GÜNDEM
Giriş Tarihi : 09-12-2019 16:43

Erdoğan: Afganistan’da kadının statüsü güçlendirilmeli

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afganların kendi gelecekleri için yolsuzluk, uyuşturucu, özellikle uyuşturucu üretimi ve ticaretiyle mücadele, kadının statüsünün güçlendirilmesi, eğitim gibi başlıklarda hâlâ alacakları mesafelerin olduğunu söyledi.

Erdoğan: Afganistan’da kadının statüsü güçlendirilmeli

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Barış, Ortaklık, Refah” temasıyla düzenlenen Asya’nın Kalbi İstanbul Süreci 8. Bakanlar Konferansı’ndaki konuşmasında, konferansın ülkeler için hayırlara vesile olması temennisinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afganistan’ın hassas bir dönemden geçtiğini belirterek, “ Uluslararası toplum olarak Afganistan’a 18 yıldır yapmakta olduğumuz maddi ve manevi yatırımları artırmamız gerekiyor. (…) Son yıllarda elde edilen kimi kazanımlara odaklanılarak Afganistan’ı ihmal etmek, telafisi mümkün olmayan zararlar doğuracaktır. Bunun için hepimizin Afganistan’ın barış, huzur ve istikrarını önemseyen tüm ülkelerin çabalarını artırması önem arz ediyor” diye konuştu.

Rehavete kapılmadan, içinde bulunduğu kritik dönemde Afganistan’ı imkânlar ölçüsünde her alanda desteklemek gerektiğini vurgulayan Erdoğan ancak bu şekilde terör örgütlerinin Afganistan’da palazlanması için müsait ortam bulmasının engelleneceğini söyledi.

Erdoğan, NATO ülkelerini Afganistan’a verdiği desteği devam ettirmeye çağırdıklarını belirterek, Türkiye olarak gerek Afganistan ordusunun ve polisinin kapasitesinin artırılmasına gerek Afganistan’ın ekonomik, ticari ve sosyal alanda kalkınmasına desteğin baki olduğunu dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afganlar talep ettiği müddetçe bu desteği devam ettireceklerini kaydetti.

Geçen sene Cenevre’de kabul edilen karşılıklı hesap verilebilirlik çerçevesinin uygulanmasında, Afgan hükümetince atılmakta olan olumlu adımları memnuniyetle karşıladıklarını belirten Erdoğan, Afganların kendi gelecekleri için yolsuzluk, uyuşturucu, özellikle uyuşturucu üretimi ve ticaretiyle mücadele, kadının statüsünün güçlendirilmesi, eğitim gibi başlıklarda hâlâ alacakları mesafelerin olduğunun görüldüğünü ifade etti.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA