Advert
SİYASET
Giriş Tarihi : 28-08-2019 04:35   Güncelleme : 28-08-2019 05:15

“İstanbul’a kayyım” imasına İmamoğlu ve Kılıçdaroğlu cevap verdi

İBB Başkanı İmamoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “İstanbul’un bölücü örgüte peşkeş çekilmesine mani olacağız” sözüne cevap verdi. İmamoğlu, “Karşılıklı İstanbul’u konuşacağımıza bize miting alanlarından böyle göndermeler yapmasının hiçbir anlamı yok. Ben hiç duymadım bile, önemsemiyorum bile” dedi.

“İstanbul’a kayyım” imasına İmamoğlu ve Kılıçdaroğlu cevap verdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Trabzon’da 15 Temmuz Şehitler ve Hürriyet Parkı’ndaki toplu açılış töreninde halka hitaben yaptığı konuşmada, “İstanbul’da yaşayan Karadenizli kardeşlerim başta olmak üzere, tüm hemşehrilerimizle bu aziz şehrin bölücü örgütün destekçilerine peşkeş çekilmesine mani olacağız” demişti.

Erdoğan’ın Diyarbakır, Mardin, Van Büyükşehir Belediyelerine kayyım atanmasının ardından söylediği bu söz, kamuoyunda, “İstanbul’a da kayyım atayabiliriz iması” olarak değerlendirilmişti.

Erdoğan’ın o sözünü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da değerlendirdi.

İmamoğlu, İBB’nin Saraçhane’deki yönetim binasında gazetecilerin sorularını cevaplarken, bir soru üzerine bu konuda şunları söyledi:

“Üzücü. Çok anlamsız. Zaten toplumun inanmadığı söylem. Zaten bu söylemlerin hiçbir karşılığı yok. İstanbul emin ellerde. Sayın Cumhurbaşkanı belki şöyle düşünüyor olabilirler: Hani bir kişinin kararıyla her şey olur, bir kişinin kararıyla her şey yapılır gibi öyle bir şey yok. Bazen ‘mış’ gibi görünebilir milletin iradesi en öndedir. Biz milletin iradesi ile kendimizi o kadar güçlü hissediyoruz ki tarifi yok. Çünkü milletin iradesi size muazzam bir güç katıyor. Muazzam da bir moral motivasyon katıyor. Biz o yürekle yola yürüyoruz. İstanbul’la ilgili bizim vaatlerimiz var. Çalışıyoruz gece gündüz. Arkadaşlarımızla yol alıyoruz. Hem projeler hazırlıyoruz hem İstanbul’un sorunlarını tespit ediyoruz.”

Arkamızda koskocaman millet iradesi var

İstanbul’a dair düşüncelerini aktarmak için Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan randevu talep ettiğini hatırlatan İmamoğlu, “Ben, bunu halâ yineliyorum. Sayın Cumhurbaşkanı, milletin oyu ile seçilmiş cumhurbaşkanı. Ben de bu milletin oyu ile seçilmiş İstanbul’un belediye başkanıyım. Milletin iradesi ile seçilmiş iki kişi olarak neyi konuşacağız? İstanbul’un sorunlarını konuşacağız. Ben bunun için randevu istedim. Halâ yineliyorum. Bunları konuşacağımıza bize miting alanlarından, böyle göndermeler yapmasının hiçbir anlamı yok. Ben hiç duymadım bile, önemsemiyorum bile. Arkamızda koskocaman millet iradesi var. Millet iradesinin hiçe sayıldığı her hususun, hukuka aykırı her davranışın da karşısındayız.”

Kılıçdaroğlu: İstanbul’u da Türkiye'yi de teröre teslim etmeyeceğiz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerine “Biz, sadece İstanbul’u değil, Türkiye’yi de teröre teslim etmeyeceğiz” diye cevap verdi.

Kılıçdaroğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile birlikte Şile'ye bağlı Kabakoz köyünü ziyareti sırasında bir gazetecinin sorusu üzerine, “O hiç meraklanmasın. Biz sadece İstanbul'u değil, Türkiye'yi de teröre teslim etmeyeceğiz” dedi.

Erdoğan’la bir televizyon programında tartışalım

Kılıçdaroğlu, “Bu açıklamanın bir kayyım göndermesi olduğuna inanıyor musunuz?” sorusu üzerine de şunları söyledi:

“Ona sorun. Beni de eleştiriyor. Beni eleştiriyor ama benimle aynı televizyon ekranına çıkmaya cesaret edemiyor. Niçin? Vatandaşıma özellikle de AK Partili kardeşlerime soruyorum. Ben bu ülkede huzur istiyorum, herkesin rahat yaşayabileceği bir hayat istiyorum. Kavga istemiyorum. Siyasette de kavga istemiyorum. Benimle kavga edecekse ağız dalaşına gerek yok. Çağırır beni bir televizyon kanalına. Dünya kadar televizyon kanalı var. Çıkarız oraya o bana soruyu sorar, ben ona cevap veririm. Ancak benim de ona soru sorma hakkım olmalı. Kendisi duyar inşallah bunları.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA