SİYASET
Giriş Tarihi : 14-12-2019 03:36   Güncelleme : 14-12-2019 04:32

“28 Şubatçılar TV5’de değil iktidar mahallesinde yaşıyor”

TV5’de “Ekonomi ve Ötesi” programını yapan İbrahim Kahveci, Gazeteci Nagehan Alçı’nın Haber Türk televizyonunda “28 Şubat zihniyetini savunan, aklayan isimler TV5’e çıkıyor” iddiasına tepki gösterdi. Kahveci, “TV5, 28 Şubatçılara ev sahipliği yapmıyor ama 28 Şubatçıların neredeyse tamamı, şu anda iktidar mahallesinde yaşıyor. Evleri orada. TV5, 28 Şubat sürecine göğüs germiş; güce karşı, kudrete karşı göğüs germiş birçok isme ev sahipliği yapıyor” dedi.

“28 Şubatçılar TV5’de değil iktidar mahallesinde yaşıyor”

Alçı: TV5, 28 Şubat’ı savunanları da ekrana çıkartıyor

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Haber Türk televizyonunda yayınlanan “Nedir Ne Değildir?” programında gazetecilerin sorularını cevapladı.

Gazeteci Nagehan Alçı, son dönemde iktidara, eski aktörlerle, 28 Şubat zihniyetini savunan bazı isimlerle yakınlaştığı eleştirisinin yöneltildiğini ifade ederek, “Ancak öte yandan baktığımda, karşı tarafta Saadet Partisi’nin kanalı olan TV5’de de 28 Şubat zihniyetini savunan, aklayan isimlerin çıktığını görüyorum. Ya da Saadet Partisi’nin sempozyumunda da bu çizgide isimlere yer verildiğini görüyorum. Yani burada sanki o eleştiriyi yapabilmek için bu tarafta da net bir duruş olması gerekir gibi geliyor. Yani sanki burada bir Erdoğan yandaşlığı ve Erdoğan karşıtlığı üzerinden her şey ayrılıyor; gerisi teferruat haline geliyor gibi bir tablo ortaya çıkıyor” yorumunda bulundu ve Karamollaoğlu’nun bu konudaki düşüncesini sordu.

Karamollaoğlu: TV5, her görüşe ve o görüşleri sorgulayanlara da açık

Karamollaoğlu, “Ben, tabii bu yaklaşımda olmadığımızı söyledim. Tabii, TV5’deki arkadaşlar, esas itibariyle şunu söylüyorlar: ‘TV5’i biz her görüşe açarız; ancak o görüşü aynı zamanda sorgulayan kişileri de getiririz, o sorgulamadan vatandaş ne çıkarırsa onu çıkarır. Yani Burhan Kuzu geçenlerde televizyondaydı” dedi.

Nagehan Alçı, “TV5’in özellikle özgürlükçü bazı aydınlara yer açması, platform açması, bunların fevkalade olumlu ve doğru olduğunu düşünüyorum. TV5, hakikaten iyi bir platform bu anlamda” yorumunda bulundu.

Karamollaoğlu da, Alçı’nın sorusuna verdiği cevabı şöyle sürdürdü:

“Yani arkadaşlar da zaten, yani TV5 herkesin kendi düşüncesini söyleyebileceği ama onun karşısındaki fikirlerin de rahatlıkla orada dile getirilebileceği bir ortam oluşturmaya çalışıyorlar. Arkadaşların yaptıkları bu. Bu dediğiniz tenkitler geliyor; ama bu tenkitler birazcık bana göre ön yargı gibi. Çünkü AK Parti’yi savunanlar da gelip konuşabiliyorlar; ama onların karşısında da başkaları geliyor, farklı fikirleri dile getirebiliyorlar.”

“Eski Erbakan düşmanları, TV5’de Erdoğan karşıtlığı üzerinden Erbakan’a övgüler diziyorlar”

Nagehan Alçı, daha sonra da “Yani ben, şunu aslında söylemek istemiştim: Erdoğan karşıtı ya da tarafı olma meselesinde Türkiye’de enteresan bir fotoğraf ortaya çıkıyor. Meselâ TV5 örneğinde evet TV5, her görüşe platformunu açıyor olabilir. Bu güzel bir şeydir; ama TV5’de 28 Şubat’ı savunan ve merhum Erbakan’a zamanında çok net düşmanlık yapmış olan isimler, bugün sadece Erdoğan karşıtlığı üzerinden merhum Erbakan’a övgüler diziyorlarsa, burada genel olarak aslında, yani bir örnek olarak söylüyorum, Türkiye’de çok net… (Karamollaoğlu’nun “Ben tabii kim onlar, bilmiyorum. Sorayım” demesi üzerine) Şimdi isim vermek istemiyorum; yani genel olarak bu her şeyin siyah-beyazlaştığının fotoğrafı olarak çıkıyor ortaya” yorumunda bulundu.

“Çok irdelerseniz, kimseyi televizyona çıkarmama noktasına gelirsiniz”

Karamollaoğlu da, “Tabii siz insanları televizyona çıkarmaya başladığınız zaman çok fazla irdelediğinizde, kimseyi çıkarmama veya herkesi çıkarma noktasına gelirsiniz. Yani ben, onun için o noktada bir şey diyemeyeceğim ama soracağım arkadaşlara; kimmiş bu (28 Şubat) savunucuları diye” şeklinde konuştu.

Kahveci: 28 Şubatçıların tamamı iktidar mahallesinde yaşıyor

Nagehan Alçı’nın TV5’e yönelik eleştirisini, TV5’de “Ekonomi ve Ötesi” programının sabit konuğu, Karar Gazetesi Ekonomi Müdürü İbrahim Kahveci de değerlendirdi. Kahveci, dün TV5’deki programında şunları söyledi:

“Ben, orada bazı bölümlerin eksik kaldığını düşünerek şöyle bir analiz yapacağım:

1-28 Şubat’ın simge isimlerinin şu anda evi, iktidar mahallesinde. İktidar mahallesi onlara ev vermiş durumda. Onların mahallesinde yaşıyor. Evleri orada. Buraya (TV5’e) geldilerse veya biri geldi, ikisi geldiyse de ya buradan çağrıldı veya onlar ‘gelelim’ dedi, bir şekilde ‘misafir’ geldiler ama. Burası ev sahibi değil. Burası, 28 Şubatçı kime ev sahipliği yaptı? Yok. TV5, 28 Şubatçılara ev sahipliği yapmıyor ama 28 Şubatçıların neredeyse tamamı, şu anda iktidar mahallesinde yaşıyor. Evleri orada.

2-28 Şubat sürecine göğüs germiş; güce karşı, kudrete karşı göğüs germiş; ‘hak, adalet, insan hakkı, evrensel haklar’ diyen, biraz önce bahsettiğim Gülay Göktürk, Ali Bayramoğlu ve devamında meselâ Taha Akyol, birçok isim, yani devamında ismini saymadığım kişiler beni bağışlasın, birçok isim, bu insanların çoğunun önemli bir kısmının ev sahibi TV5, onlara ev sahipliği yapıyor. Misafirlik değil, ev sahipliği yapıyor. Bu insanlar, iktidar mahallesine misafirliğe bile gidemiyor. Yani ‘ev sahipliği’ ve ‘misafirlik’ kavramını burada iyi analiz etmek lâzım.

3-28 Şubat sürecine böyle göğüs germiş, her zaman haktan, adaletten, evrensel kavramlardan bahseden ve sadece kendi hakkı değil çevresindeki bütün (insanların) hakları(nı) savunan bu insanların hiçbiri, iktidar mahallesinde hâlâ değil. Hepsi oradan atılmış, dışlanmış.

Dolayısıyla TV5, ‘sözü olan herkese’ derken, sözü olan herkese kapısını aralarken, bu ayrımları iyi görmek lâzım. Ev sahipleri nerede? Kim, hangi mahallede yaşıyor? Kim, nereye misafirliğe gidebiliyor? Rahmetli Erbakan’ın Uğur Dündar’la programını hatırlıyoruz. Ama aynı zamanda 28 Şubat sürecinde bu kadar sert sözler söyleyenlere ev sahipliği yapmak da ayrı bir savunma gerektirir herhalde. Ayrı bir izah gerekir. Yani ben 100 cümle kullanacaksam, 99’unu ev sahipliği üzerine kullanırım, bir tanesini misafirlik üzerine kullanırım. 100 cümlenin 99’unu ev sahipliği üzerine kullanabiliyor muyum? Ha, o zaman tamam. O zaman amenna. Geri kalan bir cümleyi de misafirlik üzerine kullanabilirsin. Bu ayrımı da yapalım. Bu noktayı da belirtelim. Yani 28 Şubat kahramanlarını tekrar yaşarken de yad etmeyi de bir görev olarak addediyorum.”

TV5 Yönetimi, Gazeteci Nagehan Alçı’yı da TV5’e davet etti.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA