Sincar’ı şu anda IKBY’nin değil, Irak güvenlik güçlerinin kontrol ettiğini söyledi. Barzani, “Geçmişte dediğimiz gibi genel olarak PKK’nın Sincar ve Irak’ın diğer bölgelerinde bulunmasını onaylamıyoruz ve buna karşıyız” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin Akdeniz’deki deniz yetki alanları konusunda Libya ile mutabakat imzaladığını belirterek, Türkiye’nin Akdeniz etrafındaki ülkelerle bundan sonra zemin uygun oldukça bu tür görüşmeler yapabileceğini söyledi.

Çavuşoğlu, Türkiye ile Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti arasında deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına ilişkin mutabakat muhtırası imzalanmasıyla ilgili soru üzerine, Türkiye’nin Güney Kıbrıs Rum yönetimi hariç Akdeniz’de deniz yetki alanları konusunda her ülkeyle görüşmeler yapabileceğini belirtti.

Libya ile de bu çerçevede görüşmeler yapıldığını ve mutabakat imzalandığını belirten Çavuşoğlu, bunun Türkiye’nin uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarının korunması anlamına geldiğine dikkati çekti.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin bundan sonraki süreçte Akdeniz etrafındaki tüm ülkelerle birlikte de bunu yapabileceğini ifade ederek, sözlerine şöyle devam etti:

“Şu anda bazı ülkelerle bilinen sebeplerden dolayı şimdi yapılması mümkün gözükmese de ileride bunlar da mümkün olabilir. Biz Doğu Akdeniz’de olsun Ege’de olsun her zaman kendi uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarımızı korurken buraların zenginliklerinin de hakça paylaşılması taraftarıyız. Bu Kıbrıs etrafındaki rezervler için de geçerli. Bizim kıta sahanlığımızın dışındaki alanlarda da Kıbrıs’ta Rum tarafı ile Türk tarafı arasında buradaki zenginliklerin hakça paylaşılmasının garanti altına alınmasını her zaman savunuyoruz. Bizim pozisyonumuz, Doğu Akdeniz’deki bu tür zenginliklerin ve yetki alanlarının sınırlandırılmayla ilgili herkesle çalışarak hakça paylaşımdan yanayız. Buna yanaşmayan ülkeler olursa onların kendi bileceği iş. Bundan sonra diğer ülkelerle zemin uygun oldukça bu tür görüşmeler yapmaya devam edeceğiz.”

Barzani’nin ilk ziyareti Türkiye’ye

Mevlüt Çavuşoğlu, Mesrur Barzani ile görüşmesini değerlendirirken de Barzani’nin IKBY Başbakanı olduktan sonra ilk resmi ziyaretini Türkiye’ye gerçekleştirdiğine işaret ederek, “Bunun sembolik anlamı da vardır” dedi.

Çavuşoğlu, önceki hükümet dönemlerinde olduğu gibi bundan sonra da Irak’ın birliği ve beraberliği çerçevesinde bölgesel hükümetle de iş birliğini her alanda geliştirmek istediklerini söyledi.

Bağdat-Erbil arası sürdürülen görüşmelerin olumlu seyrinden memnuniyet duyulduğunu kaydeden Çavuşoğlu, bunun zor süreçten geçen Irak’ın istikrarı, birliği ve beraberliği için de önemli olduğunu vurguladı.

“Terör örgütü ile ortak mücadeleyi değerlendirdik”

Çavuşoğlu, bugünkü görüşmede Türkiye, Irak ve bölgesel yönetimi ilgilendiren güvenlik meselelerinin ele alındığını belirtti. Irak merkezi hükümetiyle bu yıl gerçekleştirilen üst düzey toplantılarda özellikle Türkiye’ye yönelik Irak’tan kaynaklanan terör tehdidinin konuşulduğunu ve bütün bu konuları kapsayan güvenlik anlaşması müzakerelerine başlandığını hatırlatan Çavuşoğlu, “Bugün de özellikle PKK terör örgütünün ülkemize, Irak’a ve bölgesel yönetime Türkiye’deki Kürtler olduğu gibi Suriye’de ve Kuzey Irak’taki Kürt kardeşlerimize verdiği zararı ele aldık. Terör örgütü ile ortak mücadele unsurlarını birlikte değerlendirdik” diye konuştu.

“Kürtlerin esas düşmanı da YPG-PKK’dır”

Çavuşoğlu, Türkiye’nin güney sınırında oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek ve bölgeye barış ve huzuru getirmek amacıyla başlatılan Barış Pınarı Harekâtı konusunda da bazı bilgileri Barzani’ye aktardığını söyledi. Çavuşoğlu, “Özellikle harekâtın Kürtlere olmadığını, sadece ve sadece PKK ve YPG teröristlerine yönelik olduğunu buradan bir kere daha vurgulamak isterim. Suriye’de, Irak’ta ve Türkiye’de olduğu gibi Kürtlerin esas düşmanı da YPG-PKK’dır” dedi.

Türkiye’de 350 bin Suriyeli Kürt olduğunu belirten Çavuşoğlu, Barzani’nin de kendisine IKBY içerisinde 250 binden fazla Suriyeli Kürt olduğunu aktardığını belirtti.

“Bugüne kadar bu Kürt kardeşlerimiz Suriye’ye geri dönemediler, çünkü bunların çoğu zaten PYD-YPG tarafından sürgüne gönderilmişti” diyen Çavuşoğlu, Türkiye’nin Suriyeli Kürtlere ev sahipliği yaparken bundan sonraki süreçte de Suriye’de evlerine dönmeleri için gerekli desteği vereceğini söyledi.

Çavuşoğlu, Irak sınırları içerisinde terör örgütü DEAŞ’la mücadelenin de bugünkü görüşmede ele alındığını dile getirerek, “Ayrıca FETÖ’nün de bu ülkedeki mevcudiyeti hakkında bilgi paylaşımında bulunduk. Beklentilerimizi hem Bağdat hem de Erbil gayet iyi biliyor” diye konuştu.

Çavuşoğlu, her iki terör örgütünün sadece Türkiye için değil, aynı zamanda Irak için de büyük tehdit oluşturduğunun altını çizdi.

“Ürünlerimize yasak getirilmesi ilişkimize yakışmadı”

Görüşmede ikili ekonomik ilişkilerin de konuşulduğunu aktaran Çavuşoğlu, Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mart ayındaki görüşmelerinde 20 milyar dolar ticaret hacmi hedefi koyduklarını hatırlattı.

Bu hedefe ulaşmanın kolay olduğuna dikkati çeken Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

“Yeter ki ticaretin önündeki engelleri kaldıralım. Son zamanlarda bazı ürünlerimize yönelik yasaklar getirildi. Bunları doğru bulmuyoruz. Hele hele başka ülkelerin baskısıyla bu tür yasakların ilişkilerimize yakışmadığını vurgulamak isterim. Gümrük kapı işlemlerinin hızlandırılması gerekiyor. Daha önce Irak’tan kaynaklanan çifte vergilendirme işlemi vardı. Bu konularda olumlu adımlar atıldı.”

5 milyar dolar kredi

Türkiye’nin Irak’ın yeniden inşasına önem verdiğini belirten Çavuşoğlu, “Daha önce taahhütte bulunduğumuz 5 milyar dolar kredi, firmalarımızın Irak’ta yeniden inşa için üstleneceği projelere, aynı şekilde firmalarımızın Irak’ta yapacağı yatırımlara ve tabii ticaretimizde kullanılacak” dedi.

Türkiye’nin 50 milyon dolarlık insani ve kalkınma hibe taahhüdünü hatırlatan Çavuşoğlu, bunun şu an Musul’da bir köprü yapımı için harcanmaya başlandığını söyledi. Çavuşoğlu, özellikle Erbil ve Musul arasındaki fiziki bağların yeniden tesis edilmesi bakımından bu köprünün önemine işaret etti.

Türk firmalarının sadece Irak’ın genelinin değil, bölgesel yönetimin kalkınması için de önemli roller üstlendiğini belirten Çavuşoğlu, “Irak’ın ve bölgesel yönetimin içerisine düştüğü ekonomik sebepten dolayı ödemelerde bazı aksaklıklar oldu. Son zamanlarda bu konuda adımlar atılıyor” diye konuştu..

Çavuşoğlu, “Henüz tam olarak ekonomisi düzelmese de firmalarımıza ödeme konusunda verdikleri destek için teşekkür ediyorum” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Trabzonspor2653
 • 2Başakşehir FK2653
 • 3Galatasaray2650
 • 4Sivasspor2649
 • 5Beşiktaş2644
 • 6Alanyaspor2643
 • 7Fenerbahçe2640
 • 8Göztepe2637
 • 9Gaziantep FK2632
 • 10Denizlispor2631
 • 11Antalyaspor2630
 • 12Gençlerbirliği2628
 • 13Kasımpaşa2626
 • 14Konyaspor2626
 • 15Yeni Malatyaspor2625
 • 16Çaykur Rizespor2625
 • 17MKE Ankaragücü2623
 • 18Kayserispor2622
HAVA DURUMU
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA