Eski TÜİK Başkanı Birol Aydemir, TV5’de yayınlanan “Konuşmadan Olmaz” programında Hasan Basri Akdemir’in sorularını cevapladı.

Akdemir’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın grup toplantısındaki faiz oranları hakkındaki sözlerinin ardından Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın Erdoğan’ı alkışlamaması hakkındaki değerlendirmesini sorması üzerine, Aydemir, şu değerlendirmede bulundu:

“İşin ciddiyetinin farkında olan, kurumlardan bilgiler geldiği için bence neyin ne olduğunu bilen tek kişi oydu ve o yüzden de açıklama yapmadı. Zaten Cumhurbaşkanının da yaptığı açıklamanın da Sayın Lütfi Bey’e karşı olduğunu herkes söyledi. Herhalde Lütfi Bey de ya bu gece bırakır ya yarın bırakır diye düşünüyorum.

Bu sistem içinde olmaz Hasan Basri Bey, olmaz. O yüzden biz söylüyoruz, bir sistem, iki zihniyet meselesi. Getirdi ne oldu? Ne kadar dayandı Naci Bey’e? Kaç ay dayanabildi? 4-5 ay dayanabildi, o kadar. Lütfi Bey ne kadar dayanacak? Lütfi Bey de herhalde bugün, yarın ayrılacak.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan ne demişti?

Benzine zam geliyor Benzine zam geliyor

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grubu toplantısında yaptığı konuşmada şunları söylemişti:

“Bakın tekrar söylüyorum, açık, net söylüyorum: Arkadaşlar, faiz sebeptir, enflasyon neticedir. Bunu farklı yere çevirme gayretine girenlere diyorum ki, boşuna uğraşmayın. Biz, faiz belâsını bu milletin sırtından kaldıracağız. Anlayan anlar, anlamayan anlamaz; ama biz, faize kesinlikle milletimizi ezdiremeyiz. Bunu kabulleneceğiz. Bunun başka çıkışı olamaz.

Salgın döneminde tüm ülkeler kepenkleri indirirken, bizim yatırımlarımıza kesintisiz devam etmemiz, açılıştan açılışa, temel atmadan temel atmaya koşmamız, bunun en somut örneğidir, ispatıdır. Hala kalkıp da bu yolda, bu mücadelede beraber yürüdüğümüz arkadaşlarımızdan faizi savunanlar, kusura bakmasınlar; bu yolda ben, faizi savunanla beraber olamam, olmam. Bunu bir defa bileceğiz. Zira şunu bilmemiz lâzım: Bu konu, sıradan bir konu değildir. Şu anda dünyaya bakalım ya. Amerika’ya bakın, Batı’ya bakın, İsrail’e bakın. Bütün bunlarda faiz aşağılara çekilmişken, tamam da, bizim arkadaşlarımıza ne oluyor ki onlar faizi savunur hale geliyor? Enflasyonun buralarda ne hale geldiğini görüyorsunuz. Peki, bizim arkadaşlarımıza ne oluyor? Ve bu görevde olduğum sürece değerli arkadaşlar, kusura bakmayın, faizle mücadelemi sonuna kadar sürdüreceğim ve enflasyonla mücadelemi de sürdüreceğim. Şunu bir defa bilmemiz lâzım. Bu konuda nass ortada. Nass ortada olduğuna göre, sana bana ne oluyor? Biz, değerler silsilemiz içerisinde olaya buradan niye bakmıyoruz? Olaya buradan bakacağız, ona göre de adımımızı atacağız.”

AK Parti Genel Başkanı Erdoğan’ın sözleri, parti grubu tarafından alkışlanırken, Maliye ve Hazine Bakanı Lütfi Elvan’ın alkışlamaması dikkat çekmişti.