Advert
Mustafa Tuncer
Mustafa Tuncer
Giriş Tarihi : 14-03-2020 21:53
Güncelleme : 14-03-2020 22:13

Süper güç ABD’nin, Corona’yla imtihanı

Washington/ABD
 
Çin’de başlayan Corona krizinin ardından memleketi Miami’ye dönen bir Amerikan vatandaşı, muhtemel bir Corona tehlikesine binaen kendisine test yapılmasını istiyor. Hastanede yapılan kan testi, röntgen çekimi gibi hizmetlerden yaklaşık  2 hafta sonra gönderilen raporda, kendisinde Corona virüsü bulunmadığı belirtiliyor. Corona virüsüne yakalanmadığına sevinen bu Amerikan vatandaşı, ilgili testlerden dolayı  ödemek zorunda kaldığı 3 bin iki yüz yetmiş dolarlık faturaya şükretmekle kalıyor. Bu bedel sigortanın karşılamakla yükümlü olduğu kısmı hariç olan bedel.

Yukarıdaki örnek, ABD’de sağlık sigortasına sahip olan ve bu sigorta için aylık ortalama 700 dolar civarında bir bedeli ödeyen her Amerikalının karşılaşabileceği sıradan bir durum. Sağlık sisteminin pahalılığı nedeniyle ortalama Amerikalıların mümkün mertebe hastanelerden uzak durduğu bir ortamda, Corona gibi küresel bir tehdite karşı Amerikan sağlık sisteminin Corona’nın  bedelini vatandaşlara ödetme konusundaki yaklaşımını gösteriyor..
 
2020 istatistiklerine göre dünyanın süper gücü ABD’de yaklaşık 30 milyon insanın sağlık sigortası yok. Bir diğer ifadeyle dünyanın dört bir yanında askeri operasyonlara bütçe ayıran, dünyanın başka köşelerindeki insanların refahı (!) için para harcayan ABD’nin nüfusunun yaklaşık  yüzde 10’u, en temel haklardan sayılabilecek sağlık sigortasından tamamen mahrum şekilde bir hayat sürmekte.
 
Peki geri kalan halkın yüzde doksanı, yani bir şekilde sağlık sigortası sahibi olanlarda durum ne? Ssigortalı oldukları için sağlık hizmetlerinden ücretsiz mi yararlanıyorlar? ABD’de her şey para, paranız kadar sigortalanırsınız. Sigortalı olmanız tüm sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanacağınız anlamına gelmiyor.

2015 yılında Harvard Üniversitesi Halk Sağlığı departmanı tarafından yapılan araştırmaya göre, Amerikan halkının yüzde 26’lık bir kesimi, sigortalı olmasına rağmen hastane masraflarından dolayı bütçelerinde ciddi sorunlar yaşıyor. İpsos Sağlık Hizmetlerinin araştırmasına göre ise, Amerikan halkının yüzde 55’lik bölümü hayatlarında en az bir kere, ödeyemecekleri bir hastane faturasına maruz kalıyor. Bu da çoğu kez hastane faturalarını ödeyemedikleri için insanların  iflas etmesine sebep oluyor. Nitekim bunun karşılığı olarak da, Tüketici Finansını Koruma Bürosu’nun bir anketi öne çıkıyor. Ankete göre, ABD’de insanların ekonomik olarak batmalarının en yaygın sebebi hastane faturaları.
 
Halkın ABD sağlık sistemiyle imtihanı böyle bir şekilde karşımıza çıkarken, ironik olan ise ister Demokrat isterse Cumhuriyetçi olsun Beyaz Saray’ın ABD sağlık sisteminin güçlü olduğunu düşünmesi. Yukarıda bahsettiğimiz ve  2015 yılına ait olan araştırma, sağlık sigortasında devrim niteliğinde kararlar alan “Obama Çare” planıyla  bu kötü fotoğrafı değiştirdiğini iddia eden Demokrat Başkan Barack Obama dönemi.  Peki şu anki durum farklı mı?

Corona krizi sonrası Başkan Donald Trump’ın skandal niteliğindeki çok sayıda açıklamalarından bir tanesi de, ABD’nin bu virüse son derece hazırlıklı olduğu ve dünyanın “en sofistike” sağlık servisinin ABD’de bulunduğu iddiasıydı. Teknolojik olarak bu iddia tartışamaya açık olmakla birlikte, özellikle orta direk, çalışan sınıf ve işsizler açısından bu traji komik bir durumdur. Çünkü bahsedilen “sofistike” sağlık hizmetini almaları durumunda, halkın büyük çoğunluğunun, bu hizmetin ekonomik bedelini ödeyecek bir durumları yok.
 
Nitekim ABD’de Corona krizinin artık ulusal bir sorun olduğu ve bu konuda adımlar atılmaya çalışıldığı bir vaka iken,  öne çıkan tartışmalardan bir tanesi de insanların Corona tehdidine karşı hastanelere gitme korkusu. Çünkü en basit bir Corona testinin maliyeti 1300 dolar civarında bir rakama tekabül ediyor. 12 Mart tarihinde ABD Salgın Hastalıkları Önleme Bürosu Başkanı’na, Kongre’de yapılan baskı sonrası testler için alınan 1300 dolarlık ücretin halktan talep edilmemesi  devreye girdi. Lakin bu uygulama ABD’de görülen ilk Corona vakasının üzerinden haftalar geçmesinden sonra başladı.
 
Ayrıca daha kontrol edilemez bir sorun olarak ise ABD’deki yasa dışı göçmenlerin Corona virüsüne karşı pozisyonları rol oynuyor. ABD’de tahmin edilen rakamlara göre kayıt dışı göçmen sayısı 10 milyon civarında. Başkan Trump’ın yasadışı göçmenlere dönük politikaları sebebiyle, bu insanların çok büyük bir bölümünün (ücretsiz Corona testi gibi imkanlar dahi sunulsa) hastanelere gitmekten korkacağı tahmin edilyor. Malum, Trump yönetiminin göçmenlere karşı aldığı sert önlemlerden bir tanesi de onları yakalandıkları yerde sınır dışı etmesi ya da toplama kamplarına götürmesi. Bu ihtimali göz önünde bulunduracağı tahmin edilen kayıt dışı göçmenlerin Corona virüsüne karşı ABD’nin en zayıf halkalarından birisi olacağı tahmin ediliyor.
 
Dünyanın en sofistike ülkesi olarak tarif edilen ABD’nin sağlık açısından vatandaşlarına sunduğu hizmetin trajik durumu ve vatandaşın hastane gibi en temel hizmetlerden yararlanamaması özellikle bu tür salgınlarda ve kriz dönemlerinde öne çıkıyor. Dünyanın en büyük ekonomik ve askeri gücü ABD’nin dışarıya bakan mağrur fotoğrafı, vatandaşlarına sağlık hizmeti sunarken sönüyor. Özellikle afet durumlarında vatandaşlarına ekonomik ve psikolojik olarak güçlü destekler sunamayan ABD’nin mevcut sağlık sistemi, pratik olarak en büyük sorunlarından birisi olarak karşımıza çıkıyor.
 
Başkanlık yarışlarında, aday adaylarının sürekli olarak üstünde durdukları ve başkan seçilmeleri halinde tüm vatandaşlara bütçelerine uygun bir sağlık hizmeti sunacaklarını vaat etmeleri de bu yüzden öne çıkıyor. Fakat bu vaatlerin karşısındaki en büyük sorunlardan biri de daha sonraki yazılarımızda ele alacağımız ABD’deki sağlık ve ilaç lobisi.
 
Trump, şimdilik Holywood filmlerini aratmayacak bir propagandayla Corona virüsüne karşı ciddi tedbirler aldıklarını ve buna karşı en hazır ülkenin ABD olduğunu söylüyor.

Corona testi ABD’de henüz ücretsiz oldu ve hastanelerde test kitlerinin tüm nüfusa yetecek miktarda olmadığı bir vakıa. Kamuoyundaki korku, ABD’de milyonlarca insanın bu sorunla birebir yüzleşeceği yönünde. Hastanelerin bu kadar insana hizmet sunup sunamayacağı ise bambaşka bir korku.

Dünyanın süper gücü ABD, küresel bir salgın olan Corona’yla vereceği savaşta, saklayamayacağı bir testten geçecek. Corona’nın fendi Süper Güç’ü yener mi, hep birlikte göreceğiz.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA