TV5’te Suat Dural’ın sunduğu Ekonomi ve Ötesi programında Ekonomi yazarı İbrahim Kahveci, bir ülkede eğitim bitirilirse o ülkede insanlar sadece ırgat olur diyerek sendikalara seslendi.

 

“Daha fazla hıyar satarak ihracatı artırmanın hiçbir önemi yok”

“Profesör Doktor Davut Kavranoğlu Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin inovasyon yani yenilik kongresinde dedik ki o tabii cümleyi daha nazikçe söyledi ama ben biraz daha sertleştirerek söyleyeceğim. Tek bir ürün üzerine

Daha fazla hıyar satarak ihracatı artırmanın hiçbir önemi yok dedi. Şimdi eğitim sistemini bu hale getirirsin. Ülkede teknolojiyi, bilimi katma değeri bitirdi. Üniversiteleri bitirdin.

“İşçi sendikaları her gün Boğaziçi Üniversitesi'nin kapısına gidip eylem yapsınlar”

Üniversitelerin mahvettiler başta Boğaziçi Üniversitesi olmak üzere tekrar söylüyorum, bence bütün işçi sendikaları, işçi sendikaları, siyasi partilere asla. Bence işçi sendikaları TÜRK-İŞ başta olmak üzere DİSK başta olmak üzere kim varsa işçi sendikaları her gün Boğaziçi Üniversitesi'nin kapısına gidip eylem yapsınlar. Niye Türkiye'de ücretlerin düşmesinin sembolleri orası?

“Türkiye'de ücretlerin düşmesinin sembol yeri Boğaziçi Üniversitesi”

Bütün sendikalar gidin Boğaziçi Üniversitesi'nin kapısında eylem yapın. Her gün eylem yapın. Çünkü Türkiye'de ücretlerin düşmesinin sembol yeri Boğaziçi Üniversitesi. Bir ülkede bilim, bir ülkede eğitim bitirilirse o ülkede insanlar sadece ırgat olur, köle olur. Çağdaş köle olur.

Bu ülkeyi ırgatlıktan, bu ülkeyi çağdaş kölelikten yani günümüz köle düzeninden kurtarmak istiyorsak iki yüz üç yüz dolarlık ücret seviyesinden kurtarmak istiyorsak önce Boğaziçi Üniversite gibi üniversiteleri kurtarıp önce bilimi kurtarmamız lazım. Çünkü şu anda yönetimde cahiliye bir anlayış söz konusu. iktisatta dahi Kavcıoğlu ne diyor? Onlar faiz artırıyor biz indiriyoruz.

Bakalım zaman gösterecek. E zaman gösterdi kardeşim. Altı ayda senin durumunu gösterdi. Sekiz ayda. Doları sekiz liradan on sekiz liraya getirdin. Enflasyonu yüzde yirmiden yüzde seksene getirdin. Sen seni daha ne gösterecek? Ülkeyi seksen sonrası ikinci büyük enflasyon ama işsizlik olarak daha yüksek.

Ankara'da simit fiyatı 5 TL oldu Ankara'da simit fiyatı 5 TL oldu