Covid-19'a yakalanan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in yerine Almanya'nın başkenti Berlin'de yapılan NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılan Geoana gazetecilerin sorularını cevapladı.

 

AA'nın aktardığına göre, "Finlandiya ve İsveç'in olası NATO üyeliği hakkında Türkiye ile yapılan görüşmeler nasıldı?" sorusu üzerine Geoana, açık ve yapıcı bir görüşme yapıldığını belirtti.

 

 

Geoana, "Türkiye önemli bir müttefik. (Türk yetkililer) Dostlar ve müttefikler arasında ele alınan ve konuşulan endişelerini ifade ettiler. Önümüzdeki günlerde İsveç ve Finlandiya NATO üyesi olmaya karar verirse bu iki ülkeyi memnuniyetle karşılamak ve bir uzlaşı sağlamak için gerekli şartları bulacağımıza inanıyorum" dedi.

 

Baerbock: NATO açık kapılı bir ittifak

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, NATO’nun savunma odaklı ve aynı zamanda açık kapılı bir ittifak olduğunu söyledi. Toplantı öncesi gazetecilere açıklama yapan Baerbock, "Avrupa'daki herkesin daha fazla güvenliğe ihtiyaç duyduğu bu dönemde, NATO ortakları olarak şimdi güvenlik desteğine ihtiyaç duyanlara kapılarının açık olduğunu net bir şekilde ifade ettiklerini" belirtti.

 

“Bunlar yakın dostlarımız ve ortaklarımız Finlandiya ve İsveç’tir” diyen Baerbock, bu ülkelerinin dışişleri bakanlarının NATO etkinliğine katıldıkları için memnuniyet duyduğunu söyledi.

A Milli Erkek Basketbol Takımı Büyük Britanya'yı 85-71 yendi A Milli Erkek Basketbol Takımı Büyük Britanya'yı 85-71 yendi

 

 

Reuters'in aktardığına göre, NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise İsveç ve Finlandiya'yla ilgili "NATO'da müttefik olacak bir ülkenin PKK'ye destek vermemesi gerektiğini" söyledi. Çavuşoğlu, "Bu iki ülke (İsveç ve Finlandiya) PKK ve YPG'ye açık bir şekilde destek vermektedir. Bunlar terör örgütüdür" ifadelerini kullandı.

 

Çavuşoğlu, Berlin'de İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde ve Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto ile iki ülkenin NATO'ya üyelik müracaatına ilişkin üçlü toplantıya katılmıştı.