CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, salgın sürecindeki hükümet uygulamalarını değerlendirdi.

“Şahsı tarafından alınan kararlarla vatandaşın cebinden vatandaşa hediye dağıtan birisiyle karşı karşıyayız” diyen Özel, “hediye paketleri”nin fotoğraflarını göstererek, “Bakın, bunlarla övünülmez” dedi.

Özgür Özel, şunları söyledi:

“Bunlar, övünülecek işler değil. Koskoca Türkiye Cumhuriyeti’nin utanacağı işler bunlar. Bu bir tenezzül meselesi, tenezzül. Bu torbanın içindeki maskeyi, kolonyayı, torbanın parasını ne yaptınız? Oğlanların sünnetinde takılan altınları, Emine Hanım’ın bileziklerini bozdurup mu aldınız bunu? Ha? Bunu ne yaptınız? Düğündeki takıları bozdurup mu aldınız? Ya da Cumhurbaşkanının maaşından biriktirdiklerinizle mi dağıtıyorsunuz bunları da, üstüne “Hediyedir” yazıyorsunuz? Ne hediyesi? Recep Tayyip Erdoğan imzası, altına “Hediyedir”… Yazıktır yahu! Dünyada bunları verdiğiniz 65 yaş üstü kişi, işçi emeklisi ise, emekli olana kadar onun asgarî ücretinden, dünyadaki en yüksek vergiyi kestik biz. Son 17 yıldır yaptınız bunu. Dünyada hiç kimse, kendi vergisiyle alınmış bir şeye “hediye” diye kandırılmaya çalışılamaz. Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşları da aptal değildir. Buna tenezzül edende de bir devlet adamı yaklaşımı yoktur. Bu ne biliyor musunuz? Tükenmekte olan birinin, şahsî itibarını yükseltmek için kendisine emanet edilen kamu gücünü ve kendisine emanet edilen parayı, şahsının propagandası için kullanmasıdır. Ayıptır, yazıktır, günahtır. Bu, hediye mediye değildir; bal gibi haktır. 65 yaş üstü emekliye bir tane kolonya, bir tane maskeyi Cumhurbaşkanı hediyesi diye yollamaya kimsenin hakkı yoktur. Herkes şunu bilsin ki, vatandaşlarımız, bu senin ananın ak sütü gibi helâldir; senin verginle alınmıştır. Hatta senden çalınan, sana verilmemiş paralarla alınmış, dağıtılmaktadır.”