“Silahlar, Berat Albayrak’ın bilgisi olmadan taşınmış olamaz”

15 Temmuz’da AK Parti İstanbul İl Başkanı olan Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selim Temurci, Sedat Peker’in “El altından kalaşnikof dağıtıldı” iddiasını değerlendirirken, “Benim gençlik kolları başkanım şayet böyle bir şeyin içerisindeyse, açık ifade edeceğim, Sayın Soylu’dan çok daha fazla bu işin içerisinde damat Berat Albayrak olduğunu düşünüyorum.” dedi. Temurci, “Cumhurbaşkanımızın bilgisi olmadan AK Parti İstanbul Gençlik Kolları Başkanının aracının kasasına kalaşnikof koyabilecek, dağıtabilecek, bu ülkede hangi Allah’ın kulu var?” diye sordu.

SİYASET - 2021-07-09 14:14:15

15 Temmuz 2016’da AK Parti İstanbul İl Başkanı olarak görev yapmış olan Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selim Temurci, TV5’de yayınlanan “4. Güç” programında, Sedat Peker’in “el altından kalaşnikof dağıtıldı” iddiasını değerlendirdi.

Temurci, 15 Temmuz gecesi bütün teşkilat yöneticilerini arayarak, onları ekipleriyle beraber sokağa davet ettiğini, onlarca AK Parti yöneticisini, bakanı, pek çok siyasetçiyi aradığını ancak aynı zamanda ekibiyle birlikte saat 00:30’a kadar “yalnızları oynayan kişi olduğunu” ifade etti.

Sedat Peker’in, Dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu’nun TRT binasına gittiğinde, beraberindeki sivillerin ellerinde devlet envanterine kayıtlı olmayan kalaşnikof silahlar olduğu iddiasına işaret eden Temurci, “Bunların hep incelenmesi gerekir.” dedi.

“A Haber bağlanmadı, bir bürokrat Almanya’ya uçtu”

15 Temmuz’da televizyonlara ilk bağlanan ve Türkiye’yi sokağa davet eden kişi olduğunu belirten Temurci, sözlerine şöyle devam etti:

“Ancak o gece örneğin bizi televizyonuna bağlamayan bir A Haber vardı. Ben, onun dosyasını, Sayın Cumhurbaşkanının eline verdim ve hukukumuzu, milletin hukukunu korumasını kendisinden talep ettim; ama A Haber’le ilgili herhangi bir şey olmadı. Tabi o geceden sonrasını konuşuyorum dikkat ederseniz. O gece devletin üst bürokrasisinde önemli görevde bulunan bir şahsın, makamı o gün terk ederek Almanya’ya uçtuğu bilgisini Sayın Cumhurbaşkanına verdim. O kişiyle ilgili olarak da herhangi bir şey yapılmadı ve hâlâ görevinde.”

“Silah dağıtımının Soylu’yu aşan bir operasyon olduğuna inanıyorum”

Temurci, 15 Temmuz’dan 2-2,5 ay önce Türkiye’de Pelikan Bildirisi ile bir ‘siyasal darbe’ olduğunu hatırlatarak, kendisinin Pelikan’a ‘örgüt / çete’ diyen ilk kişilerden biri olduğunu söyledi.

Temurci, “Ülkede %49,5 ile seçilmiş bir başbakanın alaşağı edilmesinden 2-2,5 ay sonra bu ülkede 15 Temmuz gerçekleştirildi.” dedi. Temurci, Dolayısıyla her türlü iddianın araştırılması gerektiğine inandığını dile getirdi.

Selim Temurci, “Silah dağıtım meselesinin İstanbul teşkilatlarının 15 Temmuz sonrası nasıl darmadağın edildiğini bilen bir kişi olarak söylüyorum, Soylu’yu aşan bir operasyon olduğuna inanıyorum.” diye konuştu.

“Cumhurbaşkanımız ve Berat Albayrak’ın bilgisi dışında olamaz”

Sedat Peker, 15 Temmuz’un ardından ağustos ayının ilk haftasında, AK Parti gençlik kolları il başkanına tahsisli, beyaz Renault Fluence marka arabanın bagajına bir kasa kalaşnikof silah konduğunu, bu arabada Esenyurt AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Abdülsebur Soğanlı’nın da bulunduğunu, araçtaki silahların gece Silahlar Balat’taki Demir Kilise’nin yakınlarında siyah Passat marka araca yüklendiğini iddia etmişti. Peker, o zamanki AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Taha Ayhan’ın, şu anda İslâm İşbirliği Teşkilatları Gençlik Kolları Başkanlığı yaptığını kaydetmişti.

Selim Temurci, bu iddiayı değerlendirirken, şunları söyledi:

“Özellikle Sayın Davutoğlu’nun görevden uzaklaştırılması, Binali Bey’in gelmesi ve 15 Temmuz darbesi sonrası İstanbul üzerinde bir mücadele başladı ve bu mücadelede, örnek olsun diye söylüyorum, o dönem il kadın kollarında başkanlık yapan bir kardeşimiz de gençlik kollarındaki arkadaşlarımız da özellikle ismi geçen insanlarla farklı bir iletişime geçtiler. Bunları biz biliyoruz. Dolayısıyla bu arkadaşlar, örneğin ben burada bahsedilen, ağustos diye bir tarih veriliyor, 2016 ağustosu, ben o dönem hâlâ AK Parti’nin İstanbul İl Başkanıydım. Dolayısıyla benim gençlik kolları başkanım şayet böyle bir şeyin içerisindeyse, açık ifade edeceğim, Sayın Soylu’dan çok daha fazla bu işin içerisinde damat Berat Albayrak olduğunu düşünüyorum ben. Tabi bunların ispatlanması lâzım. Bu sadece bir şey; çünkü İstanbul teşkilatları üzerinde operasyon yapan 3 önemli figür var. Bunların zaten önümüzdeki süreçte bunlar çok daha netleşir. Ben, bahsi geçen arkadaşımızın, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Berat Albayrak’ın bilgisi haricinde böyle bir şeyin içerisinde olabileceğine asla ihtimal vermiyorum.”

“İstanbul teşkilatlarının da niçin darmadağın edildiği ortaya çıkar”

Selim Temurci, AK Parti İl Gençlik Kolları Başkanı Taha Ayhan’ın arabasıyla kalaşnikof silahlar taşındığı iddiasının araştırılmasını istediğini belirterek, “Hakikaten böyle bir şey varsa, gerçekten zaten büyük bir kumpasın içerisinde olduğumu şahsen düşünürüm. İstanbul teşkilatlarının da niçin darmadağın edildiğinin cevabı, aslında birçok alanda kendini göstermiş olur.” diye konuştu.

“Bize dava açtırmadılar, komisyona da çağırmadılar”

Temurci, 15 Temmuz’da AK Parti İstanbul İl Başkanlığı binasının 70-80 askerle işgal edildiğini, kendisinin ve arkadaşlarının o gece sokağa şehit olmak için çıktıklarını, birlikte yürüdüğü insanların şehit olduklarını, ancak kendilerinin bu konuda bir dava açmalarına müsaade edilmediğini, TBMM 15 Temmuz Darbesini Araştırma Komisyonu’na da çağrılıp dinlenmediğini söyledi. Temurci, “Darbe Araştırma Komisyon Raporu nerede?” diye sordu ve raporun yayınlanmasını istedi.

Temurci, Peker’in iddia ettiği silah dağıtımı iddiası konusunda, “Yahu kardeşim, bu kişiler (Süleyman Soylu, Berat Albayrak) kime bağlı? Cumhurbaşkanımızın bilgisi olmadan AK Parti İstanbul Gençlik Kolları Başkanının aracının kasasına kalaşnikof koyabilecek, dağıtabilecek, bu ülkede hangi Allah’ın kulu var?” diye sordu. Temurci, silah dağıtımı konusunda kendisinin bilgisi olmadığını da tekrarladı.

Günün Diğer Haberleri