Mehmet Ali Kayacı
Mehmet Ali Kayacı
Giriş Tarihi : 19-11-2019 22:14
Güncelleme : 19-11-2019 22:18

Gerçek ölüyor, Hakikat doğuyor

Bazen kendimizi sorguluyor, bazen sorguladığımız kendimizi derinden yargılamayı tercih ediyoruz. Hayatın bir tercihten ibaret olduğunu biliyoruz ama bir tercihin bu kadar derinden yaşandığını ilk kez hissediyoruz.

Nice zamandır sokakların sessizliğini hissediyor, hissettiğimiz şeyin bizde bir ürpertiye sebep olmasının önüne geçemiyoruz.

Yakın zamana kadar çocuklar gibi şen olduğumuz sokakları özlüyor, karış karış adımladığımız şehirleri, şehirlerin güler yüzlü insanlarını arıyoruz. Üstelik bulamayacağımızı bildiğimiz halde.

Bilindiğiz üzere, bireysel hataların ardından toplu intihar veya cinayet vakaları ile karşı karşıyayız. Aylara hatta yıllara oranla artan bu vakaların görünen yüzü ile ilk kez bu denli yüzleşiyoruz.

Bilinmelidir ki; gerçek, hakikatin gölgesidir. Ülkemiz insanı, çok uzun bir zaman sonra hakikati idrak etmeye başladı. Ve ne yazık ki, hakikatle yüzleşmekle çok ama çok geç kaldık. Gölgesini hissettiğimiz hatta gölgesinde gizlendiğimiz meseleleri idrak etmeye çalışmak yerine kabul etmemeyi tercih ediyoruz. Neden böyle bir tercihte bulunduğumuzu anlamak ise mümkün değil.

Ancak anlamaya çalıştığımızda karşımıza şöyle bir sonuç çıkıyor. Hakikatle yüzleşirsek yani kabul edersek kaybedeceğimizi düşünüyoruz. Neyi kaybedeceğiz? Tamamen kişisel menfaatlerimizi, tamamen içimizde barındırdığımız inandıklarımızı. Sanıyoruz ki, düşündüklerimizin yanlış olması dünyanın sonu olacak. Hayır, gerçeklerle yüzleşince, hatalarımızdan veya yanlışlarımızdan kurtulunca hakikate kavuşacağız.

Birinin başörtülü diğerinin başörtüsüz, birinin siyah diğerinin beyaz, birinin İzmitli diğerinin Diyarbekirli, birinin iktidar diğerinin muhalif olması hiçbirimizi gölgeye esir etmemeli. Gerçeğin kıymetli olduğunu unutmadan hakikatin gerçeğin ötesinde olduğunu artık idrak etmek zorundayız.

İdrak edemediğimiz ya da idrakinde olup kabul etmediğimiz her geçen gün, gölgeler soğuk ve meşakkatli, gerçekler acı ve derinden karşımıza çıkacaktır.

Eğer, gerçekle yüzleşir ve gölgeden ayrılmayı kabullenebilirsek, güneş bizi bekliyor. Güneş, aranan adaleti, beklenen adil ekonomi düzenini bize geri getirebilir.

Unutulmamalıdır ki; gözlerimizin rengi ne olursa olsun gözyaşlarımız hep aynıdır.

Gönülleri yıkmadan yaşayabiliriz.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA