Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, gündemdeki sıcak konular hakkında TBMM'de basın toplantısı düzenledi.

Abdulkadir Karaduman'ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şu şekilde:

“Televizyonda, sosyal medyada ne konuşuluyorsa, bütün Türkiye onu konuşuyor diyoruz. Biz buna güncel yanılgı diyoruz.

İnsanların asıl gündemden uzaklaştırılıp, suni gündemlerle toplumun meşgul edilmesi, yalanın gerçeğe en yakın şekilde söylenip doğrunun maskelenmesidir güncel yanılgı.

Mutsuzluğumuz yıldan yıla artıyor.

Gençlerin yüzde 82,9'u Türkiye'de gelir dağılımında adaletsizlik var diyor.

Aksini söyleyenlerin oranı yüzde 1,8 seviyesinde kalmaktadır.

"(EYT) Önümüzdeki dosyalardan biri; açlık sınırı 3 bin 600 lira" "(EYT) Önümüzdeki dosyalardan biri; açlık sınırı 3 bin 600 lira"

Gençlerin yüzde 87,32'ü işsizliğin ciddi boyutlara ulaştığını söylüyor. Yüzde 64'ü işe alımlarda torpil, nepotizmin liyakatin önünde tutulduğunu söylüyor.

Gençlerin çoğu imkan olsa yurt dışında yaşarız diyor.

İktidarın aslında bunları çözüm sağlayacak mekanizmalar kurması gerekir. Ancak, AKP iktidarı her gün hamasetin dozunu artırıyor.

Gençlerin başka ülkeye gitme hayalini kurduğu bir yerde Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençlerle yaptığı bir söyleşide "hayallerinizden vazgeçmeyin" diyor.

Erdoğan'ın bu gerçeklerden haberi yokmuşçasına bu sözleri söylemesi, gençleri başka ülkelere göndermekten başka hiçbir anlamı olmayan sözlerdir.

Gençlerde geleceğe umutla bakacak, hayal dahi kuracak mecal bırakmadınız.

Gençler borçla, işsizlikle cebelleşiyor.

Gençler en büyük hayaliniz; Huzurlu, müreffeh, yaşanabilir, hiçbir vatandaşının başka ülkeye gitmek istemediği Türkiye'yi kurmak hayali olsun.

Ekonomi bugün giderek kötüleşiyor.

Öve öve bitiremedikleri KKM sistemi de döviz kurunu tutmaya yetmedi.

17 Aralık'ta 1 dolar 17,53 kuruştu, 11 liranın altına düştü. "Artık dolar yükselmeyecek, doları dizginledik" dediler. Vatandaşa ekstra faizle dolar kurunu tutmaya kalkıştınız, kur bugün yeniden 16 TL seviyesine dayanmış durumda. KKM nedeniyle bütçeye milyarlarca lira yük gelmiş oldu.

Kur farkı nedeniyle 3'te 1'i eriyen bütçe, giderek erimeye devam etmektedir.

Bugün dış borcumuz 441 milyar 100 milyon liradır. Bir haftada doların 33 kuruş artmasıyla dış borcumuz 145 milyar TL daha fazla artmış oldu. Bunun sorumluluğundan nasıl kaçacaksınız. Hesabını mutlaka vereceksiniz.

Nisan ayında 19 milyar TL faiz ödedik.

2022 yılının ilk çeyreğinde ise 104 milyar TL faiz ödedik.

Nereye bu gidiş, bu milletin emeği, alın teri bu kadar ucuz olmamalı, harcanmamalıydı.

Vatandaşa kemeri sıkın dediniz. Vatandaş yine en büyük fedakârlığı yaptı. Ama siz vatandaşa kaynak ayırmak yerine IBAN numarası gönderdiniz. Vatandaşın sabretmeye, fedakarlık yapmaya takati kalmadı.

Bu anlayışla insanlarımıza huzurlu bir Türkiye getirebilmek mümkün değil.

Kamu kaynaklarını üç beş tane şirkete peşkeş çekiyorsunuz.

Garantili projelerle, millettin emeğinden aldığınız vergileri, bir takım holdinglere pay ediyorsunuz. Sonra kürsüye çıkıp, hamaset yapıyor ve adeta umut ve hayal satıyorsunuz. AK Partili Binali Yıldırım'ın Konya'da nasıl vatandaşların tepkisiyle karşı karşıya kaldığını gördük. Vatandaşın artık sabrı kalmadı.

İktidardaki arkadaşlara sesleniyorum. Bu ekonomi sizi ürkütmeye yetmiyor mu? Bu düzen daha fazla böyle devam edemez.

AKP iktidarın bu politikaları artık sürdürmesi mümkün değil.

İnsanları bankalara muhtaç eden, borca mahkum eden sistem değil, insanımıza emeğinin karşılığını verecek adil düzeni kurmak mecburiyetindeyiz."