EKONOMİ
Giriş Tarihi : 06-12-2019 17:56

“Hisse devri ile bir Osmanlı vakıf müessesesi yok ediliyor”

Ekonomist Nesrin Nas, VakıfBank hisselerinin Hazine ve Maliye Bakanlığı’na devredilmesini değerlendirirken, Osmanlı’dan gelen bir vakıf müessesesinin yok edildiğini ileri sürdü. Nas, “Çünkü o varlıklar, bir amaçla bağışlanmış. Bu, dinen de kabul edilebilir bir şey değil. Aslında mirasçılar, varisler, dava dahi açabilirler, bu durumla ilgili” dedi.

“Hisse devri ile bir Osmanlı vakıf müessesesi yok ediliyor”

Eski Anavatan Partisi Genel Başkanı, Ekonomist Nesrin Nas, TV5’de yayınlanan “Düşünme Vakti” programında, VakıfBank’ın çoğunluk hisselerinin Hazine ve Maliye Bakanlığı’na devredilmesini değerlendirdi.

Hisse devriyle Osmanlı’dan gelen bir vakıf müessesesinin yok edildiğini ileri süren Nas, bunun dinen de kabul edilebilir olmadığını belirterek, varislerin dava açabileceklerini söyledi.

Nesrin Nas, uygulamanın Sermaye Piyasası Kanunu’na da aykırı olduğunu kaydetti. Nas, şöyle konuştu:

Öbür taraftan siz işte %52’ini (58,5’ini) Hazineye devrediyorsunuz ama VakıfBank’ın %25’lik hissesi de halka açık. %15 de emekli çalışanların sandığı var. O sandığı da galiba Hazineye devrediyorlar. O %25, piyasada zannediyorum, borsada 5 Liradan işlem görüyordu; 9 Liradan Hazineye şey yaptı. Bir çağrı yapması lâzım. Yani açık bir Sermaye Piyasası Kanunu var ortada. Sermaye Piyasası Kanunu’na göre önce 0 %25 hisse sahibine, hisse alanlara bununla ilgili bir çağrı yapması gerekiyor. Devlet eliyle siz, bir şekilde küçük yatırımcının birikimlerine el koymuş oluyorsunuz.”

“Hisseleri herhalde bir yere satacaklar”

Hisse devrinin, VakıfBank’ı satmanın bir ön hazırlığı olarak değerlendirilip değerlendirilemeyeceğine dair bir soru üzerine de Nas, “Öyle görünüyor çünkü oradan Varlık Fonu’na muhtemelen geçecek. Varlık Fonu’ndan da herhalde VakıfBank’ın o %58,5 hissesini blok halinde bir yere satacaklar. Öyle görünüyor” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA