“Zaman, İslâm toprakları işgal altındayken seyretme zamanı değildir”

Saadet Lideri Karamollaoğlu, Tahran’da bu yıl 35’incisi gerçekleştirilen İslâm Birliği Konferansı’nda yaptığı konuşmada, aynı sözlerin tekrarlandığı bu 35 yıl içerisinde bir mesafe katedilemediğini belirterek, “Zaman, İslâm toprakları işgal altındayken seyretme zamanı değildir.” dedi.

SİYASET - 2021-10-20 15:10:51

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, İran’ın başkenti Tahran’da düzenlenen 35. Uluslararası İslâm Birliği Konferansı’na katıldı.

Karamollaoğlu, 35’incisi gerçekleştirilen konferansta yaptı konuşmada, “Çok üzülerek ifade etmek istiyorum ki bu 35 yılda çok büyük bir mesafe kat ettiğimizi söylememiz mümkün değil.” dedi.

İslâm dünyasının geçmişe kıyasla biraz daha geriye gitmiş gibi bir hāl içinde olduğunu ifade eden Karamollaoğlu, dün İslâm ülkeleri arasında olmayan çatışmaların bugün olduğunu kaydetti.

İslâm āleminin adeta kan gölüne dönmüş vaziyette olduğunu, Müslümanın Müslümanı katlettiğini dile getiren Karamollaoğlu, “Bunu gözümüzden ırak tutamayız.” dedi.

Karamollaoğlu, İslâm āleminin bağrına adeta hançer gibi saplanan İsrail ile olan münasebetleri geliştirmek için sıraya giren Müslüman ülkeler olduğuna işaret ederek, “Filistin’de işlenen katliamlara rağmen. Bir başka husus ise, adeta yaramıza tuz eker gibi, ABD ile şu anda yeniden hayat kazandırmaya çalıştığı Büyük Orta Doğu Projesi (BOP) var. Bu basit bir iş değil. Bu bir hikâye değil. Bu, benim gözlemim falan da değil, bu bir gerçek. ABD, BOP adı altında aslında Büyük İsrail’i kurmak için şu anda Akdeniz ve Ege’ye yerleşti, buradaki kuvvetlerini arttırıyor, bizler ise birbirimiz ile uğraşıyoruz.” diye konuştu.

İslâm dünyasının bir bölünmüşlük içinde olduğunu, kavmiyetler itibarıyla, kuzey-güney, Kürt-Türk, Arap-Acem diye her yerde bir ayrılık yaşandığını belirten Karamollaoğlu, “Ne yazık ki bu ayrılık sebebiyle boşalan yeri İsrail dolduruyor şu an.” dedi.

Karamollaoğlu, aslında İslâm dünyasının büyük zenginlikleri olduğunu ifade ederek, sözlerine şöyle devam etti:

“Bizim inancımız, en büyük zenginliğimiz. Biz, sürekli inancımıza atıfta bulunuyoruz fakat onun gereğini yerine getirmiyoruz. Bu bize bir şey kazandırmıyor. Şunu görmemiz icap eder: İslâm ülkeleri dünya topraklarının 6’da 1’ne sahip. Dünya nüfusunun 4’de 1’i Müslüman. Dünya petrol rezervlerinin %65’i Müslüman ülkelerde. Doğal gazın ise %60’ı. Ama bunun yanında şunu da görmemiz icap eder: Gelir dağılımının en bozuk olduğu ülkeler, İslâm ülkeleri. En fazla ihtilaf ve çatışmanın olduğu ülkeler, İslâm ülkeleri. Genç işsizliğin en yüksek olduğu ülkeler, yine İslâm ülkeleri. En fazla mülteci göçünün olduğu ülkeler, İslâm ülkeleri. Adalet sisteminin en sıkıntılı olduğu ülkeler, İslâm ülkeleri. Eğitimde en geri olan ülkeler, yine İslâm ülkeleri. Hālâ İslâm coğrafyasında nüfusun 3’de 1’i okuma yazma bilmiyor.”

Konferansta 35 yıldır aynı sözlerin tekrarlandığını ancak bir mesafe kat edilemediğini vurgulayan Karamollaoğlu, şunları söyledi:

“Şunu bilelim: İslâm ülkeleri olarak aramızda elbette görüş ayrılıkları olacaktır; ama bu ayrılıklar hiçbir zaman silahlı çatışmaya dönüşmemelidir. O yüzden bu önemli toplantı sebebiyle bizi dinleyen kardeşlerimize seslenmek istiyorum: Bugün başımızı ellerimizin arasına alıp düşünme zamanıdır. Bugün akan kanı durdurmak için inisiyatif kullanma zamanıdır. Zaman, İslâm toprakları işgal altındayken seyretme zamanı değildir.

Sorumluluk bizim omuzlarımızdadır. Sadece Müslümanların değil, dini, dili, ırkı, mezhebi, meşrebi, rengi ne olursa olsun bütün mazlumların gözü-kulağı makul bir sese ihtiyaç duymaktadır. Emin olun bu ses, bu toplantıya katılan bizlerden beklenmektedir. Geliniz buna cevap verelim.”

Günün Diğer Haberleri