SİYASET
Giriş Tarihi : 01-12-2019 23:48   Güncelleme : 02-12-2019 00:15

“Adalet yok, sermaye göçüyor; özgürlük yok, beyin göçü yaşanıyor”

Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, adalet tesis edilemediği için, Türkiye’nin yatırıma ihtiyaç duyduğu bir dönemde sermayenin ülkeyi terk ettiğini, ifade özgürlüğünün olmaması sebebiyle de bilim alanında beyin göçü yaşandığını söyledi. Karamollaoğlu, “O zaman geriye, maalesef, sadece kaba kuvvete boyun eğenler veya kaba kuvveti kullanarak kendi karşısında kimsenin ses çıkarmasına fırsat vermeyenler kalıyor” dedi.

“Adalet yok, sermaye göçüyor; özgürlük yok, beyin göçü yaşanıyor”

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Avrasya Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (ASİAD) 5’inci Olağan Genel Kurulu’nda konuştu

 “Avrasya bölgesi giderek daha da önem kazanıyor”

ASİAD’ın, dünya siyasetinin de ticaretinin de en çok önem kazanan bir bölümüne hitab ettiğini belirten Karamollaoğlu, “Bizim eskiden hakim olduğumuz, tarihimizi barındıran bu bölge, inşallah bundan sonra da, gözüken o ki, daha da büyük bir önem kazanacak. Çin’in hızla büyümesi, Avrupa’nın da ekonomik yönden belli bir doymuşluğa gelmesi, ister istemez ticareti hızlandıracak ve bu arada da Asya tarafı biraz daha mesafe kat edecek gibi gözüküyor” diye konuştu.

“Huzurlu ve adil bir dünya için, işe önce kendi ülkemizden başlamalıyız”

Karamollaoğlu, bu bölgedeki iş adamlarının bir araya gelmelerinin çok büyük önem taşıdığına işaret ederek, bütün dünyayı dikkate almadan bir politika oluşturmanın da pek kolay olmadığını ifade etti. Karamollaoğlu, dünyada huzur ve adalet sağlanmadan bu bölgede de olamayacağını belirterek, “Ancak tabii ‘nereden başlayacağız?’ dersek, ister istemez, önce kendi evimizden, kendi memleketimizden, kendi ülkemizden başlamak mecburiyetinde olduğumuzu hepimiz de biliyoruz. Burada ayağımızı sağlam basabilirsek, dışarıda da o kadar sağlam adım atabiliriz; o kadar etkili olabiliriz” dedi.

“Ülkeleri ileriye götürenler, müteşebbislerdir”

Ülkelerin ilerlemelerinin müteşebbislerin çokluğuna ve onlara sağlanan imkânlara bağlı olduğunu ifade eden Karamollaoğlu, sosyal alanlarda da siyasette de ülkeyi ileri götürenlerin genellikle müteşebbis insanlar olduğunu, müteşebbis olmanın da risk alabilen bir cesaret gerektirdiğini söyledi. Kılıçdaroğlu, “Ortam eğer müsait değilse, insanlar kolay kolay yeni riskler almazlar, yeni teşebbüslerde bulunmazlar. Onun için hepimizin en çok önem verdiği husus, ister istemez geliyor, ülkemizde adaletin kâmil manâda tesis edilip edilmediğine dayanıyor. Bu konuyu, olmazsa olmaz diye görüyoruz” dedi.

“Adalet yok, sermaye göçüyor; özgürlük yok, beyin göçü yaşanıyor”

Adalet tesis edilemediği için, Türkiye’nin yatırıma ihtiyaç duyduğu bir dönemde sermayenin ülkeyi terk ettiğine işaret eden Karamollaoğlu, ifade özgürlüğünün olmaması sebebiyle de bilim alanında beyin göçü yaşandığını söyledi. Karamollaoğlu, “Sermaye de gidiyor, o sermayeyi faaliyet alanında kullanacak olan teknik elemanlar, fikir sahipleri de gidiyor. O zaman geriye, maalesef, sadece kaba kuvvete boyun eğen veya kaba kuvveti kullanarak kendi karşısında kimsenin ses çıkarmasına fırsat vermeyenler kalıyor. Biz de böyle bir kör dövüşünün içine giriyoruz” dedi.

Böyle bir durumda ‘kalkınıyoruz, ilerliyoruz, problemlerimizi çözüyoruz’ iddiasında bulunmayı, karanlıkta mezarlıktan geçerken korkudan türkü söylemeye benzeten Karamollaoğlu, “Kendi kendimize türkü söylemek, problemlerimizi hallettiğimiz ya da halledeceğimiz manâsına kesinlikle gelmiyor” dedi.

“Kavga ortamından kurtulmalıyız”

Resmî rakamlara göre bile işsiz sayısının 5 milyon olduğunu, gelir dağılımında adaletsizlik yaşandığını, dış ticaretin sürekli açık verdiğini, borçların sürekli arttığını, enflasyonun yükseldiğini belirten Karamollaoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Onun için, adaletin tesisi olmadan hiçbir iş olmuyor. Adalet, fikir, düşünce, teşebbüs hürriyetini sağlam temele oturtmak için olmazsa olmaz(dır.) Rahatlıkla konuşabilmeliyiz. Kavga ortamından kurtulmalıyız. Birbirimizle bir konuyu istişare ederken, affedersiniz, kaba tabirle söylüyorum, küfrederek başlamak mecburiyetinde miyiz? Birbirimize hakaret ederek, aşağılayarak başlamak mecburiyetinde miyiz? Bu yola başvuranlar, genellikle kendilerini koruyacak bir fikre sahip olmadıklarından başvururlar. Suçlu olduklarından, öbür tarafın üstesinden gelmek isterler.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA