SİYASET
Giriş Tarihi : 03-12-2019 15:51

“1 Sterlinlik şirket, 15 milyon dolarlık bir şirketi nasıl satın alır?”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Man Adası davasının hakimleri cumhurbaşkanı tarafından değiştirildiği için tazminata mahkûm edildiğini ileri sürerek, bu konuda söylediği her cümlenin, kullandığı her belgenin yüzde yüz doğru olduğunu iddia etti. “1 Sterlinlik şirket, 15 milyon dolarlık bir şirketi nasıl satın alır?” diye soran Kılıçdaroğlu, “Allah’ın huzurunda da tüyü bitmemiş yetimin huzurunda da ben haklıyım. Ben bunu sorunca yeniden tazminat davası açacaklar. Açmazsanız namertsiniz” dedi.

“1 Sterlinlik şirket, 15 milyon dolarlık bir şirketi nasıl satın alır?”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda güncel siyasî, sosyal ve ekonomik konuları değerlendirdi.

“Bir süredir unuttukları ancak geçen salı günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hatırlattığı, “Man Adası” davasına değinmek istediğini belirten Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın, “Man Adası dolayısıyla doğruları söylemedi, mahkemeye gitti, Kılıçdaroğlu tazminat davalarına mahkûm oldu” dediğini hatırlattı. Kılıçdaroğlu, söylediği her cümlenin, kullandığı her belgenin, yüzde yüz doğru olduğunu, zaten hiç kimsenin bu belgeleri yalanlamadığını söyledi.

Kılıçdaroğlu, Erdoğan’a, tekrar bu olayı gündeme getirdiği için teşekkür ettiğini belirterek, Man Adası’nda Sıtkı Ayan’ın 1 sterlinlik bir şirket kurduğunu, bir süre sonra bunu Kâzım Öztaş’a devrettiğini, devirden sonra 15 milyon dolarlık bir ticaret, para trafiği oluştuğunu ileri sürdü.

Para trafiğiyle ilgili banka kayıtlarını, dekontlarını açıkladıklarını hatırlatan Kılıçdaroğlu, belgelerin tamamını Ankara’da savcıya teslim ettiklerini, savcının incelediğini anlattı.

Erdoğan’ın, “İspat edersen Cumhurbaşkanlığını bırakırım” dediğini ancak bırakamadığını ileri süren Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“1 Sterlinlik şirket, 15 milyon dolarlık bir şirketi nasıl satın alır?”

“Yüzde yüz doğru mu? Yüzde yüz doğru. Bırakamıyor, ne yapacak? ‘Senin hakkında dava açacağım’ dedi; e aç ne olacak? Açtı davaları. Nasıl dava açtı yalnız? Davayı açtı, davanın düştüğü mahkemenin hakimlerini değiştirdi. Namuslu, dürüst, ahlâklı, hukuku bilen hakimleri görevden aldı, yerine militan hakimleri tayin etti. O hakimler de beni cumhuriyet tarihinde görülmemiş büyüklükte tazminata mahkûm ettiler. ‘Bak gördünüz mü haklı olsaydı tazminata mahkûm olmazdı’ dedi. Ama ben haklıyım. Allah’ın huzurunda da ben haklıyım, tüyü bitmemiş yetimin huzurunda da ben haklıyım. Erdoğan ailesinin bu dümenini açıkladım, doğru. Damat var, dünür var, enişte var, oğul var, hepsi var. Şu soruyu sordum: Ya bu para trafiği nedir? Erdoğan, bir açıklama yaptı. ‘Bu bir şirket satışıdır’ dedi. Demek ki doğru, o da doğruladı. Ama hâlâ istifa etmiyor. O da doğruladı. Şu soruyu sordum: Bu şirket, hangi şirket? Nasıl olur da 1 sterlinlik, yani 7 Lira 44 Kuruş sermayesi olan bir şirket, 15 milyon dolarlık bir şirketi nasıl satın alır? Nasıl oluyor bu iş? Bunun cevabını şu ana kadar almış değilim. 82 milyonun huzurunda yine soruyorum: Bu şirket, hangi şirket? Senin ailenin 15 milyon dolarlık gelirini elde etmesine yol açan bu şirket, hangi şirket?

 “Kendin vergi kaçırıyorsun, esnafı, çiftçiyi niye perişan ediyorsun?”

Ben açıklayayım: Şirketi değil, bu dümeni niçin çevirdiklerini… Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne vergi ödememek için. Bir daha söylüyorum: Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne vergi ödememek için Man Adası’nda bir uyduruk şirket kuruluyor, ona bir başka şirket mallarını satıyor. Dolayısıyla Türkiye’ye gelen para için beş kuruş vergi ödenmiyor. Esnaf vergi ödüyor, çiftçi vergi ödüyor, asgarî ücretli vergi ödüyor, sanayici vergi ödüyor, herkes vergi ödüyor, Erdoğan ailesi Man Adası’ndaki bu kumpas dolayısıyla beş Kuruş vergi ödemiyor. Şimdi yine soruyorum:  Sen, Türkiye Cumhuriyeti devletine vergi ödememek için bu kumpasları kuranları baş tacı ediyorsun da esnafı niye perişan ediyorsun? Çiftçiyi niye perişan ediyorsun? Ben bunu sorunca yeniden tazminat davası açacaklar. Açmazsanız namertsiniz, açmazsanız…

“Hem CB koltuğunda oturacak, hem de vergi kaçıracaksın!”

Ben bunu söylemezsem, tüyü bitmemiş yetimin hakkını kim savunacak? Fakirin, fukaranın hakkını kim savunacak? 15 milyon doları alır götürürsün, beş kuruş vergi vermemek için. Tazminata mahkûm edecekmiş; bütün davaları kazanacağım, bütün davaları. Adalet burada olmasa bile dünyada adalet vardır, milletin vicdanında adalet vardır. Sanıyor ki ben para pul işinden çok korkarım. Benim parayla, pulla işim yok. Dolarla, Avroyla benim işim yok. Benim işim ne? Birisi aç ise o iş benim işimdir; onun derdini ben dile getireceğim. Hem cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturacaksın hem Türkiye Cumhuriyeti devletine beş kuruş vergi vermemek için kumpaslar çevireceksin. Ben bunu söyleyince de hakimlerin aracığıyla bana gözdağı vermeye kalkacaksın. O hakimlere de meydan okuyorum ben. Sizde hakimlik kimliği yok zaten. Hakimlik ahlâkı yok sizde. Onlar da versinler mahkemeye. Sanıyorlar biz çekineceğiz. Yok. Tüyü bitmemiş yetimin hakkını sonuna kadar savunacağım.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA