Fesih Bozan
Fesih Bozan
Giriş Tarihi : 02-10-2019 19:56

Toplumsal uzlaşının kodları

"Kendin için istediğini başkası için de istemek, kendine yapılmasını istemediğini başkasına yapmamak"

Bügün toplum olarak, en çok muhtaç olduğumuz değerlerden bir tanesi belki en önemlisi uzlaşı kültürüdür. Uzlaşı kültürümüzü kaybediyoruz. Ülkeler arası, Irklar arası, mezhepler arası,  cemaatler arası, partiler arası... Bugün toplumun bireyleri patlamaya hazır bir bomba haline gelmiş. En ufak bir tartışma bile şiddetle sonuçlanabiliyor.

Neden?

Neden bu hale geldik? Halbuki,

Tüm insanların rengi, ırkı, dili, mezhebi, partisi ve toplumdaki statüsü ne olursa olsun istediği saadettir.

Allah (C.C.) dünya ve içindekileri eşrefi mahluk olarak yarattığı insanoğlunun ihtiyacını karşılamak ve hizmetini görmek için yaratmıştır.

Sosyal bir varlık olmanın gereği olarak, birlikte yaşamak zorunda olan insanoğlu, bu nimetleri ya zıtlaşarak ve savaşarak, ya da uzlaşarak ve barışarak paylaşır.

Zıtlaşma; şiddet, savaş ve yıkım getirirken, uzlaşı; paylaşım, barış ve huzur getirir.

Bundan dolayı toplumda kaybolan uzlaşı kültürünü tekrardan yaşanır hale getirmek gerekir.

Bunun gerçekleşmesi için birinci derecede görev, başta iktidar partisi ve ortağı olmak üzere siyasi parti liderlerine düşmektedir. Parti liderlerinin kutuplaştırıcı ve ötekileştirici dil yerine, zaman zaman birbirlerini ziyaret etmeleri, kucaklayıcı ve barışçı bir dil kullanmalarına çok acil ihtiyaç vardır.

Çünkü liderlerin sert üslûbu, birbirlerini farklı sıfatlarla itham etmeleri,  tabanda şiddet olarak karşımıza çıkabilmektedir. Bunun en bariz örneğini Sayın Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırı ve Genel Başkanımız Sayın Temel Karamollaoğlu'na “ 10. Sivas Günleri” programında yapılan nezaketsizlikte görmekteyiz.

Farklılıklarımızı koruyarak birlikte yaşamak zorunda olduğumuzu bilmeli, onun yollarını aramalıyız. Bu da kâmil manâda işleyen, adalete dayanan bir hukuk devleti ve liyakat esasına dayalı bir yönetim şekliyle mümkündür.

Kısacası, Uzlaşı kültürümüzü tekrar kazanmak istiyorsak, "Kendin için istediğini başkası için de istemek, kendine yapılmasını istemediğini başkasına yapmamak" inancımızdan gelen temel esasını tekrardan ruhumuza işlemekten geçer.

Sevgi ve muhabbetler sunarım...

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA