(Fotoğraf: consequenceofsound.net)

Aziziye AİHL'de öğrenciler e Twinning ile öğreniyor Aziziye AİHL'de öğrenciler e Twinning ile öğreniyor

Ottens’in ailesi, kasetin mucidinin, Hollanda’nın Kuzey Brabant eyaletine bağlı Duizel köyünde, 6 Mart Cumartesi günü hayatını kaybettiğini duyurdu.

Lou Ottens, mühendislik eğitimini tamamladıktan sonra, 1952’de Philips’e katılarak sektöre adım attı ve 8 yıl sonra firmanın ürün geliştirme biriminin başına geçti.

Ottens, ilk taşınabilir kayıt cihazını geliştirmek için ekibine liderlik etti. 2 yıl sonra, kaseti icat ederek makaradan makaraya bant sisteminde teknolojik bir devrim yaptı.

İlk plastik kaset bandı 1963 yılında düzenlenen bir elektronik fuarında görücüye çıktığında, “Bir paket sigaradan daha küçük” sloganıyla övündü. Ottens, kaseti bir ceket cebine sığacak kadar küçük olacak şekilde özel olarak tasarladı, çünkü diğer bant modellerinin lüzumundan fazla büyük olduğunu düşünüyordu. Yıllar sonra, “Kullanıcı dostu olmayan makaradan makaraya, hantal sistemden rahatsız oldum. Bu kadar basit” dedi.

Ottens, Philips’ten tasarımının bir endüstri standardı haline gelmesi ve daha geniş bir kitleye ulaşması için lisanslandırmasını istedi. Philips bu talebi kabul etti ve patentli mekanizmayı kullanmak için Sony ile bir anlaşma yaptı. Sony, dünya çapında standart bir kaset çıkarırken, Japon şirketler kasetleri hızlı bir şekilde farklı formatlara kopyaladılar. Sonuç olarak, dünya çapında 100 milyardan fazla satıldı.

Plaklardan sonra, CD’lerden önce müzik ve diğer ses kayıtları, kaset sayesinde kolayca taşınabilir hâle gelmiş, gazetecilerin işi de kolaylaşmıştı.

Birkaç yıl sonra Ottens, müzik endüstrisinde devrim yapan yeni bir Sony-Philips standardı olan kompakt diskin geliştirilmesine yardım ettiğinde oyunu tekrar değiştirdi. CD’ler, 200 milyardan fazla kopya satan ve fiziksel medyanın temel malzemesi haline gelen kalıcı bir küresel araç hâline geldi.