Taliban hükümetinin Türkiye’den 4 talebi

Afganistan Ulusal Barış Konseyi Başkanı Muhammed Davud Abidi, “Afganistan İslâm Emirliği, bütün ülkelerle, özellikle İslâm ülkeleri ile iyi bir ilişki kurmak istiyor. Biz, 4 alanda Türkiye Cumhuriyeti’nden ve Türk halkından yardımlarını istiyoruz; tarım, sağlık, ticaret ve eğitim.” dedi.

GÜNDEM - 2021-09-14 18:28:24

TV5’te yayınlanan ve TV5 Dış Politika Editörü Kâzım Kâzımov’un sunduğu “Dünya Gündemi” programına konuk olan Afganistan Ulusal Barış Konseyi Başkanı Muhammed Davud Abidi, Anush Asad Yaftali’nin çevirmenliğinde yeni yönetime dair merak edilen soruları cevapladı.

“Taliban’ın ilk adımı aftı, herkesi affetti”

Abidi, “Taliban, bundan sonra nasıl bir Afganistan inşa etmek istiyor?” sorusuna, “Taliban’ın ilk adımı aftı. Herkesi affetti. Şu anki hükümet kısa vadeli. İleride daha ādil, İslâmî yönetime uygun ve komşuları ile iyi ilişkisi olan bir hükümet kurulmak isteniyor.” diye cevap verdi.

Abidi, Taliban’ın Afganistan’daki ulusal barışı nasıl sağlamak istediğini şöyle dile getirdi:

“Afganistan’da şu an barış hākim. Savaşa gerek kalmadan bir barış ortamı oluşturulacak. ‘Taliban, barış getirmeyecek’ dendi ama bu doğru değildi. Afganistan’daki muhacirler, Taliban’ın gelmesinden çok mutlular. Afganistan, son 43 yıldır her gün 200-300 arası ölü veriyordu savaştan. Şimdi bu sıfıra indi. Yolsuzluk, haksızlık sıfıra indi.”

“Türkiye Cumhuriyeti’nden 4 alanda yardım istiyoruz”

Muhammed Davud Abidi, Taliban’ın Türkiye’ye karşı tutumu hakkında şu değerlendirmede bulundu:

“Afganistan İslâm Emirliği, bütün ülkelerle, özellikle İslâm ülkeleri ile iyi bir ilişki kurmak istiyor. Türkiye’nin son 120 yıldır İslâm ülkeleri ile, Afganistan ile çok iyi bir ilişkisi var. Şu an Türkiye ve Katar, Afganistan havalimanında beraber çalışıyorlar. Biz, 4 alanda Türkiye Cumhuriyeti’nden ve Türk halkından yardımlarını istiyoruz; tarım, sağlık, ticaret ve eğitim. İlk olarak, Türkiye, Afganistan’ın yeni kurulmuş hükümetini resmî olarak tanısın; çünkü bu alanlarda büyükelçiliklerin birlikte çalışmalarını istiyoruz. Ziraat alanında çalışmalarımız var. Katar, Dubai, Pakistan ve Türkiye gibi ülkelerle ziraat ve ticaret ilişkisi kurmak, ihracat yapmak istiyoruz.

“Türkiye, İslâm ülkelerine liderlik ediyor”

Eğitim konusunda, Afganistan’daki gençlerin yüzde 95’i eğitim almış gençlerdir. Türkiye, dost ve kardeş bir ülkedir. Türkiye’den Afgan gençlere burs vermesini istiyoruz. Gençler, Türkiye’ye gelip eğitimini aldıktan sonra tekrar Afganistan’a gidip ülkesine hizmet etsin istiyoruz. Bu mesuliyet Türkiye Cumhuriyeti’nin sorumluluğudur; çünkü Türkiye Cumhuriyeti, Osmanlı’nın varisidir ve  İslâm ülkelerine liderlik ediyor. Türk halkı, her zaman Müslümanların yanında durdu ve bu konuda Türk halkına teşekkür ediyoruz.

Tüm ülkeler ile iyi bir ilişki kurmak istiyoruz. Afganistan İslâm Emirliği, herhangi bir ülke ile düşman olmak istemiyor. Öyle bir hükümet kurmak istiyor ki, tüm halklara baksın. Bildiğiniz gibi Recep Tayyip Erdoğan, Korona virüsü başladığında Almanya’da bir Türkiye vatandaşı hastalanmıştı ve onu Türkiye’ye getirip tedavi etmişti. Bu, Türkiye hükümetinin gücünü gösteriyor, biz de böyle bir hükümet kurmak istiyoruz.”

“Türk halkından mültecilere iyi davranmalarını istiyoruz”

Davud Abidi, Afgan mülteciler konusunda da şunları söyledi:

 “Afganistan’da 15 milyon aç insan var. Bunun sebebi, son 20 yıllık savaştır. Afganistan, zengin bir ülkedir. Çok fazla hammadde var. Maalesef bu işgaller, Afganistan’ı fakirliğe sürükledi. Bu açlığı bitirmek için bütün ülkelerden ve Müslüman ülkelerden yardım bekliyoruz. Türk halkından Türkiye’deki mültecileri misafir etmelerini ve iyi davranmalarını istiyoruz.”

Günün Diğer Haberleri