Hayaller faiz düşüşü, gerçekler faizin tırmanışı

Yıl sonu geride kalmasına rağmen piyasada faizler yükselmeye devam ediyor. Türkiye'nin 10 yıllık hazine tahvilinin faizi ihraç edilmeye başlandığı günden bu yana ilk defa yüzde 25'i geçerek; yüzde 25,10'a yükselerek rekor kırdı.

EKONOMİ - 2022-01-11 15:34:15

Eylül ayından bu yana merkez bankası politika faizlerini indirerek yüzde 14'e kadar çekti. Politika faizi gerilerken hem hazinenin borçlanma faizi hem de bankalardaki faizler ise rekor seviyelere yükseldi.

10 yıllık hazine tahvilinin faizi %25,10'a yükseldi

İktidar her fırsatta faize karşı olduğunu dillendirse de Türkiye'nin 10 yıllık hazine tahvilinin faizi ihraç edilmeye başlandığı günden bu yana ilk defa yüzde 25'i geçerek; yüzde 25,10'a yükselerek rekor kırdı.

Oysa geçen yılın mart ayında 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi yüzde 13 buçuk civarlarındaydı. Faiz lobisi yalnızca hazineden değil, vatandaş ve şirketlerden de götürmeyi sürdürüyor.

Zararları hazine tarafından üstlenilen kamu bankaları haricinde piyasadaki hemen hemen bütün faizler yükselişini sürdürüyor...

Piyasada faizler rekor seviyelere tırmandı

İktidarın yatırım için düşük faiz isteğine rağmen konut kredisi faizleri hariç ülke genelinde bütün faizler rekor seviyelere tırmandı.

Merkez bankası verilerine göre ihtiyaç kredisinde faizler yüzde 29,55; taşıt kredisi faizleri yüzde 26,24; ticari kredi faizleri yüzde 24,37; mevduatta faizler ise yüzde 20,58 seviyelerinde seyrediyor.

 

 

Günün Diğer Haberleri