Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Öğretim Üyesi Abdülgani Bozkurt TV5’de Kazım Kazımov’un sunduğu Dünya Gündemi programının konuğu oldu. Doğu Kudüs ve Kuzey Suriye sözcüklerinin coğrafya tanımlaması olduğunu söyleyen Bozkurt şu şekilde açıkladı:

“Kavramlar üzerinden coğrafyalar ayırıyorlar. Mesela işte Suriye'nin kuzeyi, Kuzey Suriye. Hangisini kullanacağız? Suriye'nin kuzeyi dediğimiz zaman bir coğrafya tanımlaması yapıyorsunuz. Kuzey Suriye dediğiniz zaman göndermesi yapıyorsunuz veya Doğu Kudüs. Hangi bir tane Kudüs var bunun? Doğusu batısı yok. Bize göre.”

Sunucu Kazım Kazımov Doğu Kudüs meselesini İsmail Haniye’nin bir örneğiyle şöyle anlattı:

ABD’nin Büyük Orta Doğu Projesi: 22 ülkenin sınırları değiştirilmek isteniyor ABD’nin Büyük Orta Doğu Projesi: 22 ülkenin sınırları değiştirilmek isteniyor

 Ben de bunu mesela İsmail Haniye’yle bir bir araya girdiğimizde bazı gazeteci arkadaşlar Doğu Kudis diye başladılar cümleye. İsmail Haniye Güldü dedi ki; arkadaşlar Doğu Kudüs ve Batı Kudüs diye bir şey yoktur. Kadim şehir vardır. Daha sonra onun geliştirme kısmı vardır. Ama biz bunu Batı diye ayırmıyoruz. Mesela diyelim ki İstanbul Fatih de başlıyor. Fatih ilçesi var. Mesela Silivri'ye biz Batı İstanbul mu diyoruz? Hayır demiyoruz. Niye? Sonra da o şehrin içinde bir şey.