“Siz Öcalan’a Demirtaş’tan hesap sorma yetkisini nasıl verirsiniz?”

Gelecek Partisi Lideri Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Öcalan Demirtaş’tan hesap soracak” sözünün, “HDP’yi kapatacağız. Boşalan alanı Öcalan dolduracak ve onlardan hesap soracak” anlamına geldiğini ileri sürerek, “İkisi de hapiste, ikisi de devletin kontrolünde. Siz Öcalan’a Demirtaş’tan hesap sorma yetkisini nasıl verirsiniz?” diye sordu.

SİYASET - 2022-01-14 00:28:52

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Haber Global’de gazetecilerin sorularını cevapladı.

Ahmet Davutoğlu, bir soru üzerine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Edirne’deki (Selahattin Demirtaş), en büyük hesabı İmralı’dakine (Abdullah Öcalan’a) verecek. Zannediyorlar ki her yer şu anda toz pembe. Onların da kendi içinde ayrı bir hesaplaşmaları var.” şeklindeki sözlerini değerlendirdi.

“Devlet, İmralı’yı bir üst makam olarak mı görüyor?”

Bir cumhurbaşkanının bunu söylemesinin hukuk devletinde cumhurbaşkanının açıklaması gereken bir sürü şeyi ortaya çıkartacağını ve hesap sorulacağını ileri süren Davutoğlu, şu değerlendirmede bulundu:

“Kimdir Demirtaş? Edirne’de bir tutuklu. Hükümlü değil daha, tutuklu. İmralı’da olan kim? Hükümlü, ağır müebbet hapiste Öcalan. Terörist. Terör örgütünün başı. Şimdi ikisi de devletin kontrolünde, değil mi? Edirne hapishanesi de İmralı da devletin ve cumhurbaşkanının kontrolünde. Kim, kimden nasıl hesap soracak? Hangi yolla soracak? Nasıl böyle bir hesap verme mekanizması olabilir? İmralı’yı bir üst makam mı görüyor devlet? “Demirtaş’a göre Öcalan daha yukarıda bir yerde ve Öcalan Demirtaş’ı hesaba çekebilir” mi demek istiyor? Böyle bir hukuk devletinde nasıl hesap sorulur? Bu, hukuk devletinin bitmesi anlamına gelir. Nasıl ve hangi yolla bu hesabı soracak? Eğer iki tarafın da mektupları kontrol edilip bir şeyler belli oluyorsa, devlet mi aracılık edecek bunu yapmaya? Haşa, ben devleti tenzih ederim. Benim inandığım devlet, benim savunduğum devlet, böyle bir şeye alet olmaz.

Peki, siz HDP’yi kapatacaksınız, onların milletvekillerini Meclis dışına çıkaracaksınız. İşte fezlekeler vesaire. O zaman diyor ki Erdoğan, cümleyi ben biraz daha açayım, ‘Boşalan alanı Öcalan dolduracak ve onlardan hesap soracak’ diyor. O boşalan alanı Öcalan’ın doldurması ve hesap sorması yetkisini Öcalan’a nasıl verirsiniz siz? Terör örgütünün lideri olarak tutuklu birine böyle bir yetki vermek, terörü teşvik anlamına gelmez mi?”

Davutoğlu, Gazeteci Faruk Aksoy’un “Bu çok ciddi bir itham oluyor yani” itirazı üzerine de şöyle konuştu:

“Benim ithamım demiyorum, soru soruyorum. Canım Türkçesinden bu anlam çıkar Allah aşkına! Rasyonel düşünen herkes, bunu çıkartır. Nasıl hesap verecek? Demirtaş, Öcalan’a nasıl hesap verecek? İkisi de mahpus. Ayrıca Öcalan’a bu yetki nereden veriliyor? Niye böyle bir tanımlamaya ihtiyaç hissedildin?

Bakın, ortaya çıkan tablo şuysa; yani “2019 seçimleri öncesi nasıl Öcalan’dan bir mektup getirdiysek ve okuttuysak devlet televizyonlarında; nasıl Öcalan’ın kardeşi (Osman Öcalan), TRT’de konuştuysa ve onun üzerinden biz hesap sorduysak HDP’den, şimdi de aynı yollarla HDP’den hesap sorulmasını sağlarız.” HDP kapatıldığı zaman, nihayet bir kişinin bu oylarla ilgili bir mülk şeyi, bir iddiası olması lâzım. Sayın Erdoğan’ın bu sözüyle Öcalan’a bir yetki aktarımı gibi bir durum ortaya çıkıyor. Bunu ben demiyorum. Böyle bir anlam çıkar. Bundan devleti de korumak lâzım ve cumhurbaşkanlığı makamını tenzih ederek söylüyorum.”

Günün Diğer Haberleri