Advert
Feyzullah Aydoğan
Feyzullah Aydoğan
Giriş Tarihi : 22-02-2021 00:48

İttifak Ahlakı

Son iki yüz yıldır bu topraklarda sürekli kavga hali var.

Bu millet Demirel’i sırtladı, Özal’ı benimsedi, Menderes’i el üstünde tuttu…

Dün Demirel’e düşmanmış gibi davrananlar, Özal’a hakaret edenler, Menderes’i asanlar; bugün Erdoğan’a da karşı geliyorsa bu tabiidir ki, onlar için normaldir. Çünkü onların karakterinde hep karşıtlık var. Karşıtlık üzerinden varlıklarını kabul ettirme yolunu seçiyorlar.

Şimdi Erdoğan’ın aynı çevrelerle kutuplaşması, restleşmesi, kavga etmesi veya dün dost olduğunu bugün düşman ilan etmesi İslamcılığın gereği olduğundan falan mıdır? Elbette hayır.

Ayrıca böyle olmasını en çok Erdoğan istemiyor mu? Çünkü işine geliyor, taraftar topluyor, iktidarının devamını bu yolla sürdürmeye çalışmıyor mu? Ya da karşıtları olmadık çıkışlar yaparak elini güçlendirmiyor mu? Gerçek gündemi birlikte perdelemiyorlar mı?

Sadece karşıtlık üzerinden bakacak olursak; dün bu kavgacı zihniyetlerin karşı olduğu Demirel ve hatta Amerika’nın bile evliya olması gerekiyordu (!) Çünkü bu çevreler Amerika’ya da karşıymış gibiydiler. Bugün, “Dünyanın ABD’ye ihtiyacı var” diyen sözüm ona aydınlarımız da Erdoğan tarafında.

Hatırlayalım, tarihte ve günümüz dünyasında kim kime niçin karşı, niçin dost veya düşmandır?

Amerika ve Rusya, yüz yıla yakındır birbirlerine karşılar. Hangisi haklı ya da hangisi hakikati temsil ediyor? Böyle bir yaklaşım mümkün olabilir mi?

Aynı toplumda, bizden değilse kim olursa olsun karşı olmak durumu bir hastalıktır ve tedavisi gerekir. Herkes aynı olmak zorunda değildir. İki kardeş dahi aynı değilken seksen milyon insan nasıl aynı olur veya aynı olması beklenir. Allah (azze ve celle), kullarını aynı gökyüzünün altında yaratmış fakat herkesi farklı yaratmış, herkesin imtihanını da farklı kılmış. Üstünlük takvada denmiş.

Herkes için aynı olmayı bekleyemeyiz ama herkes için ahlaklı davranmayı, adaletli olmayı, çalışkan ve dürüst olmasını bekleyebiliriz. Beklemeliyiz de. Ahlakta, adalette, çalışkanlıkta ve dürüstlükte ittifak edelim. Bize bunlarla gelin.

Bize çarpık mantıkla gelmeyin.

Bizi neye çağırıyorsunuz? Ondan haber verin.

Dış politikada ABD müttefikliğine, BOP uygulamalarına ve İsrail dostluğuna mı?

Ülke ve bölge güvenliğinde NATO üyeliğine mi?

İç politikada iktidar yandaşlığına mı?

Siyasette bir kişinin politik fantazilerine mi?

Yasalarımızda AB’nin kendi sapkın medeniyetinin dayatmalarına mı?

Ekonomide Helal-Haram bilmeyen kapitalist liberal politikalara mı?

Eğitimde AB’nin vahyi ve fıtratı inkâr eden müfredatına mı?

Ailede ve Sosyal Hayatta seküler kültürle dünyevileşmeye mi?

Dinde Entelektüel bakışla oryantalist kafa ile rasyonalizme mi?

Sahi, bu sosyolojik, ekonomik, güvenlik, aile ve eğitim gibi alanlarda hâkim olan düşünce ve uygulamaların ne kadarından haberimiz var?

Haberimiz varsa memnun muyuz?

Eğer haberimiz yoksa, o zaman neyden haberimiz var?

Bir tekâmül var da biz mi engel oluyoruz, ya da yardım etmiyoruz? Aksine, sosyal yapı her geçen gün daha da çöküyor. Ekonomi her geçen gün daha da bozuluyor. Bölgemizde her geçen gün daha da yalnızlaşıyoruz. Gelinen bu durumun yılların yanlış uygulamalarının neticesi olduğunu önce bir kabul edelim. Şunu da bilmemiz gerekir; sorunların parçası olanlar, çözümde yer alamazlar. O halde çözüm aynı yapıyla mümkün gözükmüyor.

Günahlarda ve düşmanlıkta yardımlaşılmaz, dolayısıyla ittifak edilmez. Haramlar ve günahlar üzerinde bir araya gelmek ve ittifak etmek her şeyden önce inançlı insanların akidesini bozar.

İttifakın konusu; Hakkın hâkimiyeti, adaletin ikamesi, zulmün bertaraf edilmesi ise buna kimse itiraz edemez. “İyilik ve hayırda yardımlaşın” bir emirdir. Ancak rotası Avrupa Birliği olan, faizli kapitalist ekonomik sistemin hamisi olan, ahlakı, maneviyatı öncelemediği gibi Allah’ın haram ettiklerini kanunen helalleştiren bir yapı ile ittifak etmek caiz olabilir mi? Önderimiz Allah’ın resulü ne diyor? ‘Ümmetim delalet üzere toplanmaz, bir araya gelmez.’

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA