GÜNDEM
Giriş Tarihi : 09-12-2019 02:42   Güncelleme : 09-12-2019 02:59

İpekçi: Asıl sebep, “Faizsiz Ekonomide Ortaklık Sistemi”

Belediye şoförüne verdiği “selâm verme cezası” ile gündeme gelen Güngören Belediyesi Başkan Yardımcısı Veysel İpekçi, Medhal isimli kooperatif tarafından yayınlanan “Faizsiz Ekonomide Ortaklık Sistemi” ve “Adil Düzen’de Genel Hizmetler” kitaplarını göstererek, bu modelleri hayata geçirmek istedikleri için Güngören Belediyesi’ne operasyon yapıldığını ileri sürdü. İpekçi, şoförü de kendisine değil başkana saygısızlık ettiği için cezalandırdığını söyledi.

İpekçi: Asıl sebep, “Faizsiz Ekonomide Ortaklık Sistemi”

Güngören Belediyesi’nde çalışan bir şoföre verdiği, koridorda bir sandalyede oturup, yanından geçen her amire ayağa kalkarak selâm verme cezası ile gündeme gelen ve görevden alınan Belediye Başkanı Yardımcısı Veysel İpekçi, kendisini YouTube kanalında yayınladığı video konuşması ile savundu.

Konunun ailesini ve çevresini etkileyecek kadar büyütülünce ve kendisine yanlış aksettirildiğini ileri sürdüğü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gündemine gelince bu açıklamayı yapma ihtiyacı hissettiğini söyledi.

“Anlatacağımız sistemi itibarsızlaştırmak için operasyon yapıldı”

İpekçi, Güngören Belediye Başkanı Bünyamin Demir’in “Faizsiz Ekonomide Ortaklık Sistemi” isimli kitabını göstererek, dünyadaki mevcut sisteme alternatif olacak bir sistemi Güngören’de hukukî çerçevede hayata geçirmeye çalıştıkları için belediyenin hedef gösterildiğini ileri sürdü. İpekçi, Medhal’in eseri olduğunu belirttiği kitabın daha önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da takdim edildiğini kaydetti.

İpekçi, “Medhal” isimli kooperatif tarafından yayınlanan bir başka kitap olan “Adil Düzen’de Genel Hizmetler” kitabını da göstererek, “Bugün bir teori olan ve bizim kooperatifte pratikte uyguladığımız, hukukî zemin içinde uyguladığımız iki tane önemli kritik meselemizi Güngören Belediyesi’nde halkımıza sunmak üzereyken bu olay başladı ve tüm Türkiye’ye yayıldı” dedi.

İpekçi, kamuoyuna yanlış aksettirildiğini ileri sürdüğü “selâm verme cezası”nın medyada, halka anlatmaya hazırlandıkları sistemin itibarsızlaştırılması ve kendisinin linç edilmesi için kullanıldığını iddia etti.

İpekçi, “Bu kitabın içinde bir model oluştuğu için ve bunu bilenlerin bize, AK Parti’nin bütüncüllüğüne, herkesi toparlayıcı yapısına müdahale etmek istemelerinden dolayı bu operasyon, bu tertip düzenlenmiştir” dedi.

“Makam şoförlüklerini kaldırmıştık; benim de şoförüm yok”

İpekçi, Güngören Belediyesi olarak belediye bütçesini %50 oranında artırdıklarını, vergi borcunu neredeyse sıfırladıklarını, hiçbir yeni kredi kullanmadıklarını, bütün borçlarını, kredi taksitlerini zamanında ödediklerini söyledi.

“Malî Hizmetlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak, bütün tasarruf tedbirlerini yapmış birisi olarak şunu söylüyorum” diyen İpekçi, şoför personelinden 13 kişi azalttıklarını, makam şoförlüklerini kaldırdıklarını dile getirdi. İpekçi, “Benim makam şoförüm olmadığı gibi, hiçbir başkan yardımcısının da makam şoförü yoktur. Ben, eğer saygı bekleseydim, kendime ait bir makam şoförü beklerdim. Araç sayımızı üçte bir oranında düşürdük. Yüksek bir tasarruf tedbiri yaptık. Bunun benim için nelere mal olacağını bugün müşahede ettiğinizi düşünüyorum” diye konuştu.

“Milletin seçtiği kişiye hürmetsizlik, protestodur”

Veysel İpekçi, bu açıklamaların ardından, medyada gündeme gelen “selâm verme cezası” konusunu şöyle anlattı:

“Bizler, olayın vuku bulduğu günden bir gün önce, belediye başkanımızla beraber ve meclis üyelerimizle ilçeyi ziyaret ettik. İlçede bu şoför personelimiz, bütün arkadaşlarımız başkanımızı karşılarken, ayağa kalkmamıştır. Girerken ve çıkarken. Ben de kendisini sabah çağırttım ve dedim ki, ‘Katın bulunduğu yerde bir yere sandalye çekip, amirleri geldiğinde, sadece benim için değil, amirleri geldiğinde, müdür, belediye başkan yardımcısı ve belediye başkanı geldiğinde ayağa kalkmasını söyledim. Bunu basına sızdırmasını söylemedim. Bu talimatı verdiğim doğrudur. Burada bir hata varsa, bunun belediye başkanına aksettirilip hatadan dönülebilirdi. Bunun basına verilmesi de ayrı bir olaydır ve tartışılmalıdır.

Olayın etrafında cereyan eden vatandaşların toplandığını veya personelin toplandığını gören asistanım, bana bilgi verdiğinde hemen çok kısa bir sürede, bu olay gün boyu falan olmadı, çok kısa bir sürede, video kayıtları, belediyenin her katını çeken video kayıtları açıklandığında bu konu, mutlaka ve mutlaka zaten ortaya çıkacaktır. Hemen yanına gittim ve arkadaşı kendi makam odama aldım. Bunun da kayıtları vardır. 45 dakika çay içtim kendisiyle.

“Bu ilk tertip değil”

Şimdi takdiri size bırakıyorum. 8 aydır benim şahsımla ilgili mücadeleler veriliyor. Çöp olayında, iki seçim arasında yaşanan çöp olayındaki sabotajlar incelenebilir. Orada verdiğimiz destansı mücadele, İstanbul seçimlerini dahi etkileyebilecek sabotajlar incelendiğinde, bunun ilk tertip olmadığı, zaten ortaya çıkacaktır.

“Belediye başkanına hürmet etmek zorundasınız”

Arkadaşımıza şunu dedim: Bana saygı göstermeyebilirsin. Herhangi bir kimse de göstermeyebilir, sen de göstermeyebilirsin; ama belediye başkanını millet seçti. Milletin seçtiği kişiye milletin olduğu ortamlarda hürmet göstermezseniz, bu protestodur. Siz, belediyede çalışan insanlarsınız ve belediye başkanına hürmet etmek zorundasınız.”

Verdiği talimatın arkasında olduğunu belirten İpekçi, “Hata yapmış olabilirim ama hatanın bütün kamuoyuna yansıtılarak benim ‘kibir abidesi’, ‘vicdansız bir insan’, ‘insanlık dışı’ bir şey yaptığıma dair kamuoyu algısını da sizin vicdanlarınıza bırakıyorum. Ben, yanlış bir şey yapmış olabilirim. Yöntemsel bir şey de yanlış olabilir; ama bunun tartışılma mecrası yanlış yerlerdir. Önce hukuk… Önce hukuk mecraları tartışılmalıdır. Ben, istifamdaki hukuk metinlerine dikkat çekiyorum. 4 gündür susuyorum, konu hukuk mecrasında çözülsün diye ama maalesef hiçbir sonuç alınamadı ve olay, köpürtüldükçe köpürtüldü” diye konuştu.

“Orası tuvalet değil acil çıkış kapısı”

İpekçi, söz konusu şoförün sandalyede oturduğu koridorun, kendi koridoru değil diğer başkan yardımcısının koridoru olduğunu; şoförün önünde oturduğu kapının tuvalet değil acil çıkış kapısı olduğunu, şoförü o koridorda gün boyu beklettiği iddiasının da yalan olduğunu söyledi.

“Elhamdülillah İmam Hatip mezunuyum”

İpekçi, geçmişte ‘Hoca ile beraber çalıştığı’ iddiasının doğru olduğunu, bundan onur ve gurur duyduğunu ifade etti. İmam Hatip Liseli olduğu iddiasına da “Elhamdülillah İmam Hatip mezunuyum” diye karşılık veren İpekçi, sözlerine şöyle devam etti:

“28 Şubat’ta da İmam Hatip mezunu oldum. Bundan hiçbir şekilde utanmıyorum, hiçbir şekilde sıkılmıyorum. Bugün Kore’de dünya şampiyonası olan robotik ekibini de Kore’ye gönderme organizasyonuna yardımcı olan belediye başkan yardımcısı da benim. Bundan gurur duyuyorum; ama vicdanlarda yargılanırken, en azından bilginin iki taraflı dinlenmesini de bütün kamuoyundan istirham ediyorum.”

Veysel İpekçi, AK Parti’den istifa etmeyi düşünmediğini de kaydetti.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA