Advert
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 27-08-2019 21:00

“3,5 milyon Suriyelinin önemli bir kısmı Türkiye’ye yöneldi”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye rejiminin İdlip’te sivilleri ve sivil altyapıyı hedef alan saldırıları sebebiyle 3,5 milyon Suriyelinin yeni bir insani felâketle karşı karşıya bulunduğunu vurgulayarak, bu insanların önemli bir kısmının Türkiye sınırlarına yöneldiğini belirtti.

“3,5 milyon Suriyelinin önemli bir kısmı Türkiye’ye yöneldi”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin’le düzenlediği ortak basın toplantısında, Türkiye'nin hali hazırda 3,6 milyon Suriyeliye ev sahipliği yaptığını hatırlatarak, şunları söyledi:

“Rejimin terörizmle mücedele bahanesiyle sivillere karadan ve havadan ölüm yağdırması kabul edilemez. Sivilleri hedef alan saldırılar radikal unsurları da maalesef güçlendirmektedir. Rejimin kışkırtmaları, bölgedeki askerlerimizin can güvenliğini riske etme boyutuna varmıştır. Buradan şunu da ifade etmek istiyorum, meşru müdafaa hakkımız, özellikle sınırlarımız boyunca bizi müdafaaya sevk etmektedir. Tabii gereken adımları da gereken zamanda atmak durumundayız. Ülkemizin bu konudaki kararlılığını değerli dostum Putin'e de bizzat ifade ettim. İdlib'de sükunetin sağlanması için Astana ruhu çerçevesinde çalışmaya hazır olduğumuzu bir kez daha vurguladım. Soçi mutabakatıyla üzerimize düşen sorumlulukları ancak rejimin saldırılarına son verilmesiyle yerine getirebiliriz. Zaten bildiğiniz gibi eylül ayının ortalarında Türkiye'de yapılacak üçlü zirveyle süreci devam ettireceğiz ve bu süreç bölgenin barışına önemli katkılarda bulunması lazım ki temennimiz Cenevre öncesi çok daha önemli adımları atmış olalım.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA