Advert
Mustafa Tuncer
Mustafa Tuncer
Giriş Tarihi : 01-06-2020 18:24

Nefes alamayan sadece siyahîler mi?

Kırılan camlar, yakılan araçlar, yağmalanan dükkânlar…

Geçen hafta ABD’nin Minnesota eyaletinin Minneapolis kentinde George Floyd isimli siyahînin polis şiddeti ile hayatını kaybetmesi, ülkeyi adeta savaş alanına çevirdi. Floyd’un kameralara da yansıyan “Nefes alamıyorum” feryadına kulaklarını tıkayan sisteme karşı, bir isyan ateşi yakıldı adeta.

ABD’de polis şiddeti sonucu ölen ilk kişi değil Floyd. Luisville kentinde Breonna Taylor isimli siyahî kadın da kendi evinde üç beyaz polis tarafından öldürülmüştü. Taylor’un bedeninden sekiz polis kurşunu çıkarılmıştı. New York, Atlanta, Orlando fark etmiyor, polis şiddeti sonucu hayatını kaybeden insanlar, ülkenin hemen her eyaletinde bir realite haline gelmiş durumda.

Sadece 2019 yılında ABD’de (sebebi her ne olursa olsun) polis şiddeti ile ölenlerin sayısı 1099. Polis şiddetinden herkes nasibini alıyor; ama ülke içindeki oranlara baktığımızda nüfusun yaklaşık yüzde 13’ü siyahîlerden oluşurken, polis şiddeti yüzünden hayatını kaybeden siyahîlerin oranı ise yüzde 24 civarında. ABD’de kolluk kuvvetlerinin vatandaşlara yönelik sert müdahalelerinin gerekçeleri bir yana, bu müdahalelerden en çok siyahîlerin etkilendiği acı bir realite.

Gerek ekonomik durumları, gerek sağlıklı aile ilişkileri konusundaki eksiklikler, gerekse eğitim imkânları yüzünden siyahîler, daha çocuk denecek yaşta polisle karşı karşıya gelmekte. Bu da hem siyahîlerde hem de polislerde karşılıklı “olağan şüpheli” yaklaşımını doğurmakta. Olaylara müdahalede polisin önce kendi güvenliğini önceleme refleksi, polisin silah kullanma ve şiddet göstermesini tetiklemekte.

Floyd’un öldürülmesini sadece bir polisin suçu gibi algılamak bizi yanıltabilir. Floyd’u öldüren polis, aslında vicdanî, insanî yaklaşımı ve ruhu kanunlar ve meta’ya kurban edilmiş bir nizam anlayışının, korumakla yükümlü olduğu vatandaşının nasıl da cellâdı haline gelebileceğini gösterdi bize.  Milletin kamunun efendisi olması gerekirken, kamu otoritesinin dizini milletin gırtlağına dayadığını gördük Floyd’un öldürülmesinde.

Ne katil tek başına bir polisti, ne de maktul sadece bir siyahî.

Sokaklara çıkan göstericiler, aslında bu hakikate isyan ediyor, kendisine hizmet etmekle görevli kamu otoritesinin bizatihi zulüm mekanizması haline gelmesine itiraz ediyor. Kamu otoritesinin milletin gırtlağına dizini dayamasına, hizmet etmesi gereken halkının cellâdı olmasına karşı yükselen bu feryad, artık “nefes alamıyorum” diyor.

Bireysel kariyer ve mutluluğun neredeyse tek amaç haline geldiği, sen mutlu ve güvende isen “varsın yansın gayrisi” anlayışının hayat felsefesi olduğu, güzel binalar, gösterişli tüketim ve hazzın hayatın anlamı olduğu bir dünyada insanlar, artık “nefes alamıyorum” diyor. Bırakın dünyanın başka coğrafyalarını, neredeyse yan mahallesinde yaşanan dramlara bile kayıtsız kalmaya alıştırılmış insanların sokakları yangın yerine çevirmesi biraz da bu yüzden. Floyd’un vahşice öldürülmesine itiraz, bu psikolojiden doğuyor. Halkın yetti artık “enough iş enough” demesi, dünya düzeninin adaletsizliğine, bu gidişin durması gerektiğine…

ABD’de birçok kentte gerçekleşen gösterilerin örgütlü bir toplumsal muhalefete evrilebilmesini ve hâkim sistemin değişim taleplerine dönüşerek Amerikan rüyasının son bulacağını söylemek için oldukça erken. Lâkin tüm bu yaşananların toplumsal hafızadan silinmeyeceğini ve yarının yeni dünyasını inşa ederken önemli köşe taşlarından biri haline geleceğini söylemek de çok hayalci değil.

Asıl gözden kaçırılmaması gereken ise adil paylaşımın olduğu, insan onuruna yakışır bir yeni dünya düzeni ihtiyacının sadece ABD’de değil tüm dünyada insanların “nefes alamıyorum” feryadlarıyla gündeme geleceği hakikati.

Yeni dünya, otoriter, baskıcı, halkını güdülen sürüler olarak görmeyen, özgür, demokratik ve halkların kardeşliğinde nefes alabilir bir dünya olacaktır.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA