Saadet Partisi, iktidarı Aliya İzzetbegoviç’in sözleriyle uyardı

Saadet Partisi Genel Başkan Vekili Sabri Tekir, iktidara ve iktidara talip olanlara, Bosna-Hersek’in ilk Cumhurbaşkanı Aliye İzzetbegoviç’in sözleriyle uyarıda ve tavsiyede bulundu.

SİYASET - 2021-10-20 20:33:08

Saadet Partisi Genel Başkan Vekili Sabri Tekir, Genel Başkan Temel Karamollaoğlu’nun Tahran ziyareti sebebiyle haftalık basın toplantısını Karamollaoğlu’na vekâleten gerçekleştirdi.

Vefatının 18. yıl dönümü münasebetiyle, “Bilge Başkan” olarak anılan Bosna-Hersek’in ilk Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç’i bir kez daha saygı ve rahmetle andıklarını ifade eden Tekir, “Aliya İzzetbegoviç, ülkesi ve insanı için yürüttüğü özgürlük mücadelesi ile insanlık tarihinin en önemli devlet adamlarından biri olarak tarihe geçmiştir. Yani o, yüzü ak, alnı ak bir özgürlük mücadelesi kahramanı idi.” dedi.

Tekir, bu vesileyle, “Biz de zalimlerden olursak, zulme karşı savaşmamızın bir anlamı kalmaz” ve “Her şey bittiğinde, hatırlayacağımız şey, düşmanlarımızın sözleri değil, dostlarımızın sessizliği olacaktır.” Sözünü hatırlatarak, onun şu sözlerini, siyaset ve devlet adamlarına ışık tutacağı ümit ve arzusu ile paylaşmak istediğini söyledi:

-        “Bir kelimeyi hiç aklınızdan çıkarmayın: Devlet. Devletin ne kadar önemli olduğunu hepimiz idrak etmeliyiz. Devletsiz bir millet boşluğa düşer, rüzgârda savrulup gider.”

-        “İktidara gelirseniz, hal ve hareketlerinize dikkat edin. Kibirli olmayın, kendini beğenmişlik etmeyin. Size ait olmayan şeyleri almayın, güçsüzlere yardım edin ve ahlâk kurallarına uyun. Unutmayın ki sonsuz iktidar yoktur. Her iktidar geçicidir ve herkes, er veya geç, önce milletin ve nihayet Allah`ın huzurunda hesap verecektir.”

Tekir, “İşte iktidarda bulunanlar başta olmak üzere, iktidara talip ve namzet olan herkes için düstur mahiyetinde çok kıymetli cümleler. Kendisini rahmetle, hürmetle ve özlemle yâd ediyoruz.” dedi.

Günün Diğer Haberleri