KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 06-12-2019 14:31

“Ahmet Kaya’nın hatırasını talan etmelerine seyirci kalamazdık”

2000 yılında geçirdiği kalp krizi sebebiyle hayatını kaybeden protest müziğin ünlü ismi Ahmet Kaya’nın eşi Gülten Kaya, eşinin hayatını sinemaya aktaracaklarını duyuran sinemacılara sert tepki gösterdi. Söz konusu kişileri istismarcılıkla suçlayan Kaya, “Bu istismarın adeta bir maharet sayılması, sanat hırsızlığı, sorumsuzluk, daha da ötesinde ahlâk yoksunluğudur” dedi.

“Ahmet Kaya’nın hatırasını talan etmelerine seyirci kalamazdık”

Sanatçı Ahmet Kaya’nın eşi Gülten Kaya, avukatları Oktay Uğurlu ve Naki Demirçivi’yle birlikte Ahmet Kaya hakkında çekilen ve çekilecek filmler konusunda Cezayir Toplantı Salonu’nda açıklamalarda bulundu.

Son aylarda gerek basında gerek sosyal medyada 2000 yılında vefat eden Ahmet Kaya’nın hayatının film yapıldığına ve yapılacağına dair muhtelif spekülatif haberlerin yayımlandığını hatırlatan Kaya, projeleri “rant odaklı” olarak değerlendirdi.

Bu tür girişimlere onay ve izinlerinin olmadığını daha önce yazılı bir basın açıklamasıyla kesin bir dille ifade ettiklerini belirten Kaya, “Buna rağmen, bahse konu spekülatif haberlerin ısrarla ve artarak devam ettiğini ve konu hakkında bilgi kirliliği yaşandığını üzülerek gözlemlemekteyiz” dedi.

Eşinin haklarını savunmanın hem ona hem de sevenlerine karşı sorumluluğun bir gereği olduğunun altını çizen Gülten Kaya, sözlerine şöyle devam etti:

“Ahmet Kaya ile hayatında ne fiilen ne de düşünsel olarak tek bir kez dahi yan yana gelmemiş ve daha da önemlisi onun hakkında en ufak bir fikri dahi bulunmayan bazı kifayetsiz muhterislerin Ahmet Kaya’nın aziz hatırasını pervasızca incitmelerine ve talan etmelerine, onu özleyen, öğrenmek isteyen ya da onunla ilgili yeni bir şeyler izlemeyi veya dinlemeyi arzu eden milyonlarca hayranını istismar etmelerine, yanıltmalarına, hayal kırıklığına uğratmalarına daha fazla seyirci kalamazdık.”

Kaya, projelerin Ahmet Kaya’yı sevenlerine anlatma amacından tümüyle uzak olduğunu belirterek, “Hemen ifade edelim ki bizler, bütün yasal korunma yollarını etkin biçimde çalıştıracağız ve bu tür girişimlere karşı hukukî haklarımızı elbette sonuna kadar kullanacağız. Ancak olayın hukuk dışında hepimizi ve sektörü de ilgilendiren ahlâkî ve vicdanî boyutu da mevcuttur” dedi.

“Sanat hırsızlığı, sorumsuzluk, ahlâk yoksunluğu”

Ticarî olduğu son derece net bazı girişimlerle karşı karşıya olduklarını ifade eden Kaya, Ahmet Kaya için atılacak her adımın, onun değerlerine sadakatle gerçekleşmesi gerektiğini dile getirdi.

Gülten Kaya, Ahmet Kaya şarkısı olmayan bir “Ahmet Kaya filmi” yapılmaya çalışılmasının absürt olduğunu belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Ahmet Kaya’nın bin bir emek ve özenle ürettiği eserlere ve ‘gerçek’ hayat öyküsüne yer verilmeden bir Ahmet Kaya filmi hazırlanması, üstelik bunun hukukun ve yasaların manipüle edilerek yapılması, üstüne üstlük basına bunun hem bir Ahmet Kaya filmi olduğunun hem de Ahmet Kaya’nın hayatının bire bir yansıtılmayacağının açıkça beyan edilmesi ve bu istismarın adeta bir maharet sayılması, sanat hırsızlığı, sorumsuzluk daha da ötesinde ahlâk yoksunluğudur.

Yapılan iş ‘bir sanatçının başka bir sanat dalı üzerinden yağmalanması’dır. Ahmet Kaya’nın yarattığı değerleri ‘film’ adı altında yağmalamayı amaçlayan projelere, projelerin başında olan ve içinde yer alan kişilere karşı tüm yasal haklarımızı kullanacağımızı, sizlerin önünde beyan etmek isterim. Film sektöründe bilinen dağıtım ve yayın şirketlerine de gerekli yasal bildirimlerde hukukî temsilcilerimiz üzerinden başvurduğumuzu da paylaşmak isterim.”

“Aylardır duygusal şiddete maruz bırakılıyoruz”

Gülten Kaya, bir gün Ahmet Kaya’nın değerli ve onurlu yaşamının filminin yapılacağını vurgulayarak, “O filmi kızlarımız Çiğdem ve Melis, eserlerimizin yasal temsilciliğini yapan Gam Müzik ve benden duymadığınız sürece lütfen hiçbir şeye itibar etmeyiniz” dedi.

Ahmet Kaya ile hayatında hiçbir ilişkisi bulunmayan isimlerin onun filmini yapmaya çalıştıklarını belirten eşi Kaya, şunları kaydetti:

“Sokakta görsem tanımayacağım insanlar, bizim hayatımızı kamusal hayata taşıyor. Bu yaptıklarıyla aylardır duygusal şiddete maruz bırakılıyoruz. Maalesef kendi ahlâkî değerlerini dahi henüz oluşturamamış ama film yapmaya kalkışan bu kişi ve çevreler, sektör içerisinde ‘Ailesiyle anlaştık, anlaşıyoruz, ikna edeceğiz, görüşmelerimiz devam ediyor’ ya da ‘Bizden şu kadar para talep edildi’ gibi asılsız ve pervasız beyanlarda da bulunmaktalar. Sektördeki onurlu ve ahlâklı hiç kimsenin bu ve benzeri girişimlere katkı sağlamayacağına inanıyoruz.”

Ahmet Kaya, 16 Kasım 2000’de, “Hoşçakalın Gözüm” isimli albümünün kayıtlarını yaparken, Paris’in Porte de Versailles semtindeki evinde geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetmişti.

Kaya’nın cenazesi, Kasım 2000’de 30.000’in üzerinde kişinin katıldığı törenle Paris’in Père Lachaise Mezarlığı’nın 71. bölümüne defnedilmişti.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1Trabzonspor2653
 • 2Başakşehir FK2653
 • 3Galatasaray2650
 • 4Sivasspor2649
 • 5Beşiktaş2644
 • 6Alanyaspor2643
 • 7Fenerbahçe2640
 • 8Göztepe2637
 • 9Gaziantep FK2632
 • 10Denizlispor2631
 • 11Antalyaspor2630
 • 12Gençlerbirliği2628
 • 13Kasımpaşa2626
 • 14Konyaspor2626
 • 15Yeni Malatyaspor2625
 • 16Çaykur Rizespor2625
 • 17MKE Ankaragücü2623
 • 18Kayserispor2622
HAVA DURUMU
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA