SİYASET
Giriş Tarihi : 04-12-2019 17:00

CHP’li Öztunç: Anket sonuçlarına yansıyan tepki vetoda etkili oldu

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Öztunç, “santral filtrelerine erteleme” kanununa ‘Evet’ oyu vermeleri için firma sahiplerinin kışkırtmaları sonucu işçiler tarafından tehdit edildiklerini ileri sürdü. Öztunç, “AK Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri de bundan rahatsızlardı; ama Grup Başkanvekili Mehmet Muş’un talimatıyla ‘Evet’ oyu verdiler” dedi. Öztunç, anket sonuçlarına yansıyan ve Cumhurbaşkanına ulaşan tepkinin veto kararında etkili olduğunu söyledi.

CHP’li Öztunç: Anket sonuçlarına yansıyan tepki vetoda etkili oldu

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, YouTube üzerinden yayın yapan Babıali TV’de yayınlanan “Babıali Yokuşu” programına telefon bağlantısı ile katılarak, Suat Toktaş’ın sorularını cevapladı.

Öztunç, termik santrallere filtre takılmasına dair kanunun TBMM’den geçtikten sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından veto edilmesini değerlendirdi.

“Anket sonuçlarına yansıyan tepki etkili oldu”

Kanunun çıkmasından sonra termik santral bulunan yerleşim birimlerinde anket yapıldığını ve anket sonuçlarının Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ulaştığını belirten Öztunç, “Anketlerde ciddi bir tepkinin olduğunu gördüler” dedi.

“Ben ve AK Parti Milletvekilleri tehdit ediliyorduk”

‘Santralleri işleten şirketin tavırlarının da çok hoş olmadığını’ dile getiren Öztunç, “Beni, hatta AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Ahmet Özdemir, kendisi söyledi: ‘Beni tehdit ediyorlar’ dedi. Tabi, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Ahmet Özdemir, açıklamıştı 2 hafta kadar önce; ‘Tehdit ediliyoruz’ diye, firma tarafından, santralden dolayı. Ben de tehdit ediliyordum, o da tehdit edildiğini söylüyordu” diye konuştu.

“Nasıl tehdit edildiniz?” sorusu üzerine de Öztunç, şunları söyledi:

“Yani şöyle: İşçilere bizim numaralarımızı veriyorlardı. Benim fotoğrafımı asmışlardı şantiyeye ki herkes beni tanır aslında, gerek de yoktu ama telefon numaramı yazmışlar. Benim telefon numaram bütün Maraş’ta var zaten. AK Parti’lilerinkini de yazmışlardı. ‘Bunları arayın yoksa işsiz kalacaksınız. İş sahibi olmayacaksınız. Hepiniz ekmeksiz kalacaksınız. Arayın, gerekeni söyleyin’ diyorlardı. Arayanlar da oluyordu tabii.”

“ ‘Santral kapanır’ diyerek işçileri korkuttular, kışkırttılar”

Öztunç, “Peki, ne alâkası var? Filtre takılmasıyla onlar niye işsiz kalıyormuş?” sorusuna karşılık da, “Şöyle: Güya filtre takılmazsa santral kapanacak. Yok öyle bir şey; santralin kapanması… Bunlar, zaten özel sektöre kamudan geçen insanlar. Geçerken dediler ki ‘Siz iş sahibi olarak devam edeceksiniz. Hiçbiriniz işsiz kalmayacaksınız’ dediler” şeklinde konuştu.

Öztunç, bir soru üzerine, filtre takılma sürecinin 2 yılı bulacağını ancak santrallerde çalışanların kamu personeli olduklarını, A ünitesinde çalışamadıklarında B ünitesinde çalışabileceklerini söyledi. Öztunç, “Çok basit yani. Mevcut sıkıntılı olan ünite, A ünitesi. Eski yapı. Ama B ünitesi, yeni santral var. Filtreli santral var. Gidip orada çalışabilir bu insanlar. Çalışacaklar da nitekim. Bunlar bahaneydi. Enerji açığı dendi. ‘Enerji açığımız olacak, elektrik üretilemeyecek’ dendi. Hepsi hikâye. E şimdi madem öyleydi niye veto ettiniz yani?” diye konuştu.

“Erdoğan’ın konu hakkında önceden bilgisi vardı”

Öztunç, bir soru üzerine, AK Parti milletvekilleriyle temas halinde olduğunu, AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın da konu hakkında önceden bilgisinin olduğunu belirterek, “Hatta şunu da söyleyebilirim: AK Parti Milletvekilleri de bundan rahatsızlardı, Kahramanmaraş Milletvekilleri. Onlar da sıkıntıdalardı; ama genel merkezden gelen talimat, Grup Başkanvekili Mehmet Muş’un talimatıyla ‘Evet’ oyu verdiler” dedi.

Öztunç, AK Parti Milletvekillerinin parti disiplini çerçevesinde içleri kan ağlaya ağlaya ‘Evet’ oyu verdiklerini, kanun veto edilince de rahatladıklarını dile getirdi. Öztunç, “Sıkıntı şu: Genel Başkanları Sayın Tayyip Erdoğan, onlara gol atmış oldu” dedi.

Öztunç, yeni ihale sürecinin 3 yıl sürebileceğini kaydetti. Santrallere filtre takılması mecburiyetinin 7 yıldır olduğunu ancak sürekli ertelendiğini belirten Öztunç, sözlerine şöyle devam etti:

“Biz sesimizi çıkartmasaydık yine erteleyeceklerdi”

“Bugün yine ertelenecekti, eğer bağırıp çağırmasaydık, Mecliste defalarca konuşmasaydık. Ben, her maddede çıkıyorum Mecliste, konu ne olursa olsun, kürsüye çıkıyorum, bunu anlatıyorum. Her gün basın toplantısı yapıyorum neredeyse. Afşin’e gidiyorum, Elbistan’a gidiyorum, orada yapıyorum. Çevreciler bunu yapıyor. Greenpeace yapıyor. Kamuoyunda bir karşılığı oluştu bunun. O, sıkıntı yarattı tabi hükümette. Yani yine yapacaklardı bunu; yine erteleyeceklerdi, eğer biz, sesimizi çıkartmasaydık, uyusaydık, oralı olmasaydık ya da ikna edebilselerdi. Çünkü bir ara ikna etmek istediler. Dediler ki ‘Yav 6 ay süre verelim bunlara; 6 ay 1 sene daha verelim hadi ilâve süre. Bu sefer yapacaklar’ diyorlardı, ben kabul etmedim.”

“Neden cezaî müeyyide uygulanmadığının peşine düşeceğiz”

Öztunç, bir soru üzerine, santraller özelleştirme sürecinde bu firmalara verilirken filtre takma şartıyla verildiğini, sözleşmelerde yer alan cezaî müeyyidelerin ise uygulanmadığını belirterek, “Bu saatten sonra onun peşine düşeceğiz” dedi.

Öztunç, santallerin 31 Aralık’tan itibaren faaliyetlerini durdurmak zorunda olduklarını belirterek, “Zaten burası daha önce çalışmıyordu. 2 yıldır çalışıyor burası. Daha önce durmuştu filtre olmadığı için. Devletteyken durmuştu. Devlet, dedi ki ‘Al kardeşim, sana veriyorum. Sana ne şartla veriyorum? Filtre takman şartıyla veriyorum. O da ‘Evet, ben alayım, filtreyi takacağım’ dedi; ama tek adım bile atmadı” diye konuştu.

“Çok kâr ettiler”

Öztunç, “Peki, ne kadar kâr ettiler şimdiye kadar?” sorusu üzerine de “Çook… Çok para ettiler. Yani ne kadar tam bilemiyorum; ama çok kâr ettiklerini biliyoruz yani” dedi.

“Evet oyu verdirirken halkın sağlığını niye düşünmediniz?”

Kamuoyu tepkisi oluşmamış olsa filtre takılmasının yine erteleneceğinin altını çizen Öztunç, “Üstünü örtüp, halının altına süpürüp yine aynı şekilde devam edecekti; ama kamuoyunda oluşan tepkiler üzerine… Sayın Cumhurbaşkanı diyor ya işte; ‘Halkımın sağlığı’ diyor. Yav halkın sağlığı da, oy verirken niye halkın sağlığını düşünmediniz? ‘Evet’ oyu verdirirken?” diye konuştu.

“Ters köşe oldular”

Kanunu veto ettiği için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür eden Öztunç, AK Parti ve MHP Milletvekilleri ile yandaş arzuhalcilerin (yandaş gazetelerin) ters köşe olduklarını ifade etti.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA