Bahçelievler Merkez Mahallesi'nde 2019 yılında bir sitede oturan vatandaşlar, binalarının eski ve depreme dayanıksız olduğunu düşünerek Bahçelievler Belediyesi'ne dayanaklılık testi yaptırmak için başvuruda bulundu. Testin sonucunda sitedeki binaların depreme dayanıksız olduğu ortaya çıktı.

Site sakinleri aynı yıl kentsel dönüşüm için bir firmaya başvurdu. Vatandaşlar, firmayla binalarının kat karşılığında yeniden yapılması için anlaştı. İddiaya göre, inşaat firması ile ev sahipleri arasında 2023 Haziran ayında dairelerin teslim edileceği yönünde bir sözleşme imzalandı. 2022'de inşaatın belli bir bölümü tamamlandığında hak sahipleri bloğun bodrum katını gezdiklerinde inşaat mühendisi olan Özgür Gökkaya betondaki çatlakları gördü. Durumdan şüphelenen Gökkaya, inceleme yapılması için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'na başvurdu.

'Göçme durumu belirlenmiştir'

Bakanlık yetkilileri, çatlakları incelediğinde projede olması gereken demir sayısından daha az demir kullanıldığını belirledi. İnşaatı durdurma kararı alındı.

Kemal Kılıçdaroğlu: Yarın Selahattin Demirtaş'ı ziyarete gideceğim Kemal Kılıçdaroğlu: Yarın Selahattin Demirtaş'ı ziyarete gideceğim

Bina sakinleri belediyeye ve Yıldız Teknik Üniversitesi'nden rapor alınması için başvuruda bulundu. Raporda, “Yapılan analizler sonucu, deprem yüklerinden oluşan ortalama kesme kuvveti taleplerinin, tüm perdelerdeki kesme kuvveti kapasitelerini aşmasından dolayı, söz konusu yapının performans seviyesi, Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (TBDY) 2018 esaslarına göre 'göçme durumu' olarak belirlenmiştir. Tekniğine uygun yöntemler kullanılarak mevcut yapının TBDY 2018'de öngörülen performans seviyesini sağlayacak şekilde güçlendirilmesi tercih edilebilir" ifadelerine yer verildi.

İnşaat firması yıkım kararını mahkemeye taşıdı

Bina sakinleri bunun üzerine hukuk mücadelesi başlatarak inşaat firmasına dava açtı. Raporlar doğrultusunda inşaatın yıkılmasına karar verildi. Ancak inşaat firması yıkım kararını mahkemeye taşıyarak itirazda bulundu. 2 yılı aşkındır kirada olduklarını ve maddi açıdan zor duruma düştüklerini dile getiren hak sahipleri şimdi mahkemeden çıkacak olası yıkım kararını bekliyor.

Kentsel dönüşüm nedir?

Kısaca kentsel dönüşümle kaçak yapılaşmanın önüne geçilmesi, depreme dayanıklı olmayan, ekonomik ömrünü doldurmuş binaların yeniden yapılarak olası doğal afetler sonucu oluşacak zararların en aza indirilmesi amaçlanıyor.