GÜNDEM
Giriş Tarihi : 09-12-2019 18:59

“Tank Paleti Fabrikası için en mantıklı, en makul yol buydu”

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Tank Paleti Fabrikasının işletme devri konusunda, “BMC firması, bunu aldıktan sonra 50 milyon dolar katkı sağlayacak; fakat bunun ötesinde, fabrikanın her aşamada ihtiyaca uygun modernizasyonunu sağlayacak. Biz bu şekliyle baktığımızda en akıllı, en mantıklı, en makul yol olduğunu değerlendiriyoruz” dedi.

“Tank Paleti Fabrikası için en mantıklı, en makul yol buydu”

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Anadolu Ajansı Editör Masası’nda askerî konulara dair soruları cevapladı.

Bakan Akar, muhalefet partilerinin Tank Paleti Fabrikası hakkındaki iddialarını da değerlendirdi.

Türkiye’nin çeşitli yaptırım ve ambargolarla karşı karşıya kaldığını belirten Akar, vatanın güvenliği, huzuru, rahatı, savunması için Türkiye’nin kendi silahlarını, mühimmatını yapmak durumunda olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında millilik ve yerlilik konusunda seferberlik başlatıldığını hatırlatan Akar, bu kapsamda gemilerin, helikopterlerin, silahlı silahsız İHA’ların, topun yapıldığını, uçakların da yapılmak üzere olduğunu dile getirdi.

Akar, “Geriye kaldı tank. Biz tankımızı yapmaya çalışıyoruz. Biz şimdi armudun sapı, üzümün çöpü diye bunları da bir şekilde tehir edersek yine onlarca yıl kaybedebiliriz” dedi.

Tank üretimiyle ilgili 2008’de başlayan bir süreç olduğunu, 2012-2015 yıllarında Otokar tarafından yapılan beş prototip bulunduğunu hatırlatan Akar, 2018’de yapılan ihaleyi BMC’nin kazandığını söyledi.

Akar, “Bizim bir an önce tanka ihtiyacımız var. TSK’nin bir an önce tanka ihtiyacı var. Bu konuda tankın yapılması için elimizden gelen neyse bunu hep birlikte milletçe yapmamız lâzım. Bu, ülkemizin, milletimizin yararınadır” diye konuştu.

“En akıllı, en mantıklı, en makul yol buydu”

Sakarya’daki fabrikada tank üretildiğinde dair yanlış bir algı bulunduğunu belirten Hulusi Akar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Burada tank üretilmiyor, tank paleti üretiliyor. Diğer taraftan da bazı tankların modernizasyonu çerçevesinde fırtına obüslerinin yanı sıra bazı çalışmalar yapılıyor. Dolayısıyla tank üretimi ayrı bir teknoloji, ayrı bir yatırım. Bu firma, BMC firması, bunu aldıktan sonra 50 milyon dolar katkı sağlayacak; fakat bunun dışında, ötesinde, bundan belki de bundan daha fazla oradaki fabrikanın her aşamada ihtiyaca uygun modernizasyonunu sağlayacak. Biz bu şekliyle baktığımızda bunun bizim ihtiyacımızı karşılaması bakımından, ihtiyacımızı karşılayacak en akıllı, en mantıklı, en makul yol olduğunu değerlendiriyoruz.”

“Denetim yetkisi Milli Savunma Bakanlığında”

Fabrikanın mülkiyetinin ve denetim yetkisinin Milli Savunma Bakanlığında olduğuna işaret eden Akar, faaliyetlerin sevk ve idaresi için bir mühendis albayın komutasında asker, subay ve sivil mühendislerin bulunduğunu söyledi.

Sadece işletme hakkının devredildiğini ifade eden Akar, en hızlı teslim için de buna ihtiyaç olduğunun görülmesi gerektiğini, bu şekliyle kaynakların etkin, verimli kullanılabileceğini ve amaca ulaşılabileceğini söyledi.

“Lüzumsuz şekilde fiyat artışı söz konusu olmayacak”

Bakan Akar, “Fiyat konusunda hesaplar kitaplar belli. Öyle lüzumsuz şekilde fiyat artışı falan söz konusu olmayacak. Buradaki bizim komitemiz, arkadaşlarımız, onu takip edecekler, koordinasyonunu yapacaklar. Bu çerçevede bir an önce tanka sahip olmamız gerçekleşecek. Bunun sonunda bir takım sıkıntılar, farklı düşünceler olabilir. Sonuçta Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Türk Silahlı Kuvvetleri, tanka sahip olacak. Amacımız bu” diye konuştu.

“Kılıçdaroğlu’na bilgi verebiliriz”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Tank Paleti Fabrikasının yabancılara peşkeş çekildiği” iddiası hakkında da Akar, “Gerekirse bilgi sunabiliriz, anlatabiliriz. Burada gizli saklı bir şey yok; her şey açık. Cumhurbaşkanlığı kararından bahsediliyor, gizli mi vesaire mi? Fakat bunun yayınlanma mecburiyeti yok; böyle bir teamül yok. Cumhurbaşkanlığı kararları yayınlanmıyor. Burada saklanmış, gizlenmiş bir şey yok” dedi.

Akar, sermaye konusunda ise Türkiye’deki tanınmış pek çok şirkette yüzde 51 Türk, yüzde 49 yabancı sermaye olduğuna dikkati çekti.

Milli Savunma Bakanı Akar, “Bizim temennimiz, bu Katarlı kardeşlerimizle birlikte buradaki girişimin, yatırımın bir an önce sonuçlanması, ürünlerin alınması, tankın yapılması, imalatı ve bir an önce ihracına başlanması. Amacımız bu; TSK’nin ihtiyacının karşılanması” diye konuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA