Türk demokrasi tarihinde kara lekenin 24. yıl dönümü

16 Ocak 1998 tarihinde, bundan tam 24 yıl önce, bu ülkede 4 milyon üyeye sahip ve 6 milyon oy almış Refah Partisi kapatıldı. 28 Şubat Postmodern darbesine açık destek veren Anayasa Mahkemesi, 16 Ocak 1998’de seçimlerde en yüksek oyu alan Refah Partisini kapattı. Prof. Dr. Necmettin Erbakan ile altı arkadaşına 5 yıl siyaset yasağı getirildi.

SİYASET - 2022-01-16 16:36:19

1983’te kurulan ve hızla yükselişe geçen, Milli Görüş'ün 3. Partisi olan Refah Partisi, Türkiye’de bir döneme damga vurdu. Refah Partisi, Necmettin Erbakan’ın Genel Başkanlığı’nda girdiği 1995 milletvekili seçimlerinde 21.4 oy oranıyla sandıktan birinci parti çıktı. Ancak vesayet odakları Refah Partisi’ni iktidara getirmeme girişimleri de bu süreçte ağırlık kazandı. Seçimlerin birinci partisi Refah Partisi dışarıda tutuldu ve “ANAYOL” hükümeti kuruldu.

28 Şubat’a açıkça destek veren Anayasa Mahkemesi, 16 Ocak 1998’de, milyonlarca seçmenin oyunu alan ve genel seçimlerde birinci çıkan RP’nin “laik Cumhuriyet karşıtı eylemleri tespit edildiği” iddiasıyla kapatılmasına karar verdi. Sincan sokaklarında yürütülen tanklar, 28 Şubat sürecinin simge olaylarından birisiydi.

Refahyol Hükümeti, kısa sürede “rejim tehlikesi” ve “irtica” iddialarıyla karşı karşıya bırakıldı ve hükümet faaliyetleri 28 Şubat için zemin olarak hazırlandı. Hükümetin, “Etkileri gerekirse bin yıl sürecek” denilen 28 Şubat 1997’deki Milli Güvenlik Kurulu (MGK) kararlarını uygulanmaması üzerine ise cuntanın güdümündeki yargı eliyle kapatma davası piyasaya sürüldü.

Refah Partisine kapatıldı, siyasilere yasak geldi

AYM, 16 Ocak 1998’de, milyonlarca seçmenin oyunu alan ve genel seçimlerde birinci çıkan Refah Partisi’nin “laik Cumhuriyet karşıtı eylemleri tespit edildiği” iddiasıyla kapatılmasına karar verdi. Ayrıca Genel Başkan Necmettin Erbakan ile Şevket Kazan ve Ahmet Tekdal’ın da aralarında bulunduğu 7 ismin, 5 yıl süreyle siyaset yapmaları yasakladı.

Günün Diğer Haberleri