“Dirsek temaslarımızı nasıl kurumsallaştırabileceğimizi konuştuk”

Davutoğlu, Karamollaoğlu ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, “Şu āna kadar istişārî māhiyette olan görüşmelerimizin, dirsek temaslarımızın daha kurumsal, daha yapısal bir nitelik kazanması yönünde ne yapabiliriz diye de konuştuk, istişare ettik, arkadaşlarımızı görevlendirdik.” dedi.

SİYASET - 2021-09-16 20:15:17

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ile Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Gelecek Partisi Genel Merkezi’nde bir araya gelerek istişarede bulundular.

İki lider, görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenleyerek açıklama yaptılar ve muhabirlerin sorularını cevapladılar.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, siyaset ortamının biraz kızışmakta olduğunu, TBMM’nin Ekim ayında açılacağını, AK Parti’nin seçim kanununun değiştirilmesine dair birtakım hazırlıklarının olduğunu, ülkede siyasî bir gerginlik yaşandığını ifade etti.

“Belli konularda müşterek politikalar geliştirebileceğimizi konuştuk”

Ekonomide, adalette, sağlıkta, dış politikada endişe verici gelişmeler olduğunu belirten Karamollaoğlu, şu değerlendirmede bulundu:

“Biz de bu konuda, her zaman bir yakınlık hissettiğimiz, Gelecek Partisi ile, Sayın Davutoğlu ile, eski başbakanımız, bir görüşme yapalım, temasta bulunalım, fikirlerimizi ortaya koyalım; mümkün olduğu kadar da belli konularda müşterek politikalar bile geliştirelim gerekiyorsa, bunları bir konuşalım dedik. Biraz genişçe bir görüşme oldu. Bundan sonra bu görüşmelerimiz, dirsek temasımız, inşallah devam edecek diye ümit ediyoruz. Bütün mesele, memleketimizin bugün içinde bulunduğu sıkıntılardan kurtulması. Daha huzurlu, kimsenin adalet eksikliğinden endişe duymadığı, geçim sıkıntısını yaşamadığı, dış politikadaki gelişmelerden endişe etmediği bir ortamın doğmasını arzu ediyoruz.”

“İktidar, Anadolu’da kaybettiği itibarı, Ankara’da siyaset mühendisliği yaparak kazanmaya çalışıyor”

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu da son haftalarda Türkiye’nin dört bir yanında alanda olduklarını ve çok büyük bir siyasî değişim dalgasının Türkiye’yi beklediğini söyledi.

Davutoğlu, “Büyük bir siyasî değişim kaçınılmaz. İktidara olan tepkiler had safhaya ulaşmış durumda.” dedi. Bu sorunların çözülmesi için bir zihniyet ve iktidar değişimi gerektiğinin ortak tespitleri olduğunu belirten Davutoğlu, iktidar değişiminin nasıl olacağı ve Türkiye’nin geleceğinin birlikte nasıl inşa edileceği konusunun da ikinci husus olduğunu ifade etti.

Davutoğlu, “İktidar cihetinden gelen adımlara baktığımızda, bir siyaset mühendisliği yapılmak isteniyor Ankara’da. Toplumsal tabandan kopmuş, lükse, şatafata yönelmiş, israfa yönelmiş, kibre yönelmiş, yolsuzluklara bulanmış bir iktidar, Anadolu’da vatan sathında kaybettiği itibarı, Ankara’da siyaset mühendisliği yaparak kapatmaya ve iktidarda kalmaya çalışıyor. Seçim yasasından tutun, gündeme getirilen bazı adalet konusunda bile, sanki başka iktidar varmış gibi adaleti eleştirmek ya da adalet vaat etmek, enflasyon konusunda vaatlerde bulunmak, bu iktidarın aslında kendi politikalarının iflas ettiğini gösteriyor.” diye konuştu.

“Dirsek temaslarımızı nasıl kurumsallaştırabileceğimizi konuştuk”

Davutoğlu, ekonomide, eğitimde, adalette, dış politikada vahim bir tablo olduğunu belirterek, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu şartlarda Türkiye’ye gelecek vaat eden partilerin bir araya gelmesi, konuşması, istişare etmesi bir zarurettir. (…) Şu āna kadar istişārî māhiyette olan görüşmelerimiz, dirsek temaslarımızın daha kurumsal, daha yapısal bir nitelik kazanması yönünde ne yapabiliriz diye de konuştuk, istişare ettik, arkadaşlarımızı görevlendirdik. Ekim ayından itibaren herkes şunu bilmeli ki önümüzdeki aylarda, haftalarda siyaset alanını, iktidardakilerin belirlediği, sürekli gündem değiştirerek kendi manevra alanlarını genişlettiği bir alan olmaktan çıkaracağız.”

Günün Diğer Haberleri