Advert
GÜNDEM
Giriş Tarihi : 04-12-2019 17:50

Trump:  Erdoğan’la her şeyi konuştuk; harika bir görüşmeydi

ABD Başkanı Donald Trump, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bugün yaptığı görüşme hakkında, “Her şeyi konuştuk; harika, iyi bir görüşmeydi” dedi.

Trump:  Erdoğan’la her şeyi konuştuk; harika bir görüşmeydi

Londra’daki NATO Liderler Zirvesi’nin ardından bir araya geldiği Almanya Başbakanı Angela Merkel ile basına açıklamalarda bulunan Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesine dair soruları cevapladı.

Erdoğan ile planlanmamış bir görüşme yaptıklarını belirten Trump, “Her şeyi konuştuk; harika, iyi bir görüşmeydi. Suriye’yi konuştuk, Kürtleri konuştuk. Sınır ve güvenli bölge çok iyi gidiyor. Bu konuda Türkiye’ye çok itibar ediyorum. Ateşkes sürüyor. Bence insanlar buna şaşırdı. Belli ki bu konuda bana itibar edenler var ama muhtemelen etmiyorlar” diye konuştu.

Türkiye ile Suriye sınırının uzun süredir kargaşa içinde olageldiğini belirten Trump, “Askerlerimizi çektik, petrolü aldık. Askerlerimiz petrolün olduğu yerde. Ben böyle istiyorum. Onlar kendi sınırlarını devriye gezerler ve bunu yapıyorlar” dedi.

Türkiye’nin NATO üyeliğine dair bir soru üzerine de Trump, “Pek çok kişinin Türkiye’ye, yaptıklarından dolayı saygısı var. Buna pek çok kez değinildi. Sınırda ve güvenli bölgede de iyi iş çıkarıyorlar” karşılığı verdi.

“NATO, her zamankinden daha güçlü”

Zirv hakkında değerlendirmede de bulunan Trump, “Harika 2 gün geçirdik. Bence NATO, her zamankinden daha güçlü” dedi.

Çok sayıda ülkenin savunmaya daha fazla para ayırmaya başladığını belirten Trump, 3 yıl içinde bu alana 400 milyar dolar daha fazla ayrıldığının görüleceğini kaydetti.

“Savunmaya yüzde 2 harcamadığını yüzüne vurdum”

Dün akşam Buckingham Sarayı’nda NATO lideri için verilen resepsiyonda Kanada Başbakanı Justin Trudeau’nun Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile sohbet ederken kendisi ile alay ettiği iddiasına dair bir soru üzerine de Trump, Kanadalı siyasetçi için şu değerlendirmede bulundu:

“Bence iki yüzlü. Hoş biri olduğunu düşündüm ama gerçek şu ki (savunma için) yüzde 2 harcamadığını yüzüne vurdum ve bundan mutlu olmadığını görüyorum. Yüzde 2 ödemiyor ama ödemeli. Kanada zengin bir ülke.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA