Ali Aktaş
Ali Aktaş
Giriş Tarihi : 18-09-2019 12:25
Güncelleme : 19-09-2019 12:35

Rövanşizmin kıyısından sistem inşasına…

Modern zamanlardan hesap edecek olursak 1908’den bu yana rövanşizmin hiç bitmediği bir ülke burası. Ve bizim kuşak, bunca olan bitenden sonra kamuda ehliyet ve liyakat, sosyal hayatta empati ve barış, devlette adalet, bürokraside sorumluluk duygusu üzerine bina edilen bir sistem inşa etmekle vazifeli.

Köprüden önceki son çıkıştayız.

Farklılıklarımızın korunarak barış içinde yaşayabileceğimiz bir düzenin varlığı kamil manada işleyen bir hukuk devleti ve ehliyet-liyakat esaslarına dayalı bir bürokrasi ile ancak mümkün.

Her gelen iktidarın bir önceki iktidar ve dayandığı sosyolojiyi kamusal hayattan yok etmek istediği, kimlik siyasetinin politik belirleyici olduğu, aşırılığın her alanda yer bulduğu bir ülkede huzur bulmamız mümkün değil.

Öte yandan herkesin aynı şeyden şikayet ettiği ama iktidarı ele alınca benzerlerini tekrar ettiği bu kısır döngüden de çıkmamız gerekiyor.

Bence bu cendereden çıkmanın bir yolu var;

  1. Hangi siyasi ve sosyal görüşten olursa olsun genç kuşağın adil sistem arayışında amaç ittifakı,
  2. Bu sistemi inşa edene kadar siyasi rekabet yerine birlikte yönetme hassasiyetinin vurgulanması,
  3. Politik dilin sistem inşasına dönük olarak öne çıkartılması.   

Hepimiz adalet istiyoruz. Gençlerimiz üniversiteden mezun olup kamuda görevlendirilme aşamasına gelince objektif kriterlere dayalı ölçme ve değerlendirme sınavları ile torpilsiz atama istiyor. Geleceğe olan güven duygumuzu zayıflatan sistem arızalarının giderilmesini, adil kurallara bağlı öngörülebilir bir devlet hayatı talep ediyoruz.

Tanzimattan beri devlet hayatımızı hep yeniden yeniden inşa etmeye çalışıyoruz. Yapbozlarla geçen 2 asra yakın sürenin sonunda hala oturmuş bir devlet sisteminin var olduğunu söyleyemeyiz. Her yenilenme çabası yenilenme isteyenin beklenti ve ölçülerine uygun olarak yapıldığından toplumun geri kalanını rahatsız eden yeni bir soruna dönüşüyor.

Oysa insanlığın birikimi bize hukuk devletinin ve adil sistemin nasıl inşa edilebileceğinin örneklerini de gösteriyor. “Kendi aleyhimize bile olsa hakka şahitlik etmek zorunda” olduğuna inananların ekseriyette olduğu bir ülkede siyasi ve bürokratik yapılanmanın aşiret mantığı ile bencilce yapıldığını görmek bizleri utandırıyor.

İdeolojilerin ya da tek adamların inşa ettiği yapay dünya görüşlerinin deli gömleğini yırtıp, kimlik siyasetini geride bırakarak adalet, ehliyet, liyakat, hakça bölüşüm, özgürlük, kamusal ahlak ve benzeri kadim ve fıtri değerler üzerine ittifak eden bir  politik çeşitlilik bu ülkenin gerçek gücüdür. Bu vardır. Var olanı harekete geçirmek ve yeniden yapılanma için sinerji oluşturmak zorundayız.

Hangi siyasi ve sosyal görüşten olursa olsun bizim kuşağın ve bizden sonrakilerin yoğunlaşması gereken asıl alan burasıdır.

NELER SÖYLENDİ?
@
UFUK 1 yıl önce
Vatan Evladı 960 Astsubay 3.5 Yıldır KHK mağduru bakın ihraç değil açıkta değil mezun olup birileri tarafından yanlış KHK yorumu ile mezun edilmediler.
Bunu diyen PROF. DR. ERSAN ŞEN Hocadır bunu yazıları videoları elimizde mevcuttur HaberTürk CNN TÜRK NTV gibi yerlerde gece proğramlarında defalarca dile getirdi.
Bütün Ergenekon mağduru komutanlarımız bize referanstır mağdur olduğumuzu çok iyi biliyorlar hakkımızın bize geri iade olmasını sonra ise sıkıntılı olanların ihraç yada açığa alınması gerekiyordur olması gerek budur.

Ama bir KHK ile 960 Astsubayın FETÖCÜ olabilir şüphesi ile atamalarının yapılmaması bir tek FETÖ ye yarar devletimize milletimize zarar verir bir devre komple mezun edilmedi bu Devreye 6 ay boyunca devlet masraf etti trilyonlarca ve bir gece hepsini hain etti KHK ile damgaladı bir kenara ölüme terk etti sanki FETÖ'den ihraç olmuş personel gibi.
Ve biz bakın o herkesin adını etmeye korktuğu askeri öğrencilerden değiliz Kuleli değil Harbiyeli değil Üniversite mezunu dış kaynak personeliz soru çalanlardan değiliz kendi hakkımız ile 17/25 aralıktan sonra girdik 2016 Şubatta başladık kursa 6 aylık kursu bitirdik 15 Temmuzdan sonra bile mezun olduk ama birileri atanmamıza engel oldu o karışıklıkta ama Jandarma Astsubay devrelerimiz ne hikmetse o sene mezun edildi bir tek Kara ve Havacılar mezun edilmedi mezun olmasına rağmen.

Bizim sesimiz olun artık bir iletişime geçin ALLAH RIZASI için bu KHK mağdurlarına af çıkacak deniliyor bizim suçumuz yok ki affolalım ya da günün sonunda FETÖ'den ihraç olmuşlar bile döner biz dönemezsek çok büyük hak yemiş olur suçsuz yere. Bizim ile bir yetkili lütfen iletişime geçsin çok anlatacağımız mağduriyetler var.

Referans
CHP Milletvekili TEĞMEN MEHMET ALİ ÇELEBİ
Emekli Tuğgeneral AHMET YAVUZ PAŞA
Emekli Albay Dursun ÇİÇEK
İYİ PARTİ Vekilleri MHP Vekilleri SAADET Vekilleri ve CHP bu partiler bizlerin mağdur olduğunu çok iyi biliyor

Gazeteci Ahu ÖZYURT
Prof.Dr.ERSAN ŞEN Avukatımız
Avukat Hüseyin ERSÖZ

Bu kişilere beni lütfen sorun eğer bir güveniniz yok ise bir aklınıza şüphe var ise.
Ben 12.Dönem Astsubay Kursiyerlerin adına sizi bu maili atıyorum lütfen ben ve devrelerimin ailelerinin sesi olun kafa tutuyoruz değil yerinde ise bizi araştırsın
devletimiz güvenlik soruşturması istiyoruz masumların sesi olun sıkıntılı da var ise cezasını çekmesi için gerekeni yapalım lütfen bize dönüş yapın.
Biz oraya Vatana Millete sahip çıkmaya gittik şimdi sıra onların bize sahip çıkmasındadır.
Salih Şipak 1 yıl önce
Yorumlar ve tahlillerinizi Twitter'dan sonra buradan da takip etmek güzel yazılarınızı daha sık yazın kendinizi özletmeyin
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA