İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine yönelik adımları yakından takip ediliyor.

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, ülkesinin NATO'ya üyelik başvuru belgesini imzaladı.

Dışişleri Bakanlığında canlı yayında NATO'ya üyelik başvurusunu imzalayan Linde, İsveç için en iyisini yaptığını söyledi.

Linde, başvuru belgesinin kısa sürede Finlandiya ile birlikte NATO'ya teslim edileceğini sözlerine ekledi.

Irak'ta mühimmat deposunda patlama: Ölü ve yaralılar var Irak'ta mühimmat deposunda patlama: Ölü ve yaralılar var

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, dün, parlamentoda yapılan görüşmeler sonrasında İsveç hükümetinin NATO'ya başvuru yapma kararı aldığını açıklamıştı.

Finlandiya Parlamentosu'ndan NATO üyeliğine onay

Bir adım da Finlandiya'dan geldi. Finlandiya Parlamentosu, ülkenin NATO üyeliğini 8'e karşı 188 oyla onayladı.

Biden, İsveç ve Finlandiya liderlerini misafir edecek

ABD Başkanı Joe Biden, İsveç ve Finlandiya liderlerini Beyaz Saray'da ağırlayacak. Beyaz Saray sözcüsü Karine Jean-Pierre tarafından yapılan açıklamaya göre, Biden, İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ve Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ile NATO başvurularılanın yanı sıra, Avrupa güvenliği ve ikili ilişkileri de ele alacak.

Ukrayna da dahil olmak üzere küresel ortakların geliştirilmesi masaya yatırılacak.

Türkiye'nin itirazları

Ankara teröre destek verdikleri gerekçesiyle Finlandiya ve İsveç'in üyeliğine karşı çıkıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün bir kez daha Türkiye'nin Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya üyeliğine onay vermeyeceğini söyledi.

Erdoğan "İknaya gelmek için yorulmasınlar" dedi.

Putin gözdağı verdi

Rus lider Vladimir Putin, ülkesinin Finlandiya ve İsveç ile sorunu olmadığını savundu. NATO'nun genişlemesine karşı doğrudan bir tehditte bulunmadı.

Ancak örgütün askeri altyapısının bu ülkeleri kapsayacak şekilde genişletilmesi halinde "karşılık verileceğini" söyledi. Putin, "Bize karşı nasıl bir tehdit yaratacağını göreceğiz, ona göre karşılık vereceğiz" dedi.

Putin'in yakın çevresinden, eski Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, geçen ay, Baltık kıyısındaki toprağı Kaliningrad'a nükleer silah ve hipersonik füze konuşlandırabileceğini söylemişti.